Верхівка «безробітного» айсберга
Сьогодні офіційна кількість безробітних становить 4,14% працездатного населенняНайвищий (за офіційною статистикою) рівень безробіття — від 6,44% до 7,47% — зареєстровано в Івано-Франківській, Сумській, Рівненській, Волинській, Житомирській, Львівській і Чернігівській областях. Ось він дивний (хоч і суперечливий) доказ «дивовижності» часу, в якому ми живемо! Це ж треба такий парадокс — виробництво, згідно із твердженням уряду, регулярно зростає (що, власне, мало б передбачати збільшення кількості зайнятих на цьому виробництві людей), а разом з ним — зростає й безробіття.
Директор Українського інституту соціальних досліджень Олександр Яременко вважає, що ситуація на вітчизняному ринку праці «ще не критична, але дуже складна». Причини цього він вбачає в тому, що більшість вітчизняних підприємств «стоять навколішки», і в той же час відсутні реальні можливості для розвитку малого та середнього бізнесу, який міг би надати безліч робочих місць. За підрахунками інституту, близько 20% цього самого працездатного населення готові займатися бізнесом, якщо держава зробить реальні кроки для забезпечення розвитку малих і середніх підприємств. О.Яременко впевнений, що ініціативні люди при можливості створили б близько 150 тисяч таких підприємств. Якщо не дати їм цієї можливості й не легалізувати «тіньове» підприємництво (не плутати з фірмами, організованими криміналітетом!), то в найближчі декілька років безробіття зростатиме.
Не треба також забувати, що офіційні дані відповідають дійсності лише з дуже великою натяжкою. Рівень прихованого безробіття, коли людина де-факто не працює на підприємстві, де вона зареєстрована де-юре, аж ніяк не меншає. О.Яременко вважає, що якби Мінпраці користувався при своїх підрахунках, наприклад, методикою Міжнародної організації праці, то в Україні виявилося б 7—8% безробітних від загального числа працездатного населення. Єдиний момент, який з певною часткою сарказму можна назвати позитивним, полягає, за словами кандидата економічних наук, в тому, що офіційні організації внаслідок зростання безробіття кожного року змушені подавати все більш близькі до реальних цифри з зайнятості населення. Що ж, велике зло не без малого добра, хоч це навряд чи втішить тих громадян, якi стоять на обліку на біржі праці.
Олександр МІХЕЛЬСОН, «День»
Випуск газети №:
№213, (1999)Рубрика
Суспільство