«Усіх поплічників терористів чекає суд»
Начальник ГУ МВС України у Донецькій області В’ячеслав Аброськін — про створення нової міліції і «розміновування» умів![](/sites/default/files/main/articles/13012015/10abroskin.jpg)
На початку листопада міліцію Донеччини очолив В’ячеслав Аброськін. Раніше він працював у Севастополі, але після анексії Криму переїхав на материкову Україну. Роботу головного міліціонера Донецької області відзначив Президент України Петро Порошенко — 19 грудня В’ячеслав Аброськін отримав звання генерал-майора. Але головне — визнання громади, на яке начальник ГУ МВС Донеччини також має шанси. Щодня він звітує через соціальну мережу Facebook, там же до нього звертаються громадяни. Роботи у правоохоронців на сході багато: треба відновлювати порядок у звільнених містах, допомагати тим, хто покинув окуповані бойовиками «ДНР» території тощо. «Дню» В’ячеслав Аброськін розповів про кадрові чистки, нелегальну зброю і роботу з громадою.
«МИ НЕ СТАНЕМО ЧЕКАТИ ЗРАДИ»
— ГУ МВС України в Донецькій області цього року скоротили майже вдвічі: із 17 тисяч співробітників до дев’яти тисяч. За яким принципом відбувалося скорочення?
— Принцип один — ті, хто не порушив присягу, продовжують служити українському народу. Серед колишніх співробітників є ті, хто вирішив піти з органів внутрішніх справ з якихось своїх причин чи з «ідейних міркувань», деякі виїхали за кордон. Є й такі, хто залишилися на окупованій території як цивільні особи.
На тих, хто перейшов на бік терористів, ми збираємо матеріали і направляємо їх у прокуратуру Донецької області, цих людей оголошують у розшук. Ідентифіковані поліцаї «ДНР» звільнені з органів МВС. Деякі зачаїлися й «у глибині душі» підтримують ідеї безславного «русского мира». Моя порада останнім — визначитися, вони патріоти України чи зрадники. Якщо хтось збирається захищати свої шкурні інтереси — повірте, ми не станемо чекати, коли нам зрадницьки вдарять у спину. У міліції не місце корупціонерам, хабарникам, зрадникам і іншому бруду — це принципово. Ми створюємо нову міліцію і прекрасно обійдемося без холуїв. Але нехай пам’ятають: усіх поплічників терористів чекає суд.
— У контексті звільнень міліціонерів, чи є дефіцит кадрів у обласному ГУ МВС?
— Якщо у вас половина редакції піде працювати на конкурентне видання, чи можна назвати таку ситуацію дефіцитом кадрів? Не шкодую ні про один такий «кадр» — вони б і далі ганьбили міліцію. Люди перестали довіряти нам з вини тих, хто сьогодні став зрадником.
Є проблема з кількістю особового складу, особливо у прифронтових містах. Несення служби в умовах проведення АТО відрізняється від роботи міліції в мирний час: до звичайних обов’язків додалися виявлення і затримка громадян, які належать до незаконних збройних формувань або допомагають окупантам. Я особисто намагаюся бувати у кожному місті області. Останнім часом більше уваги приділяю Авдіївці та Дебальцевому, два-три рази на тиждень буваю там з робочими поїздками. Річ у тім, що ці міста посилено обстрілювали бойовики і є великі руйнування, а у нас там некомплект працівників міліції. Зокрема, у Дебальцевому не вистачає 50% особового складу, і громадяни просять допомоги правоохоронців. Ми виділяємо людей з апарату Головного управління, і вони по десять днів несуть службу в Дебальцевому й Авдіївці. Це — співробітники управлінь карного розшуку, боротьби з економічними злочинами і боротьби з організованою злочинністю.
— До анексії Криму ви працювали в Севастополі. Чи багато ваших колег переїхали на материкову Україну після окупації? Чим вони займаються зараз?
— Ті, хто не порушив присягу, служать в українській міліції. Багато хто у складі спецпідрозділів затримує терористів.
«НА ЗВІЛЬНЕНИХ ТЕРИТОРІЯХ, В ОСНОВНОМУ, ФІКСУЮТЬ ПОБУТОВІ ЗЛОЧИНИ»
— Які злочини скоюють на звільнених територіях Донецької області найчастіше? Яка ситуація у маленьких населених пунктах?
— Росте злочинність на територіях підконтрольних «ДНР», там скоюють грабежі, розбої тощо. На звільнених територіях, в основному, фіксують побутові злочини, по цифрах ситуація контрольована і середні показники такі, як і в мирний час.
Найчастіше страждають пенсіонери — у віддалених селах їх грабують, без сорому і совісті. Наведу один приклад. Жителі села Чермалик та інших населених пунктів Тельманівського району, підконтрольних українській владі, залишилися сам на сам зі своїми проблемами. Дільничний інспектор, який обслуговував ці села, втік на територію РФ у червні 2014 року, після цього мешканці не бачили міліціонерів. Місцеві, раніше судимі, чинили розбої та грабежі. Злочинці зайшли в будинок мешканки Чермалика, жінки-інваліда без ніг, і відкрито вкрали мішок картоплі та інші продукти. Фактично, людину залишили вмирати голодною смертю. Спасибі односельцям, які опікувалися літньою жінкою.
Я виїхав у Чермалик, зустрівся з місцевими, обговорив ситуацію. Незабаром запрацював відділ міліції, що відповідає за правопорядок на неокупованій частині Тельманівського району. У перший день роботи співробітників обласної міліції, 17 жителів Чермалика звернулися із заявами про правопорушення. У цілому, затримали і перевірили на причетність до злочинів 15 осіб з місцевого кримінального «бомонду». Робота групи триває.
— Що робить міліція з великою кількістю нелегальної зброї?
— Незареєстровану зброю виявляємо і вилучаємо. Із початку року громадяни Донецької області добровільно здали близько 700 одиниць зброї, понад два кілограми вибухових речовин, 17 снарядів, 18 мін, 52 гранати, близько п’яти тисяч патронів.
Але не всі жителі області бажають розлучатися зі зброєю. Із початку грудня ми вилучили кілька арсеналів вогнепальної зброї та тротилових «наборів» сепаратистів. Наприклад, у Костянтинівці за двома адресами виявили автомати, гранатомети, гранати. Під час оперативних дій ми затримали членів незаконного збройного формування, які планували диверсії у Костянтинівці і Краматорську. Один із затриманих перевозив у автомобілі автомат АК-74 та набої до нього. Цей чоловік удома зберігав вибухівку і зброю, також у нього вилучили 600 грамів тротилу, електродетонатори, гранати, патрони.
Нещодавно під час спецоперації співробітники Департаменту карного розшуку МВС України разом з правоохоронцями з Красного Лиману вилучили великий арсенал зброї. Під час обшуку в одному з будинків у селі Яцьківка у громадянина виявили автомати АКС-74, пістолети Макарова, десять гранат, ручний протитанковий гранатомет та іншу зброю. За словами затриманого, цей арсенал належить його батьку, члену незаконного збройного формування у Слов’янську. Наразі шукаємо власника арсеналу. Є дані, що він воює на боці «ДНР».
Загалом, усі затримані, що хотіли дестабілізувати обстановку в українських містах, відправляться до в’язниці — на тривалий термін.
«Є СПРОБИ ДИВЕРСІЙ У ЗВІЛЬНЕНИХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТАХ»
— Скільки заяв надходить від людей, які виїхали з окупованих бойовиками «ДНР» територій? Як правоохоронці реагують на ці звернення?
— Таких заяв сотні. Ми щодня реєструємо звернення від організацій, підприємств, громадян, які живуть або жили на території самопроголошеної «ДНР». Це — жертви розбійних нападів бойовиків. Ми з об’єктивних причин не можемо вести розслідування на окупованій території. Але також ми не маємо права ігнорувати інформацію про злочини, скоєні щодо наших громадян.
Кожне звернення ми фіксуємо, по усіх заявах за першої можливості будуть проведені необхідні дії. Ручаюся, злочинці не лишаться без кари. Грабежі, розбої, вбивства, заволодіння транспортом, викрадення людей — перелік злочинів на захопленій території не зменшується. Є спроби диверсій у звільнених населених пунктах. Ми намагаємося діяти на випередження, щоби не допускати таких «акцій» ворога.
У будь-якому разі, громадянам треба звертатися до органів МВС на території, підконтрольній Україні. Якщо доведуть, що ті чи інші співробітники міліції не реагують належним чином на звернення громадян, таких правоохоронців негайно звільнять.
«ЛЮДИ ДОПОМАГАЮТЬ МІЛІЦІОНЕРАМ»
— Як міліція Донецької області сьогодні співпрацює з громадою?
— Люди самі допомагають міліціонерам. У прифронтовому Маріуполі ми зберігаємо правопорядок, і у цьому значна заслуга зведених патрульних загонів. Із 11 травня на вулиці міста вийшли добровольчі дружини з числа місцевих жителів, щоб охороняти громадський порядок. Ініціатива належала керівникам містоутворюючих підприємств — металургійних комбінатів імені Ілліча та «Азовсталь». Відтоді в усіх районах Маріуполя здійснюється цілодобове патрулювання, металургів підтримали колективи інших підприємств, а також сотні простих жителів міста.
КОСМЕТИЧНИЙ РЕМОНТ НЕ ДОПОМОЖЕ
— Як донецькій міліції допомагають міжнародні організації? Наприклад, ОБСЄ?
— На мою думку, допомога таких структур — у звітах, які вони передають європейським інститутам влади. Я готовий надавати достовірну інформацію про злочини, які скоюють терористи проти українських громадян. У грудні розмовляв зі спостерігачами Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Джоном Поулом і Руманом Стефановим. Представники ОБСЄ розпитували щодо криміногенної ситуації, терактів щодо військових, зокрема й по Маріуполю, про ставлення жителів до наших військовослужбовців. Відповів, як є. Зокрема, не став приховувати, що від жителів області надходили нечисленні скарги на українських військових, які перевищили повноваження. Отже, вжили запобіжних заходів. Це і спільні патрулі, і заборона продажу спиртного військовим тощо.