Перейти до основного вмісту

Верхівка «безробітного» айсберга

Сьогодні офіційна кількість безробітних становить 4,14% працездатного населення
18 листопада, 00:00

Найвищий (за офіційною статистикою) рівень безробіття — від 6,44% до 7,47% — зареєстровано в Івано-Франківській, Сумській, Рівненській, Волинській, Житомирській, Львівській і Чернігівській областях. Ось він дивний (хоч і суперечливий) доказ «дивовижності» часу, в якому ми живемо! Це ж треба такий парадокс — виробництво, згідно із твердженням уряду, регулярно зростає (що, власне, мало б передбачати збільшення кількості зайнятих на цьому виробництві людей), а разом з ним — зростає й безробіття.

Директор Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко вважає, що ситуація на вітчизняному ринку праці «ще не критична, але дуже складна». Причини цього він вбачає в тому, що більшість вітчизняних підприємств «стоять навколішки», і в той же час відсутні реальні можливості для розвитку малого та середнього бізнесу, який міг би надати безліч робочих місць. За підрахунками інституту, близько 20% цього самого працездатного населення готові займатися бізнесом, якщо держава зробить реальні кроки для забезпечення розвитку малих і середніх підприємств. О.Яременко впевнений, що ініціативні люди при можливості створили б близько 150 тисяч таких підприємств. Якщо не дати їм цієї можливості й не легалізувати «тіньове» підприємництво (не плутати з фірмами, організованими криміналітетом!), то в найближчі декілька років безробіття зростатиме.

Не треба також забувати, що офіційні дані відповідають дійсності лише з дуже великою натяжкою. Рівень прихованого безробіття, коли людина де-факто не працює на підприємстві, де вона зареєстрована де-юре, аж ніяк не меншає. О.Яременко вважає, що якби Мінпраці користувався при своїх підрахунках, наприклад, методикою Міжнародної організації праці, то в Україні виявилося б 7—8% безробітних від загального числа працездатного населення. Єдиний момент, який з певною часткою сарказму можна назвати позитивним, полягає, за словами кандидата економічних наук, в тому, що офіційні організації внаслідок зростання безробіття кожного року змушені подавати все більш близькі до реальних цифри з зайнятості населення. Що ж, велике зло не без малого добра, хоч це навряд чи втішить тих громадян, якi стоять на обліку на біржі праці.

Олександр МІХЕЛЬСОН, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати