Урок для забудовників
Апеляційна інстанція підтримала рішення скасувати генплан, за яким могли знищити ліс під Києвом
В Україні триває чимало судів, пов’язаних з прагненням громадян відстояти шматки природи у забудовників. Якісь справи набувають розголосу, як з озером Качиним у Києві, якісь — ні, що ускладнює боротьбу. Цього тижня захисники природи отримали надихаючий приклад: 24 січня Київський апеляційний адміністративний суд відхилив апеляцію та залишив у силі рішення суду першої інстанції щодо скасування генерального плану села Петропавлівська Борщагівка.
Все почалось з того, що жителі села дізнались про правки до генплану, які дозволили б вирубати Вумівський ліс і забудувати територію. Правки внесли без попередніх громадських обговорень, чого вимагає законодавство. Тож місцеві мешканці оскаржили документ у суді, і минулого листопада суд його скасував. Тепер це рішення підтвердила і апеляційна інстанція. Чи подаватимуть апелянти — ними виступили Петропавлівсько-Борщагівська сільрада Києво-Святошинського району Київської області і одна фізична особа — поки невідомо.
«ВАЖЛИВИЙ ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ»
На засідання в апеляційному суді прийшло чимало людей: представники громади, активісти, журналісти. «Громаду це зачепило, бо раніше у них було 60 гектарів лісу. Поступово забудови наступали, це вже був останній шмат лісу, людям урвався терпець, — говорить Тамара Харчилава, фахівець роботи з місцевими громадами Національного екологічного центру України. — Багато людей розповідало мені, що у дитинстві гуляли цим лісом, у них там проходили романтичні зустрічі, пікніки з родинами. Деякі родини проживають там 500 років. Це їх земля, і вони мають вирішувати, що там буде. У забудовника справа розвалилась, власне, тому що знехтували законодавством, яке зобов’язує проводити громадські слухання і з’ясовувати, чи потрібні громаді такі зміни. Сподіваюсь, це стане уроком для інших рад, які часто нехтують проведенням таких слухань».
Представник НЕЦУ переконана, що оскільки ситуація отримала велику інформаційну підтримку, це покаже приклад іншим громадам, які стикаються з подібними проблемами. «Забудовникам не даватимуть шматки землі настільки легко, вони вимушено дотримуватимуться законодавства при землевідведенні, — продовжує Тамара Харчилава. — Якщо є ліс — це буде ліс, він так і проходитиме по документах, ділянка охоронятиметься Лісовим кодексом. Бо Вумівський ліс фактично є лісом, там сосни, яким по 50—60 років, а у документах його намагалися провести як чагарники».
У цьому контексті Тамара згадує ситуацію з озером Качиним — старою водоймою, що є на мапах 1887 року, і яку у документах провели як земельну ділянку, на який під час дощу з’являються калюжі. І тут важливий громадський контроль: люди мають вимагати, щоб чиновники, які займаються землевідведенням, виїжджали на місце і бачили, що є лісом, а що — чагарниками.
НАЦПАРК «РВУТЬ НА ШМАТКИ»
Тепер громада Петропавлівської Борщагівки планує створити робочу групу з розробки нового генерального плану і проконтролювати його ухвалення. «Також громада почне процедури для надання цьому лісу статусу заповідного. Тоді нікому не спаде на думку, що це чагарник, — додає Тамара Харчилава. — Треба це зробити, бо немає гарантії, що за рік-два новий голова сільради не видасть іншому забудовнику документи, що ліс — це чагарник, калюжа тощо, подібні випадки були».
Позитивні приклади захисникам природи дуже потрібні. Вже й не перерахувати усіх конфліктів навколо Національного природного парку «Голосіївський» та його буферної зони. Днями постійна комісія Київської міської ради з питань екологічної політики розгляне результати опрацювання електронної петиції про мораторій на забудову території, прилеглої до меж «Голосіївського». Також можливо розглянуть проект рішення Київради щодо відведення земельних ділянок Службі автомобільних доріг на дорозі Київ — Чоп — ділянок на території Біличанського лісу, як зазначає активіст «Екозагону» Михайло Погребиський. «НПП «Голосіївський» потребує допомоги! Його рвуть на шматки. Заповідне урочище Бичок, за яке ведеться багаторічна боротьба, плани знищити 2,8 гектара урочища Теремки під будівництво дороги і розв’язки... І ось ця спроба знищити вісім гектарів НПП «Голосіївський» під будівництво дороги в Біличанському лісі...» — написав у Facebook Михайло Погребиський.
Події, пов’язані з захистом зелених ділянок, відбуваються майже щодня. З одного боку, це показує, що проблем багато, а з іншого — те, що люди активніше відстоюють цінні землі. Інакше про оборудки з землевідведенням ніхто б не говорив. Тамара Харчилава акцентує: «Люди стають відповідальнішими щодо свого життя, майбутнього своїх дітей. Використання природи заради збагачення — вчорашній день, ця тенденція відмирає».