У пошуках оселі
Як зняти хорошу квартиру та не постраждати від шахрайстваДля того, щоб стати експертом у галузі нерухомості, досить лише спробувати здати або винайняти квартиру. Якщо, звісно, вникати в те, що відбувається. По- перше, вам доведеться добре розібратися в цінах на ринку нерухомості вашого міста. По-друге, хоч це прикро, дуже висока ймовірність появи різноманітних «непередбачених» ситуацій. Яких саме та як уникнути можливих проблем, з’ясовував кореспондент «Дня».
«ПІД КЛЮЧ» — ЩЕ НЕ ГАРАНТІЯ БЕЗПЕКИ
Перше, до чого уважно треба придивитися на орендованій квартирі — не візерунок на шпалерах, а обличчя господарів. Чи пристойні вони люди? Чи можна їм довіряти? У квартирі, яку запропонували нам із подругою, все було непогано, крім її власників. Чоловік із явними ознаками алкоголізму, його дружина також не викликає особливої довіри, хоча обидва тверезі. «То й що, нам же з ними не жити!» — вирішила я, і поставила підпис під стандартним договором найму. Гроші ми заплатили одразу (лише за місяць наперед, а не за два, як вимагають усі господарі, і загалом не так уже й багато для цього району), ключі нам теж віддали одразу та навіть навчили ними користуватися. Забрати свої речі й остаточно передати житло в наше користування обіцяли в п’ятницю.
Усю п’ятницю я телефонувала господарям квартири, щоб уточнити — переїзд переноситься на суботу. Зранку, коли вони не відповідали ні по домашньому, ні по мобільному телефонах, я не дуже нервувала. Неспокій прийшов потім — ближче до вечора. О 8- й годині вечора я вийшла з інтерв’ю і знову набрала їхні номери. Відповіді не було. Що робити? Я вирішила вирушити на розвідку — і поїхала в чесно оплачену мною від сьогодні квартиру... На дзвінок ніхто не відповів. Уже коли почала відчиняти двері своїм ключем, за нею почулося ворушіння. Виникла перед моїми очима картина слабко піддається опису — її треба було понюхати. Нестерпний запах перегару плюс «нотки аромату» дуже давно немитого громадського туалету. Усі речі власників квартири — на місці. «Ми тут трошки погуляли», — скромно опустивши своє червоне опухле обличчя і тримаючись за одвірок, промимрила господиня...
ЩОБ ЦЬОГО НЕ СТАЛОСЬ...
...Повторюся, треба якнайу важніше придивлятися до людей, із якими збираєтеся мати справу. Крім їхніх облич, насторожити могла також згода взяти плату лише за один місяць: їм кортіло якнайшвидше отримати гроші, щоб почати гулянку. З іншого боку, могло бути ще гірше, якби ми не укладали договір. А оскільки договір у мене на руках був, я зателефонувала в агентство нерухомості, що виступало посередником у нашій угоді, та зажадала її розірвати.
Насправді це не єдиний вихід із ситуації. По-перше, можна спробувати все-таки виселити господарів, які засиділися, або, наприклад, колишніх квартирантів, а потім самостійно прибрати за ними та жити. По-друге, можна покликати міліцію і, розмахуючи договором, дивитися, як кривдників викидають силою. Потім знову-таки чекає прибирання та зіпсовані стосунки з власниками квартири. Але все-таки обидва варіанти — цілком прийнятні. Головне, пам’ятайте — не звільнивши квартири в призначений день, орендодавці порушили договір, отже, можна вимагати його анулювання. На щастя, мені вдалося це зробити — гроші повернули. Щоправда, не одразу, а тільки коли маклерам вдалося привести господарів квартири до тями, примусити їх вивезти речі, прибрати та здати своє житло новим людям. Гроші п’яничкам не дали (нашу плату вони вже пропили), а повернули мені.
ЯКЩО ВИ ОРЕНДАР...
Наведений вище приклад — тільки один із численних способів вскочити в халепу при наймі квартири. Більш поширеними є, скажімо, здача якоїсь чужої квартири, яку насправді здавати ніхто не збирається, або крадіжка в зданій квартирі.
Перший варіант можливий у тому випадку, якщо ви звернулися в так зване інформаційне агентство, яке просто продає вам адреси людей, які бажають здати-зняти квартиру. Не платіть гроші за кота в мішку. Краще зверніться в агентство, представник якого поїде разом із вами на квартиру й оформить договір.
Договір — це гарантія вашої безпеки та безтурботного життя на знятій квартирі або ж безтурботного отримання орендної плати. У ньому повинні бути прописані зобов’язання обох сторін. Якщо ви — орендар, то перед підписанням і навіть прочитанням договору уважно ознайомтеся з документами на квартиру. Чи справді з вами підписує угоду її власник? Штампу в паспорті, що підтверджує реєстрацію на цікавих для вас квадратних метрах, замало. Господар — не просто мешканець, він власник. Визначивши такого власника, всі основні питання вирішуйте саме з ним. Звірте дані з його паспорта з даними, внесеними в договір.
Також у договорі має бути вказано, що господар може відвідувати квартиру лише у вашій присутності та лише з вашої згоди — це дуже важливо, оскільки часто господарі навідуються без попередження і в найнесподіваніший час — спеціально для того, щоб перевірити, як ви поводитеся у їхній квартирі. Зрозуміти їх, звісно, можна, але краще убезпечити себе від подібних проявів обережності.
Утім, фахівці рекомендують у будь-якому випадку поставити на час оренди новий замок на вхідні двері. Ключів від нього господарям краще не давати. По-перше, часті випадки, коли мешканці стають жертвами «пограбувань» — повернувшись із роботи, з’ясовують, що замки не зламані, а всі цінні речі винесені. По-друге, це знову - таки стане гарантією НЕвідвідування квартири господарями за вашої відсутності.
ЯКЩО Ж ВИ ОРЕНДОДАВЕЦЬ...
Поради ті самі: придивіться до людей і складіть договір. Оскільки на кону не просто гроші, а «життя та здоров’я» вашої власної квартири, до особистостей мешканців треба проявити особливу увагу. Пам’ятайте, що левова частка пожеж відбувається не з вини проводки, а саме «завдяки» алкоголю, тому якщо є якісь натяки на любов майбутніх мешканців до спиртного, ризикувати не варто. Крім того, алкоголіки навряд чи зможуть своєчасно вносити орендну плату.
Якщо в квартирі є цінні речі, приміром: кришталеві вази або дорога техніка, обов’язково вкажіть це в договорі. Для цього там повинна бути спеціальна графа. Якщо щось із вказаного пропаде або стане непридатним, орендарі будуть зобов’язані відшкодувати вам збитки. Стільці й тарілки в договорі перераховувати не варто — зайва робота, та й потім ви навряд чи їх лічитимете. Будьте готові до того, що після року оренди у вашій квартирі багато що може змінитися — речам притаманно ставати непридатними, й аж ніяк не завжди з вини мешканців. Що стосується ремонтів, то їх повинні проводити виключно з вашої згоди — це теж треба зазначити в договорі.
НАВІЩО ТРЕБА ПЛАТИТИ ПОДАТКИ
Зручніше, коли комунальну плату за квартиру, газ, воду, кабельне телебачення вносить господар, а за світло й телефон розраховуються постояльці, оскільки споживання саме цих послуг залежить від їх потреб. Якщо на воду або газ у вас також лічильник — доцільно попередити про це мешканців і домовитися, яким чином здійснюватиметься плата за них. Не забувайте брати чеки про сплату за ту чи іншу послугу.
Серед орендарів досить поширена така «шкідлива звичка» — з’їжджати з вашої квартири, не заплативши за останній прожитий у ній місяць. Щоб цього не сталося, при складанні договору плата стягується одразу за два місяці — перший й останній. У такому випадку «втеча» просто втрачає сенс.
У разі виникнення непередбачених обставин — звертайтеся знову ж до посередників, або в міліцію. Але не забувайте, що у вас є ще одне зобов’язання — сплатити прибутковий податок: 13% від місячної орендної плати. Дохід від здачі квартири має бути вказаний у вашій декларації про доходи — оформлюється в податковій інспекції за місцем проживання. Якщо ви цього з якоїсь причини не зробили, міліцію краще не кликати.
«БЕЗ ПОСЕРЕДНИКІВ»? І НЕ МРІЙТЕ!
Але перед тим, як розпочати процедуру оформлення, треба ще знайти квартиру або мешканців для своєї квартири. Оптимальний варіант — знайомі ваших знайомих, від яких точно не доведеться чекати каверзи і яких у разі чого можна буде розшукати. Але знайти квартиру через знайомих виявляється не так просто, і тоді ми звертаємося до оголошень. Практично всі ці оголошення — від посередників. Придивіться: телефони на них одні й ті ж, хоча верхнє свідчить про бажання здати квартиру на Троєщині, а нижнє — винайняти на Хрещатику. Агентств нерухомості на нашому ринку досить багато. І якщо раптом на якомусь «глухому» стовпі з’являється оголошення справді від господині, його одразу зривають. Господині пояснюють, що набагато простіше, надійніше та вигідніше працювати з агентством, і перебирають на себе роботу з пошуку мешканців для її квартири.
Тому з участю посередника в наймі/здачі житла доведеться змиритися. І краще вже звернутися у відоме вам агентство, аніж просто дзвонити по оголошеннях, потрапляючи невідомо куди. Зазвичай плата за послуги посереднику становить половину від місячної орендної плати, якщо вимагають більше — можете сміливо не погоджуватися.
ОРІЄНТУЙТЕСЯ В ЦІНАХ
Мінімум, який сьогодні може коштувати оренда квартири в столиці, — 160 доларів. Але це на околиці, в поганому стані та якщо дуже пощастить. Тобто якщо дуже довго шукати, то можна й знайти. Але здебільшого вартість однокімнатної квартири не в центрі, але і не зовсім «в лісі» сьогодні коливається близько суми в 0, точніше — від 220 до 280. Усе, що дешевше — або великий успіх, або практично непридатне для життя, або «сир у мишоловці». Як приклад «непридатності для життя» наведу двокімнатну квартиру в нині знесеному будинку на вулиці Червоноармійській, яку два роки тому знімали мої друзі всього за... 150 доларів. Щоправда, будинок тріщав по швах, на підлозі були величезні зазори, шпалери падали, ванна урочисто стояла в кухні, а щоб попасти в туалет, треба було вийти на сходовий майданчик — унітаз був один на весь поверх. А загалом квартира на Червоноармійській сьогодні коштує не менше 350 доларів на місяць...
Також не забувайте, що за останній рік вартість квартир, а відповідно й оренда квартир, значно зросла. І якщо вашим знайомим вдалося в червні зняти хорошу квартиру біля метро всього за 0, не варто розраховувати на те, що сьогодні вам теж так пощастить. Утім, завжди треба сподіватися на краще. Головне — не вплутуватися в сумнівні справи з метою заощадити. Вийде дорожче...