Вхід на схід
Як агенція АртПоле створює культурні рекреації у малих містах України![](/sites/default/files/main/articles/28102015/9artpole.jpg)
Цієї осені у Бердянськ пишуть листи з Мюнхена, обговорюють місто на джазовому фестивалі у Вільнюсі, його фотографії розглядають у Мінську, а львівські музиканти лагодять та передають смички для бердянської музичної школи. Щотижня відбуваються концерти, виставки, вистави та лекції за участю митців із різних міст України, також Туреччини, Білорусі, Німеччини. Усе це — результат роботи культурного проекту «ВХІДнаСХІД», ініційованого київською агенцією АртПоле спільно з Бердянським художнім музеєм. Проект проводять в рамках Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI), триватиме він до середини листопада.
Перша частина проекту відбулася в серпні й була орієнтована на глибше дослідження традиційного мистецтва цього регіону. За словами організаторів, дослідження триватиме упродовж всього проекту, адже Приазов’я має неймовірне етнічне різноманіття: болгари і німці, греки і роми, караїми, росіяни, поляки, українці... Творці проекту «ВХІДнаСХІД» сподіваються, що, крім запланованих подій, у Бердянську виникнуть і нові ідеї. Тут уже провели прем’єру проекту «Степ» Уляни Горбачевської та віолончеліста Володимира Бедзвіна, відкриття проекту :::стежка:::, музично-поетичний діалог «Абрикоси Донбасу» Любові Якимчук і Марка Токара, презентацію інтерактивного сайта «роздІловІ», лекцію Мирослава Вайди «Мистецтво перфомансу»...
«Бердянськ — місто-острів серед степів та ще й на березі моря — дуже особливе, має свій колорит і настрій, — говорить співачка, актриса, дослідниця автентичної української пісні Уляна Горбачевська. — Приємно здивувала публіка — допитлива і уважна, попри те, що музика, яку ми презентували, нова для їхнього вуха. Зараз вирішальну роль відіграють люди. Ті, що працюють в художньому музеї, відкриті і хочуть позитивних змін для міста. Рушійною силою для цього є агенція АртПоле. Без їхньої пасіонарності і креативності вхід на схід не відбувся б. Я думаю, зараз гіперважливо створювати можливості для спілкування Схід-Захід саме через мистецько-освітні проекти. Що більше буде живих контактів, обміну, то швидше зникнуть стереотипи й упередженість один до одного. Кожний правильний рух назустріч один одному — безцінний».
«День» поспілкувався з координатором проекту агенції АртПоле Мирославою ГАНЮШКІНОЮ і дізнався про те, чому важливо створювати культурні платформи у малих містах і яким досвідом можуть поділитися ці міста з усією країною.
— Чому саме зараз і чому Бердянськ?
— Мабуть, працювати тут зараз найцікавіше — на сході й півдні України відбуваються важливі процеси, як на рівні країни, так і на рівні окремих людей. Хоча іноді й нелегко. Бердянськ, що традиційно сприймається як місто-курорт, зараз перебуває неподалік зони бойових дій, тому потребує культурних контактів для пом’якшення загальної атмосфери, взаєморозуміння, самовизначення. Невипадково «АртПоле: ВХІДнаСХІД» підтримано в рамках проекту «Українська ініціатива зміцнення громадської довіри» агентства USAID. Крім того, зараз він знову стає важливим для переселенців, а в Приазов’ї вже впродовж століть живуть поруч болгари і німці, греки і роми, караїми, росіяни, поляки, українці... У співіснуванні різних традицій і різних світоглядів виникають несподівані моменти, які дають можливість по-новому побачити звичні речі.
— Чому сьогодні важливо говорити про менші і не такі медійні міста (як Львів, Київ, Харків)?
— Це захоплює — відкривати для себе щось нове. А в Україні багато неймовірного за межами великих міст і загальновизнаних туристичних маршрутів. Коли проект «АртПоле: ВХІДнаСХІД» тільки починався, типовим для багатьох наших друзів і колег було запитання «І що це за Бердянськ?», лише дехто в легкому мареві пригадував його як місце відпочинку на морі в дитинстві. Зараз знають про нього набагато більше — про історію міста-порту з десятком іноземних консульств, про етнічне різноманіття Приазов’я, про саме море і степові вітри... Дехто вже навіть побував тут кілька разів.
— Яким досвідом обмінялися: аудиторія зі свого боку, митці — зі свого?
— Зважаючи на ті події проекту «АртПоле: ВХІДнаСХІД», що вже відбулися, це хороший досвід. Спільнота, яка зібралася довкола Бердянського художнього музею ім. І. І. Бродського (саме тут відбуваються основні наші події), кожного разу відкриває для себе щось нове, і люди приходять знову. А митці незмінно відзначають уважність і відкритість місцевої аудиторії.
— Чи можуть такі мистецькі акції спростувати стереотипи про південь, консолідувати людей?
— Мистецтво говорить про важливі речі образною мовою. А зараз це іноді єдина можливість говорити, адже зараз багато хто не готовий до буквальних запитань і буквальних відповідей. Так, мистецькі акції можуть консолідувати чи краще сказати викликати взаємний інтерес один до одного. «АртПоле: ВХІДнаСХІД» поєднує митців з різних частин України і навіть з інших країн (наших близьких сусідів білорусів і не дуже близьких, з Німеччини). А безпосереднє спілкування — це те, що спростовує стереотипи найкраще.