Ужгородські стоматологи намагаються конкурувати iз Заходом
Тому закарпатці взяли за мету створення прогресивних імплантаційних систем із використанням вітчизняних матеріалів і технологій, що здешевило б імплантацію. Першу успішну операцію здійснив у Часлівській дільничній лікарні Анатолій Потапчук. Доцент Інституту фізики та хімії твердого тіла Ужгородського університету Йосип Шаркань зазначив «Дню»: «При співпраці зі стоматологами УДУ, професором Іваном Горзовим, доцентом Анатолієм Потапчуком ми вперше розробили технологію одержання остеотропних градіентних керамічних покриттів металевих імплантатів. Основа — біологічно активний гідроксилапатит та інертний оксид алюмінію із заданим розподілом концентрації цих композицій за допомогою плазми. Винахід «застовбили» патентом України №17590 А...»
До цього ж завдяки творчим розробкам професора Віталія Дубника з Інституту матеріалознавства НАНУ вже п'ять років, як синтезований вітчизняний — гідроксилапатит — мінеральна основа кісткової тканини під назвою «кергап», вартість якого в десять разів нижча від зарубіжних аналогів. Він ще й легко розсмоктується в біологічних середовищах і стимулює кісткоутворення. Досліди показали також, що період приживлення імплантатів із градієнтним біоактивним покриттям на місяць коротший, ніж у титанових. А для успiху знадобилися фахові зусилля лікарів Святослава Колбача, Марти Матьковської, Михайла Рущака, Володимира Фартушняка, техніків — заввиробництвом Миколи Горенка, а також Сергія Вдовиченка, Сергія Векслера. Але промисловий випуск вiтчизняних iмплантатiв досі не налагоджено.
КОМЕНТАРI
Іван ГОРЗОВ, професор, голова асоціації стоматологів Закарпаття :
— Стати на промислове підгрунтя необхідно, адже 70—80% дорослого населення тільки в нашій області потребує ортопедичної допомоги. Наші кадри пройшли фахову курсову підготовку в Будапешті (Угорщина), Празі (Чехія), Кошицях (Словаччина). Якби до цього додати впровадження у життя національних імплантатів — то це б посприяло і міжнародному визнанню держави. Все можна зробити навіть в Ужгороді на базі студентського конструкторського бюро «Квант»...
Роберт КАША, завідуючий ортопедичним відділенням обласної стоматологічної поліклініки:
— За останні п'ять років впровадили металокераміку, металопластмасу, складні знімні бюгельні протези, що дало можливість підняти якість і поліпшити косметичне зубопротезування, через що на ділі дійшли до рівня Чехії, Угорщини, Польщі. У деяких випадках робимо навіть ліпше. Але вітчизняні імплантати, на жаль, не впроваджуються досі, й деколи прикро без винятку робити на імпортному устаткуванні й матеріалах, при своїй хіба що електроенергії... Працюємо на рівні з великими містами Києвом, Львовом, Харковом, не відстаємо за технологією виготовлення і за якістю. Часто приїжджають до нас за ортопедичною допомогою із Чехії, Угорщини, Ізраїлю, США. За минулий рік 9300 чоловік було прийнято «наших» і «їхніх».
Випуск газети №:
№152, (1999)Рубрика
Суспільство