Уроки мужності
Бійці розповідають харківським школярам про війну на сході
Почути про війну на сході України від самих учасників бойових дій мають змогу харківські старшокласники. Вже другий місяць на зустрічі до шкіл приходять бійці, які служили в зоні АТО.
Кілька учнів міряють каски, дівчина з 10 класу одягла справжній бойовий бронежилет. Каже: дуже важкий, як можна в такому ходити, їсти, спати цілий день? «А ще бігати і стріляти», — уточнює 21-річний Богдан Геньбач з батальйону добровольчої міліції «Харків-1». Цей підрозділ провів чотири місяці в зоні АТО без жодного загиблого або пораненого. Старшокласники педагогічного ліцею № 4 цікавляться, чим бійці займалися в мирному житті, як проходять військові дії, хочуть знати, чи не страшно на війні. «Тільки дурень не боїться», — відповідає Богдан.
Четверо воїнів самі — вчорашні школярі. Учні вражені історією 34-річного Олексія Ведмідського, батька чотирирічної доньки. Чоловік закінчив педагогічний факультет із біології та хімії, працював в інтернаті вихователем та вчителем біології, пізніше був екологом в ООН. Одним із проектів, над яким працював сьогоднішній офіцер батальйону особливого призначення, було очищення Горлівського хімзаводу, а тепер підприємство — в руках терористів. Сьогодні, в ситуації інформаційної війни, бійці -не тільки захисники держави, а й виступають свідками злочинів російських агресорів та кримінальних осіб. Розповідають, як брали в полон росіян, запевняють: усі артилеристи на Донбасі є фаховими російськими військовими, бо неможливо навчитися за кілька місяців стріляти зі складної зброї. Олексій Ведмідський зауважує: те, що батальйон не втратив жодного бійця на війні, відбулося завдяки грамотності комбата Сергія Янголенка та сухому закону. Воїн запрошує на службу молодих хлопців, щоб у перспективі виростити з них справжніх правоохоронців, захисників мирних громадян. Обіцяє напружені тренування та відсутність корупції.
Ці незвичайні уроки сильніші за будь-які фільми, книжки або промови. Зустрічі з бійцями — справжніми живими героями — емоційна подія не тільки для учнів, а й учителів, вони часто закінчуються гарячими обговореннями або сльозами вдячності, розповідає громадська активістка Вікторія Склярова, яка саме й ініціювала ці просвітницькі заходи з військовими.
Думка проводити в школах уроки патріотизму виникла у Вікторії Скляровой після поїздки до Зміївського району, де голова влаштував справжній військовий вишкіл та тренування у військовій частині для учнів 11-х класів. «Ми провели опитування через соціальні мережі про настрої в харківських школах, — розповідає Вікторія Склярова. — Виявилося, що в багатьох школах не обговорюєть те, що відбувається на сході країни. Тому вирішили влаштовувати зустрічі з бійцями, які випробувані бойовими діями». «Ми будемо розширювати свою групу та програму, плануємо провести круглі столи з бійцями та освітянами», — ділиться Вікторія Склярова подальшими планами.