Перейти до основного вмісту

Україна стоїть перед новими повенями, засухами й ураганами

14 жовтня, 00:00

«Переконувати когось у тому, що глобальне потепління — факт, уже не доводиться. Що робиться останніми роками в Україні? Африканська спека, тропічні зливи, які призводять до потужних повеней. Виходять із берегів річки, затоплюються землі — як весною в Західній Україні.

Сьогодні проблемою став не сам парниковий ефект, а його штучне збільшення, спричинене людською діяльністю. Знищуючи ліси, людство прискорює темпи глобального потепління. За останні сорок років середня температура підвищилася на півградуса. Це — не дрібниця. І якщо людство не зможе вжити ефективних заходів із обмеження викидів парникових газів і збереження лісів, температура, за даними ООН, через тридцять років підвищиться на три градуси. За ті ж останні десятиліття підвищення на «нещасні» півградуса призвело до того, що частота засух у Південній Італії зросла вдвічі, а кількість повеней на півночі Італії зросла в чотири рази. Це вже не прогнози, це статистика. Сьогодні острівні й берегові країни опинилися перед загрозою затоплення. І це загроза не лише для Японії, Англії чи Голландії. Прибережні райони Азовського й Чорного морів опиняються перед реальною загрозою зникнення. Катастрофічні повені, з якими ми в себе вже зіткнулися, теж почастішають. Дніпровські греблі, зокрема Київську, будували з розрахунком на найвищі повені, які коли-небудь траплялися на Дніпрі. Але хто тоді щось знав про глобальне потепління?

Повністю зупинити потепління неможливо — тим паче, що воно співпало з природним циклом потепління, яке теж відбувається нині. Але гранично мінімалізувати процес — річ цілком реальна, й у світі багато робиться для цього. Більшість промислових країн підписали угоди про скорочення викидів. До речі, Україна їх зменшила радикально — оскільки багато заводів просто стоїть. Але дуже багато треба зробити в галузі реорганізації енергетики й промисловості, транспорту.

Отож ситуація тривожна, вона спонукає до активних дій, але нічого фатального в ній немає. Часто кажуть: «глобальне похолодання вбило динозаврів, глобальне потепління вб’є людство». Ми, зрештою, все ж таки не динозаври...»

№196 14.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати