Перейти до основного вмісту

У полоні абсурду

Фотовиставку, присвячену «бранцям Кремля», представили в Києві
16 червня, 15:56

Кореспондент російського бюро «Радіо Свобода» Антон Наумлюк зробив не один десяток репортажів із судових засідань за справами українських політв’язнів у РФ. Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Сергій Литвинов, Надія Савченко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, їхні рідні та адвокати — герої світлин, представлених на виставці «Суд абсурду», що триває в столичному культурному просторі AUTONOMOUS. Проект у рамках кампанії Let My Peple Go організувала правозахисна ініціатива «Євромайдан SOS» спільно з держпідприємством «Кримський дім».

«ПОЛІТВ’ЯЗНІ — ТАКІ САМІ ПОСТРАЖДАЛІ, ЯК СОЛДАТИ»

Антон Наумлюк почав працювати з темою українських політв’язнів зі «справи Сенцова — Кольченка». «Потрапив на процес після кількох відряджень до АТО, де працював з українського боку, — згадує журналіст. — Суди, які почались після подій у Криму та на Донбасі, — продовження війни. Люди на моїх фото — такі самі постраждалі, як і солдати. Тож робота на судових процесах над українцями була логічним продовженням роботи на стороні, яку я обрав принципово».

Результат розгляду «справи Сенцова — Кольченка» Антон називає найболіснішим для себе. «Неможливо не пройнятися симпатією й повагою до Олега та Олександра. Момент, коли після оголошення вироку Сенцов і Кольченко обійнялись і заспівали Гімн України, певно, був найважчим із усіх, — розповідає Антон Наумлюк. — А найболіснішим процесом, мабуть, став «чеченський» (суд над Миколою Карпюком та Станіславом Клихом. — Авт.). До кінця зберігалася надія, що члени колегії присяжних, які знають, що було насправді, винесуть виправдувальне рішення. Але потім цю надію зруйнували».

«ЗВИЧАЙНА РОБОТА ЖУРНАЛІСТА»

Найбільш відкритим був процес над Сергієм Литвиновим, ділиться Антон Наумлюк. Нагадаємо, спочатку Сергія звинуватили в убивствах десятків мирних жителів Донбасу, але потім виявилось, що цих людей взагалі не існує, і чоловіка осудили за грабіж. «Справу розглядали у звичайному районному суді, який явно був не готовий до такого політичного процесу. Можна було вільно знімати, ходити залом, але цей процес журналісти майже оминули увагою, бо він відбувався одночасно з судом над Надією Савченко, до речі, в тій же Ростовській області», — каже Антон.

Із тиском журналіст зіштовхнувся лише у Чечні, де нещодавно винесли вирок у «справі Карпюка і Клиха». «Статус журналіста на гучних політичних процесах дає хоч якийсь захист, і це відчувалось. У Чечні, куди ми приїздили з українськими колегами, за нами постійно їздила машина, але це було не більше ніж спостереження, — зауважує Антон Наумлюк. — Взагалі ці процеси — звичайна робота журналіста, хіба що з’являється емпатія до тих, про кого пишеш, «зростаєшся» з ними».

МЕТА — ПРОРВАТИ ІНФОРМАЦІЙНУ БЛОКАДУ

На відкритті виставки багато говорили про в’язнів, які не можуть бути на фотографіях, бо їхні процеси закриті. Наприклад, Валентин Вигівський цієї весни отримав вирок за шпигунство — 11 років позбавлення волі. Зараз чоловік перебуває в колонії суворого режиму в Кіровській області. «У нас немає жодних зображень сина, бо його справу було засекречено, — каже Петро Вигівський, батько Валентина. — Єдине, що є, — зйомки російського телебачення, буквально кілька секунд, і днями з’явилося фото, зроблене під час відвідування сина правозахисником. І ця виставка — ще один внесок у роботу, що допомагає звільненню наших близьких із російських в’язниць».

Символічно, що в день відкриття виставки, 14 червня, до України повернулися Геннадій Афанасьєв і Юрій Солошенко, безпідставно засуджені в Росії за тероризм і шпигунство, відповідно. Але досі, за даними активістів кампанії Let My People Go, на території РФ та анексованого Криму незаконно утримують за ґратами 29 українців. «Виставка такого роду просто неможлива для людей, яких тримають у Криму, бо там заборонено фотографувати на судових засіданнях. Майже немає змоги привернути увагу до їхньої долі, показати їх світу, — акцентує Олександра Матвійчук, координаторка «Євромайдану SOS». —  І ми маємо прорвати цю інформаційну блокаду, щоб весь світ вимагав від Росії звільнення цих громадян».

Виставка «Суд абсурду» триватиме в культурному просторі AUTONOMOUS до 22 червня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати