Церкви світу
Китайська влада переслідує католиків
Нещодавно в Харбіні було заарештовано єпископа підпільної Римо-католицької церкви. Причини його арешту, а також місце ув’язнення залишаються невідомими. Це далеко не перший випадок жорстких репресій у сфері релігійного життя країни — китайський комуністичний режим і сьогодні офіційно сповідує атеїзм. З Ватиканом усі зв’язки на державному рівні були перервані ще у п’ятидесяті роки. Тим китайським католикам, однак, які відреклися від Ватикану і не визнають право Римського Папи поставляти єпископів, дозволяється молитися у державних храмах. До цієї офіційної Католицької церкви Китаю належить десь 5 мільйонів громадян країни, тоді як 10 мільйонів є членами Католицької церкви у підпіллі і тому постійно переслідуються.
Щойно заарештований католицький єпископ Вей уже відбув кілька років китайських трудових таборів за підпільну церковну діяльність — за проведення заборонених богослужінь під відкритим небом чи в приватних помешканнях. Коли про це стає відомо владі, служба безпеки звичайно заарештовує всіх парафіян разом із священиком. Сьогодні в китайських в’язницях знаходиться кілька десятків католицьких кліриків. Невблаганно переслідуються також «контрабандисти», які переправляють до країни Біблію. (VOANews)
Церкви проти прав людини
Організація Об’єднаних Націй (ООН) збирається зробити спробу декларувати «сексуальну орієнтацію» як одне із прав людини. Це може відбутися в Женеві на черговому річному засіданні Комісії з прав людини, на яке з’їдуться понад 3 тисячі делегатів і яке триватиме до 23 квітня. Однією з тем обговорення стане включення до списку прав людини сексуальної орієнтації. На думку прихильників цього демаршу, таким чином з суспільного життя буде усунено ще один тип дискримінації. (Як відомо, ще зовсім недавно у багатьох країнах гомосексуалізм був неабиякою перепоною на шляху до високих посад, до успіху у суспільстві.) Питання сексуальних прав людини вже поставало в 2003 році, але Комісія з прав людини відклала розгляд проекту резолюції «Права людини і сексуальна орієнтація».
Між тим спеціалісти вважають, що термін «сексуальна орієнтація» є вельми проблемним у визначенні «права людини». Сьогодні визнають існування 23 таких орієнтацій, і якщо проект резолюції буде прийнято, це означатиме зняття будь-яких обмежень у сексуальній поведінці людини і санкціонування таких відхилень як педофілія, некрофілія, содомія та інше. Однак не всі члени комітету це усвідомлюють, — декому з них просто бракує освіти, — більшість знає тільки про 1-2 різновиду. Є, однак, надія, що групи ООН, які займаються проблемами родини, виступлять достатньо активно проти згаданої резолюції. Рішучий голос «проти» розширення подають також церкви та релігійні організації, особливо європейські — усі вони виступають проти «захисту прав людини» у подібному трактуванні. Додамо, що проект резолюції ще одного «права людини» розробила делегація Бразилії за підтримки держав Південної Африки. (AgapePress)
Папу запрошено до синагоги
Римська іудейська громада запросила Римського Папу Івана Павла II відвідати в травні римську синагогу з нагоди її століття. Відвідини відбудуться через 18 років після історичного візиту понтифіка до синагоги, який став дійсним проривом у стосунках між християнами та іудеями. Тоді Іван Павло II назвав євреїв «нашими старшими братами», яких любить Бог. Той перший візит пам’ятають як дуже значну подію євреї всього світу. Нагадаємо, що перші християни не вилучали себе з лона іудейства, а Ісус Христос неодноразово відвідував Єрусалимський храм. (CNS)
Біблійні пророцтва
Доктор Ліндсей, відомий знавець Біблії, на підставі текстів Святого Письма твердить, що Сполучені Штати в майбутньому втратять свій теперішній вплив, а домінуючою світовою потугою знову стане Європа. «Все свідчить про те, що час драматичних змін у світі наближається,» — каже Ліндсей. Свої прогнози він робить на тій підставі, що в текстах біблійних пророцтв жодного разу не згадується чогось схожого на таку країну, якою є Сполучені Штати. А це означає, що з цією могутньою сьогодні країною має відбутися щось драматичне, фатальне. Автор пророцтва, однак, не може сказати, що саме трапиться: чи то Америка буде знищена, чи просто втратить всю свою могутність, яку перехопить Європа. Загалом Ліндсей впевнений, що сьогодні світові події розвиваються саме у тому напрямку, на який вказують біблійні пророцтва. (Relsgionstolerance)
Незатверджений патріарх
Верховний суд Ізраїлю заморозив рішення Кабінету міністрів країни про затвердження ієрарха Iринія предстоятелем Єрусалимської православної церкви. Рішення суду стало ще однією перешкодою на шляху до формального вступу патріарха Іринія на посаду, на яку його було обрано ще 2 роки тому.
Але при чому тут ізраїльська влада? Справа у тому, що згідно з древніми правилами, кандидатуру Єрусалимського патріарха після обрання Синодом повинні затвердити вищі адміністрації всіх тих держав, які частково чи повністю розташовані на Святій Землі. Керівництво Палестинської автономії та Йорданії визнало Іринія патріархом відразу після його обрання, Ізраїль — ні. Верховний суд пояснює своє рішення, посилаючись на те, що патріарх Іриній І відкрито займає пропалестинську політичну позицію і має постійні контакти з Ясіром Арафатом, що може загрожувати безпеці Ізраїлю. Ізраїльська влада також побоюється, що очолюваний Іринієм I Єрусалимський патріархат може відмовитися від продовження оренди своїх земель уряду Ізраїлю, земель, на яких зараз знаходяться будівля Кнесету (парламенту) країни, а також резиденції прем’єр-міністра й президента.
В Єрусалимському патріархаті, однак, переконані, що рано чи пізно православного патріарха буде офіційно затверджено. (ENI)
Знову про ісламські хустки
Президент Туреччини Ахмат Недждет Сезер нещодавно звинуватив у підриві турецької світської демократії тих, хто заохочує носіння жінками ісламських хусток. «Захисники хусток посилаються на демократію, однак вони тільки кидають тінь на турецький демократичний рух», сказав президент Туреччини у виступі, зробленому з нагоди Міжнародного жіночого дня. «Заради демократії і соціальної рівноправності ми не можемо дозволити маніпулювання деякими політичними групами нашими свободами. Дійсною гарантією релігійних свобод є принцип відокремлення церкви від держави». («Reuters»)
Британці та віра
Як повідомляє британська газета Guardian, сьогодні Велика Британія є однією з найбільш релігійно скептичних країн світу. На це вказує недавнє міжнародне опитування, проведене ІСМ в багатьох країнах — в Індії, Індонезії, Росії, США, Великій Британії та ін. (опитано 1000 осіб в кожній країні). Газета Guardian пише, що «з європейських країн було обрано тільки одну — Британію». Тоді виходить, що Росія віднесена до азіатських?
Опитування свідчить, що протягом останніх років кількість британців, які вірять у Бога, постійно зменшується; ще помітніше падає число тих, хто відвідує служби Божі. Зростає також переконання британців у тому, що наш світ був би значно більш миролюбним, якби в ньому не було Бога. А те, що відповідають люди на запитання «Як уявляє собі світ Бога?», може привести у відчай багатьох традиціоналістів. Зважаючи, однак, на стрімке падіння набожності в Британії, це й не дивно — кількість британців, які регулярно відвідують релігійні служби, не перевищує 21%. (До речі, у порівнянні з українськими 5% це досить високий показник). Інші країни мають набагато вищий показник відвідування служб Божих (54% у США, 58% у Мексиці тощо).
У Великій Британії зареєстрована також найнижча пропорція віруючих, переконаних у тому, що їхній «власний» Бог — то єдиний у світі істинний Бог. Таких людей всього 31% у порівнянні, наприклад, із 51% в США і 96% в Індонезії.