Від Азовського моря – до поліських лісів
Як зі співпраці промислового і мистецького середовища у селищі Іршанськ народжується концептуальний парк
У невеликому промисловому селищі Іршанськ Житомирської області до кінця року можуть створити парк з інсталяціями відомої української сучасної художниці та скульпторки Жанни Кадирової. Цю інформацію у коментарі «Дню» підтвердила сама мисткиня. Проект парку – результат проведення Міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва «Бірючий», який цього року вперше проходив на виїзді – у селищі Іршанськ. Саме за підтримки Іршанського гірничо-збагачувального комбінату, який, до речі, є одним із найпотужніших гірничодобувних підприємств України, відбувся виїзний симпозіум митців. На перетині бажань керівників промислових об’єктів та ідей сучасних українських художників народився проект «Іршанськ. Рекреації».
Два тижні (з 5 по 19 липня) резиденти «Бірючого» працювали із нетиповим ландшафтом і місцевим контекстом. Раніше проект реалізовувався на Азовських берегах – а назву йому дав саме відомий однойменний острів, зараз – розширена частина Федотової коси. Цього ж літа митці відкривали для себе поліські землі і намагалися зробити свій вклад у локальне культурне середовище. За словами організаторів проекту, експозиційним майданчиком для більшості художніх об'єктів стане територія Санаторію-профілакторію ІГЗК, також буде задіяний міський простір і природні ландшафти. Але головний результат проекту «Іршанськ. Рекреації» це не лише суміщення архітектурно-ландшафтних досвідів і знаходження точок дотику між локальними українськими культурними кодами, а цілком конкретна можливість майбутньої співпраці – парк з гуманістичною концепцією Жанни Кадирової.
- Я вже три роки беру участь у проекті «Бірючий», тож і цього року мене запросили у Іршанськ. Але якщо інші художники могли робити свої об’єкти, інсталяції, малювати картини, то у мене було цілком конкретне завдання – запропонувати проект благоустрою місцевого парку, - коментує «Дню» Жанна КАДИРОВА. – Мені і моєму асистенту Денису надзвичайно подобалося те, що ми робимо, і ми знали, що ідею цю обов’язково реалізуємо, навіть якщо Іршанську вона не сподобається. Та от позавчора ми уже показали проект парку селищному голові та голові Іршанського гірничо-збагачувального комбінату – їм сподобалося, на рівні ідеї проект затвердили, залишається лише пройти голосування селищної ради через два тижні. Зараз ми починаємо більш детальні прорахунки, ескіз. Якщо все складеться позитивно – ми плануємо закінчити парк до кінця року, конкретніше – до настання холодів. Пропозиція дуже пов’язана з місцевим контекстом. У Іршанську добувають граніт, і саме він стане матеріалом для арт-обєктів парку. Насправді, це дуже хороший бюджетний проект для міста, - вважає Жанна Кадирова.
Як же саме має виглядати парк? За словами художниці, основний ідейний стрижень парку – антивоєнний. Без фігур, зате з багатьма текстами філософів із різних країн і часів – починаючи від Вергілія і закінчуючи, умовно кажучи, нашими днями. «Наприклад, можемо використовувати відомий вислів Карла Сендберга: «Коли-небудь оголосять війну, і ніхто не прийде». Ці фрази про те, що від війни – ніякої користі, ніякого добра», - говорить мисткиня. Візуальне втілення текстів – гранітні плити, наскрізь прорізані цитатами, крізь які вночі прориватиметься світло… У центрі парку – умовний вибух, що складатиметься з цих же фраз.
«Люди, які будуть ходити крізь цей парк, навіть якщо не цікавляться мистецтвом, обов’язково рано чи пізно щось відчитають, - впевнена Жанна Кадирова. – Це важливо для майбутнього покоління, формування особистості, світогляду. У нас зараз модно говорити про війну в патріотичному ключі, але я вважаю, що у ХХІ столітті цього узагалі не мало б бути, коли люди вбивають один одного». А за словами куратора проекту Наталії Маценко, проект носить експериментальний характер і відкриває великі можливості. Ініціатива Іршанська може в подальшому слугувати прикладом для інших українських містечок, міст і цілих регіонів.
Author
Анна СвентахРубрика
Суспільство