Перейти до основного вмісту

Володимир ПАНЧЕНКО, український літературний критик, літературознавець, письменник

27 грудня, 11:24

Уже традиційно «День» просить своїх авторів, експертів та постійних читачів підбити підсумки року, що минає, відповідаючи на запитання новорічної анкети «День»-2013:

1. Які події року, що минає, на вашу думку, змінили світ і Україну? Які з них — на краще, які — навпаки?
2. Яка подія в житті країни за рік, що минає, стала найважливішою особисто для вас?
3. Поділіться прикладами ситуацій або людей, які додають вам сил та оптимізму.
4. Автори, статті, проекти газети «День», які вирізнялися 2013 року?

1. — Світ і Україну міг би разюче змінити Вільнюський саміт, проте все сталося  всупереч сподіванням. Тепер виникла загроза такого економічного й політичного узалежнення України від Росії, після якого євроінтеграція може стати для нас неможливою. І хоч що б  казали Янукович із Азаровим, «Переяслав-2» фактично почався. Зупинити це можна тільки волею мільйонів українців. Боротьба триває. Євромайдан став важливим чинником політичного життя. І хоа влада робить вигляд, що нічого не відбувається, все ж — «процес пішов». Буде дуже непросто. Адже влада в нас не просто кланово-олігархічна, вона — кримінально-кланово-олігархічна. Ось щойно повідомили, що в Києві жорстоко побили Тетяну Чорновол, у Харкові — ініціатора тамтешнього Майдану — Дмитра Пилипця. Перед цим було спалено десяток автомобілів євромайданівських активістів... Немає сумніву: бандократія оголосила всім нам війну. Із цим і увіходимо в рік 2014-й. Боюся, щоб в історії України він не став фатальним, — такого не можна допустити. 

2. — Для багатьох такою подією став Євромайдан, для мене — також. Він вселяє віру, що українська нація має могутнє почуття гідності. Це — той «запобіжник», який не дозволить ламати нас через коліно (хоч українське суспільство — дуже складний організм: перевибори 15 грудня показали, що охочих продати свої голоси за 200 грн — хоч відбавляй!).

3. — Сил та оптимізму мені цього року додали студенти. Цілих дев’ять років їх не було на політичній арені — тепер нарешті з’явилися. Ще не дуже згуртовані й свідомі своєї місії, проте все ж... І якщо це ознака появи нового покоління — слава Богу!

Що ж до конкретних людей, то почуття великої поваги в мене викликає все, що робить Юлія Олійник, директор видавництва «Темпора». За кілька років вона видала цілу гору вкрай важливої для інтелектуальної України книжкової продукції. У неї є чітка стратегічна візія, якій і підпорядковано повсякденну  роботу.

Надзвичайно сильне враження справляє Руслана Лижичко. Своєю енергією та жертовністю вона додає віри мільйонам людей.

4. — Серед проектів «Дня» 2013 р. виділив би передусім серію «Підривна література». Чудова інтелектуальна пропозиція для читачів! Хороші враження маю й від фотовиставки,  утім, так буває практично щороку. На шпальтах газети читаю політичну аналітику, матеріали, що стосуються історії, сучасної літератури, мистецтва. Особливо добре поставлено історичний «лікнеп» — статті про минувшину, як правило, мають виразні проекції на сучасність. Це важливо, тим паче, що й сама наша історія має «звичку» повторюватися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати