Перейти до основного вмісту

«В Асоціації ми бачимо плюси для нас і плюси для України»

Генеральний консул Німеччини в Донецьку Клаус Циллікенс — про екологію, культуру і модернізацію
30 липня, 17:21
ПРЕМ’ЄРА «ЛЕТЮЧОГО ГОЛЛАНДЦЯ» У ДОНБАС ОПЕРІ СТАЛА ГОЛОВНОЮ ТЕАТРАЛЬНОЮ ПОДІЄЮ РОКУ В УКРАЇНІ! ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЦЕЙ ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ ВІДБУВСЯ, БАГАТО СИЛ ДОКЛАВ КЛАУС ЦИЛЛІКЕНС. НА ФОТО — ГОЛЛАНДЕЦЬ — АНДРЕАС МАККО (НІМЕЧЧИНА) І ЗЕНТА — ЛЕСЯ АЛЕКСЄЄВА (НАЦІОНАЛЬНА ОПЕРА УКРАЇНИ) / ФОТО З АРХІВУ ДОНБАС ОПЕРИ

Посол США в Україні Джон Теффт (розмову з ним див. у № 125 від 19-20 липня) не єдиний, хто цього літа завершує свою роботу в Україні. Клаус Циллікенс — Генеральний консул Федеральної Республіки Німеччини в Донецьку, — пропрацювавши дев’ять років в Україні (у Києві й Донецьку), покидає її межі. Циллікенс — один із тих людей, хто справді зробив для Донецька багато. Наприклад, проведено два фестивалі — «Ніч індустріальної культури. Друга зміна», відбулася світова прем’єра «Летючого голландця», з німецькими компаніями підписано угоди про співпрацю щодо очищення шахтних вод, а також відкрито вітряний парк «Новоазовський». І це ще не весь перелік заходів, до яких причетна німецька сторона.

Ми зустрілися в Консульстві за великим скляним столом. Під стільницею — книжки про права людини, історію Харкова. У кабінеті висить карта України. «День» подарував Клаусу Циллікенсу останні випуски глянцю «Маршрут № 1» як видання, яке зможе йому нагадувати про час, проведений у нашій країні.

«СТЕРЕОТИПИ ЩЕ Є. ЇХ ТРЕБА РУЙНУВАТИ»

— Завершується термін вашої роботи в Донецьку. Що ви можете сказати про це місто? Наскільки важко/легко вести дипломатичну місію в індустріальному українському місті?

— Початковим завданням для мене тут було створення консульства. Я починав з нуля: шукав квартиру, офіс, співробітників, контакти. Звісно, одна з головних відмінностей Донецька від Києва, скажімо — це відсутність дипломатів. Ну і взагалі якщо говорити про іноземців, то тут їх не так уже й багато. Менша кількість людей знає англійську мову, тому тут без російської доведеться складно. Звичайно, це особливий менталітет. Але я не сказав би, що це викликає труднощі, адже я теж виріс не в столиці Німеччини. Але були й плюси, відчував, що мене пізнають і мене знають. Частина моєї роботи — у публічному просторі, це дуже важливо. Ми хотіли створити імідж відкритого консульства. Ми хотіли зруйнувати стереотип про закриту структуру і приховану діяльність дипломата. В принципі дипломатична робота — це колективна робота, яка на сьогодні полягає в pr, політичних і культурних зв’язках, і в нашому випадку це створення сучасного іміджу Німеччини. Тут, на жаль, існують ще старі радянські стереотипи про те, що таке Німеччина. Цей стереотип треба руйнувати активно. Я постійно доводжу, що Німеччина — це прозора країна.

У Донецька, звісно, є особливості. Тут практично немає середнього класу. Є, але дуже мало. Донецьк — перспективне місто, і в моєму розумінні воно більше показує Україну, ніж Київ. Донецьк — це промислове місто з дуже поганою екологією. Це одразу помічаєш, коли приїжджаєш сюди. Поліпшення довкілля — має бути в пріоритеті у всіх: у влади, у підприємців, у суспільства. У цьому плані для іноземця місто є стресом. Видно, що в місті створено нову інфраструктуру, пов’язану з Євро-2012. Це все добре і гарно, але для того, щоб його розвивати, залучати туристів, треба покращити екологію.

— Нещодавно в Донецьку відкрито візовий центр. Яке його значення для міста?

— Центр було відкрито давно, але він був доступний тільки для бізнесменів і мандрівників. Зараз це візовий центр для всіх. Раніше кожному треба було пройти співбесіду в посольстві в Києві, і це створювало незручності. Співбесіда була своєрідною пробкою. Зараз такої проблеми немає, весь процес займає тиждень. Звичайно, багато хто відзначає велику кількість документів, які треба подати. Якщо в переліку документів не все буде оформлено, то візи не дадуть — такі правила. Люди часто думають, що відсутність одного-двох документів ролі не відіграє, але це не так. На сьогодні ми бачимо, що центр працює добре. Ми самі приїздили туди з неплановою перевіркою і спостерігали, як працюють співробітники і як люди оформляють документи. Наразі за день оформляють у середньому 60 заявок. Я думаю, що з часом цей показник стане більшим. Адже на сьогодні багато хто ще не знає про таку можливість.

Це хороший шанс для молодих людей, який відкриє для них нові можливості і перспективи, зможе зруйнувати їхні стереотипи про Європу.

«ГОЛОВНИЙ СТИМУЛ — КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ»

— Чи можна уявити, що невдовзі Німеччина відкриє для нас безвізовий режим? Що нам для цього треба зробити?

— Все це може бути, але на шляху до цього Україна повинна виконати низку вимог. Безвізовий режим — це політична воля. Але ми як європейська сторона визначили конкретні кроки, щоб деполітизувати цей процес. Тепер завдання стоїть за українською стороною. Всі наші вимоги зрозумілі і перебувають у публічній площині. Одна з наших умов — це біометричні паспорти. Без них неможливо — так живе Європа, і Україна повинна це прийняти.

— Якщо говорити про Асоціацію з ЄС, які плюси і мінуси ви бачите для обох сторін?

— Це буде дуже великим кроком для України і хороша пропозиція з нашого боку. Я більше не пам’ятаю таких прикладів у нашій історії, коли ми були настільки відкритими країні, яка не має статусу кандидата. Це справді вигідна пропозиція в плані політики, економіки, культури, стандартів. У цьому я не бачу мінусів ні для України, ні для Європи. В Україні існує такий радянський стереотип: коли добре для одного, то погано для іншого. Але в даному випадку це не так. Ми бачимо плюси для нас і плюси для України. По-перше, договір відкриватиме європейський ринок для українських підприємств. Варто ще сказати, що не всі українські політики і бізнесмени розуміють, що це означає. Це один із найбільших ринків у світі, це не бідний ринок і не бідне населення — це майже 400 млн людей. По-друге, головний стимул для України — стати конкурентоспроможними на глобальному ринку. Наша допомога полягатиме в тому, щоб розвинути в Україні справжню ринкову економіку. Зараз назвати економіку України такою складно. Тут я працюю дев’ять років і бачу, що справді є сегменти, де є конкуренція, але є й ті, де існує монополія. Тут люди конкуренції бояться. Але це дуже важливий крок будь-якого ринку, без нього неможливий розвиток. Знаю, що для багатьох тут відсутність конкуренції вигідна. Але населення від цього програє.

З іншого боку, ми можемо поставити запитання: яка є альтернатива ринкам Європи? На сьогодні цієї альтернативи немає. Так, є Митний союз, але чи справді він зможе дати хорошу пропозицію Києву? Ми бачимо, що нині існує тиск з боку Москви. У МС є керівник, і цим керівником не є Україна.

Я думаю, що Асоціація з ЄС допомагатиме Україні розвиватися як європейській країні, зокрема і в плані середнього класу. Є багато аспектів: економічні, культурні аспекти, є аспекти прав людини, цінностей тощо. І в цьому плані угода — справді шанс України. І я думаю, що українці не проти угоди. Хто проти, то це зацікавлені люди, які хочуть залишити за собою монополію і вплив.

— Про Україну говорять, що це дуже корумпована країна. Чи стикалися ви з цим?

— Люди знають, хто я, і тому я зустрічався з цим аспектом рідко. Рідко, але все-таки зустрічався. Я думаю, що одне з наших завдань як дипломатів — показати всім, що життя без корупції — це не лише краще, це можливо. Це не мрія з іншого світу, а цілком реальні речі. Важливо показати, що для кожної людини і для економіки в цілому життя без корупції — тільки плюс. Дехто думає, що це нерозумно. Але німці — не дурні люди, наш успіх полягає в прозорості і відкритості. У цьому плані у нас є завдання просувати цей спосіб взаємодії. Звичайно, це складне глобальне завдання, але з іншого боку, це залежить також від кожної людини. Для мене це закладено не в менталітеті, а у виборі людини. Вона сама може зробити для себе перший крок. Вона на своєму прикладі може просувати ідеї життя без корупції.

«УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА — ЄВРОПЕЙСЬКА»

— Культура — один із важливих елементів співпраці між країнами. Донецьк і Німеччину пов’язує багаторічна співпраця, зокрема й культурна. Ви також чимало зробили для цього. На вашу думку, які двері готова відчинити культура?

— Культура — це важливий момент комунікації, коли люди часто без слів, а за допомогою музики або постановки розуміють думку режисера. Ми відчуваємо, що в культурному плані Україна — це Європа. Ваші художники, письменники, музиканти — це справді європейська культура, це наша спільна мова. Саме тому ця сфера для нас дуже важлива. Ми хочемо підкреслити, що у нас є багато спільного. Так, у нас дещо відрізняються традиції, — але від цього навпаки ми стаємо багатшими і цікавішими одне для одного. На сьогодні я бачу, що багато хто не знає сучасної культури Німеччини: немає книжок сучасних авторів на книжкових полицях у доступному перекладі, мало якоїсь іншої інформації.

Для розвитку української культури теж важливо дати імпульси. Наш проект, опера Вагнера «Летючий голландець», був хорошим прикладом. Ми поєднали прекрасний потенціал вашого театру з нашими можливостями, німецьким поглядом і постановкою. Те, що було раніше, сьогодні вже не актуально. Варто зазначити, що в цьому плані у донецької культури є ще радянські риси. Треба уникати цього. Треба розуміти, що модернізація потрібна і в політиці, і в економіці, і в культурі.

— Які це риси?

— У культурі це — репертуар, стандартна постановка, часто без зв’язків із соціальними актуальними проблемами, ніби культура — це щось окреме від реального світу. Я бачу, що у України є потенціал і глибокі можливості в розвитку репертуару. Є молоді талановиті режисери і драматурги, які не запитані.

Завдання дипломатів: знайомити з європейською сучасною культурою, розповідати про те, які є можливості і перспективи в цьому плані, допомагати з майстер-класами, здійснювати обмін художників з метою поширення досвіду тощо.

І навпаки, сучасна українська культура для нас дуже цікава. Є певні стереотипи, які в цьому плані існують. Щодо Донецька, то це стереотип брудного промислового міста. Люди не бачать тієї краси, яка тут є. У нас у Європі теж є свої проблеми. Але важливо бачити не лише чорне і біле, а весь спектр кольорів. Для того, щоб привернути до регіону увагу, — треба щиро його показати. Тут існує ще принцип, коли показують краще, а гірше завішують полотном, щоб його ніхто не бачив. Це неправильний підхід. Якщо щось негарне, це не означає, що воно нецікаве. Погляньте на Берлін. Це не найкрасивіше місто у світі, але це одне з найцікавіших міст, зараз воно посідає третє місце з туризму у Європі. Я думаю, що в цьому плані і Донецьк, і Україна в цілому — один із найцікавіших регіонів Європи. Це країна, яка розвивається, рухається, тут є свої протиріччя, є своя краса — за всім цим дуже цікаво спостерігати.

«ЕКОЛОГІЯ ТА ЕКОНОМІКА ЗАВЖДИ РОЗВИВАЮТЬСЯ РАЗОМ»

— На даний момент у Донецьку, як і в цілому в Україні, працюють німецькі організації, які реалізують проекти з енергоефективності, очищення вод тощо. Наскільки ці проекти запитані тут?

— Я думаю, що влада розуміє, що екологія — важливий аспект, який треба вирішувати і в який треба інвестувати. Всі ці речі допомагають модернізувати економіку. Економити енергію — теж означає захищати екологію. Є багато альтернатив для російського газу. І оскільки ціна на енергію дуже висока, треба шукати альтернативні джерела. Економіка й екологія — це не суперечливі поняття, а навпаки — вони йдуть нога в ногу. Це стереотип, що екологію можуть дозволити собі лише розвинені країни з хорошою економікою. Наша політика й економіка показує зворотне. Здорова екологія — це фундамент для побудови хорошої економіки. Звісно, одразу вирішити цю проблему складно, але важливо показати хороший тренд. Крім того, не можна «заманити» іноземного інвестора в район з поганою екологією, цей чинник його відштовхуватиме. У цьому плані працює і GIZ, і наші проекти. Звісно, ми хотіли б залучати сюди й інших інвесторів. Це не так просто, але це необхідно. Люди це розуміють дедалі більше.

— Вже відомо, де ви продовжуватимете дипломатичну місію?

— Так, це буде Берлін. Моя робота буде пов’язана з підтримкою німецьких підприємців за кордоном, зокрема й в Україні. Ви знаєте, як залежить німецька економіка від експорту, тому нам слід розуміти, як розвиваються ринки, як укріплювати економіку, які перспективні для нас напрями. Я думаю, що досвід роботи в Україні допоможе мені в цьому.

— Чи розширюватиметься німецьке консульство в Донецьку? Які подальші плани й перспективи?

— Поки що я не думаю, що воно розширюватиметься, в цьому на даний момент немає потреби. Але я не можу цього виключати в майбутньому. Все це залежить від політичної волі — буде підписано Угоду про асоціацію чи ні. Наші історичні, культурні та інші проекти ми продовжуватимемо. Це завдання лежатиме на плечах мого наступника. Все ті намічені вектори продовжуватимуть розвиватися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати