Відродження Батурина триває...
Сорочинські діти з школи-інтернату вже переказали 500 грн. на рахунок благодійних внесків проектування й будівництва військового ліцею в «Гетьманській столиці»Тепер Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця» стане не тільки обов’язковим туристичним маршрутом, а й місцем для виховання майбутньої військової еліти країни. Таку ініціативу вже підтримали діти з Сорочинської школи-інтернату, переказавши 500 грн. на рахунок благодійних внесків проектування і будівництва військового ліцею в Батурині, що свідчить про великий патріотизм і любов до своєї Батьківщини. Адже подібні школи-інтернати, напевно, й самі потребують цих грошей, але, як відомо, на історичній пам’яті економити не можна. Це й продемонстрували сорочинські діти.
Тому інакше, як спрямованим на відродження історичної свідомості українців указ Президента від 2008 року про створення військового ліцею для дітей-сиріт та знедолених дітей в смт. Батурин Чернігівської області, назвати не можна. Доручення Глави держави тоді було передано до Міністерства оборони України, для створення плану та проектно-кошторисної документації на будівництво ліцею. Сьогодні це стало реальністю — днями «Центральний проектний інститут» МО України презентував передпроектні пропозиції майбутнього навчального закладу.
За словами директора департаменту будівництва МО України Тетяни Амосової, на сьогоднішній день вже закінчено збір вихідних даних, отримання технічних умов для відведення земельної ділянки і створення необхідного пакету документів для оформлення. За планом в ліцеї має бути 1500 слухачів, 90 викладачів, 70 офіцерів та 30 допоміжних посад. Як було зазначено, аналогів майбутньому батуринському ліцею в Україні не буде.
Присутні на презентації експерти в один голос заявляли, що військовий ліцей є складовою частиною «Гетьманської столиці», тому розглядати його, як щось окреме від національного заповідника не можна. Це частина загальної цілі відродження самого міста і його колишньої слави. До того ж, будівництво військового ліцею — це, безумовно, нові робочі місця, розбудова інфраструктури селища, домівка для тих дітей, які цього найбільше потребують.
Місце розташування ліцею унікальне. Він стоятиме на острові Північний річки Сейм на території Батуринської селищної ради, яка, в свою чергу, прийняла рішення щодо зміни цільового призначення цієї земельної ділянки та відведення її в установленому порядку замовнику будівництва Центральному територіальному управлінню МО України. Острів займає 50 га землі, з яких комплекс розташовуватиметься на 40 га: там буде адміністративна, житлова, спортивна, господарча, паркова зони та зона для постійного персоналу. Комплекс буде повністю автономним. Його загальна вартість складає приблизно 1,5 млрд. грн. При сучасних технологіях і належному фінансуванні ліцей можна побудувати за один рік.
Але, як виявилося, Кабінет Міністрів ні 2008-го, ні 2009-го гроші на цей проект не знаходив, не плануються вони і в 2010-му. «Це говорить про те, що у багатьох ще немає державницької позиції. Щодо громадськості, то вона розділена: одні — за, інші — проти. Суперечки полягають в тому, що, можливо, ліпше ці гроші направити на покращання матеріального стану вже існуючих 16-ти військових ліцеїв в Україні або на забезпечення житлом 43,1 тис. військовослужбовців. Так, на це теж потрібні гроші, але без відновлення історичної пам’яті не буде відновлення України», — підкреслив голова Громадської ради при МО України Борис Андресюк.
Зрештою, як було правильно зазначено присутніми, чи чули ми за всі ці 18 років, що в нас є «зайві» гроші? Ні! Тож якщо заспокоюватися відсутністю грошей, це навіть не буде спонукати до їхнього пошуку, адже «малі цілі породжують малі здобутки, а великі цілі — великі здобутки». Гроші на будівництво житла для військовослужбовців, безумовно, потрібні — приблизно 50 млрд. грн., але 1,5 млрд. цю проблему не вирішить, як і невідомо, чи підуть ці гроші, якщо їх виділять, на покращання умов вже існуючих 16-ти інших ліцеїв. Якщо ж не відроджувати такі міста, як Батурин, нинішній глобальний світ поступово розмиє українську ідентичність. Тому цей проект повинен стати стратегічним завданням для держави і громадян.
У Міжнародному освітньому фонді імені Ярослава Мудрого вже відкрито рахунки для збору благодійних внесків на проектування і будівництво військового ліцею в Батурині. На сьогоднішній день зібрано 210 тис. грн. Говорить капітан 1 рангу Анатолій Грищук: «На рахунок благодійних внесків поступають гроші від 1 гривні до 70 тис. грн. Наприклад, Сорочинська школа-інтернат перерахувала 500 грн., студенти Київського політехнічного інституту — 927 грн., переказують гроші і самі військовослужбовці, але жодного мільйонера або кандидати в президенти у списку благодійників немає. Є тільки три народні депутати». Поки що!
Адже відомо, що практично на меценатські гроші в Батурині вже відродили козацьку фортецю, палац останнього гетьмана України Кирила Розумовського, будинок Генерального суду, Воскресенську церкву-усипальницю Кирила Розумовського, будинок Кочубея, Покровську церкву... Виходить, в Україні є заможні люди, яким не шкода грошей на відродження історичної пам’яті.
Поява сьогодні передпроектних пропозицій військового ліцею — це вже початок, який неодмінно матиме своє завершення, діти в Батурині обов’язково будуть навчатися у військовому ліцеї. І дуже важливо, що цей ліцей носитиме ім’я великого українського гетьмана — Івана Мазепи.
Спорудження такого освітнього закладу сприятиме відродженню кращих військових традицій України, козацької слави та реалізації Комплексної програми збереження пам’яток Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Виховання молоді треба проводити на нашій національній спадщині, а Батурин є однією з її перлин, невичерпним джерелом історичної пам’яті.
Кошти прохання переказувати на:
Розрахунковий рахунок № 260053010680; валютний рахунок № 260043020680 в АБ «Старокиївський банк» м. Київ, МФО 321477, ЄДРПОУ 20062836
Отримувач: Міжнародний освітній фонд імені Ярослава Мудрого.
Призначення платежу: Благодійні внески на військовий ліцей в Батурині. Без ПДВ.