Перейти до основного вмісту

Врожай заради майбутнього

В Україні понад 350 тисяч працюючих дітей, половина з них — в сільському господарстві
12 червня, 00:00
«НЕРIВНI СИЛИ» / ФОТО ЮРIЯ ДЯЧИШИНА, Львiв

Щороку під час сільськогосподарських робіт гине одна дитина й 15 — травмуються.

...Минулого року на сільськогосподарському підприємстві «Прогрес», що на Вінниччині, під час роботи на свинофермі загинув 16-річний школяр. При роздачі кормів його випадково затягнуло механізмом транспортера. Хлопчика врятувати не вдалося. За цим фактом порушили кримінальну справу. За те, що неповнолітнього залучили до праці із небезпечними механізмами, винних покарали. Однак залишилися невтішні батьки, яким сина вже не повернути...

Згідно зі статистичними даними, в Україні налічується понад 350 тисяч працюючих дітей, з них — 46% трудяться в сільському господарстві. Середній вік юних працівників — 12 років. Незважаючи на це, у більшості з них тривалість робочого тижня значно більша, ніж у дорослих. Найгірші умови праці фахівці виявили у сільському господарстві, вуличній торгівлі, на неофіційних вугільних копальнях, індустрії розваг та інших нелегальних видах діяльності.

«Врожай заради майбутнього: сільське господарство без використання дитячої праці» — під цим гаслом Міжнародна організація праці вчора провела прес-конференцію, на якій йшлося про недопустимість тяжкої праці дітей у сільському господарстві. Особливо це стосується роботи з механізмами та пестицидами. На заході завідувач відділенням пластичної і реконструктивної мікрохірургії Володимир Фідельський продемонстрував журналістам жахливі фотознімки, на яких зображені діти, травмовані під час сільськогосподарських робіт. Відірвані пальці, руки, ноги — від побаченого дехто із представників засобів масової інформації ледве не втратив свідомість.

— Наприклад, нещодавно до нас привезли 12-річного Степана, рука котрого потрапила до транспортера при збиранні картоплі. Це сталося тому, що хлопчик надів батькового светра, який був йому завеликий. Отож, за одяг і затягнуло, — розповідає Володимир Фідельський.— Найчастіше діти травмують кисті рук січкорізками, ніг — сінокосилками, комбайнами. Якщо потерпілого вчасно привозять до нас, то вдається пришити втрачені органи, хоча у більшості випадків їхня функція вже буде не тою, що раніше.

Представник Комітету профспілки агропромислового комплексу України Раїса Мазна переконана, що головною причиною дитячої праці в сільському господарстві є низький рівень життя селян. Підтверджує це розмір середньої заробітної плати, яка в сільському господарстві нині складає 552 гривень. А у деяких областях вона ще й нижча. Наприклад, на Волині — 355 гривень, Житомирщині — 380 гривень. Опитування, проведене серед селян засвідчило, що найбільші проблеми у них — нагодувати сім’ю та придбати необхідний одяг. Тому діти змалку також змушені йти працювати. «Безвихідь селян призвела до того, що сьогодні створено багато так званих, малих ферм, які функціонують за рахунок експлуатації всіх членів родини. Діти там починають тяжко трудиться із 6-7 річного віку. Та ще й цьому сприяє діюче законодавство (приміром, закони про особисте селянське та фермерське господарства), яке знизило вік прийому на роботу до 14 років», — наголосила пані Мазна.

У свою чергу начальник відділу Державної інспекції праці Ірина Василенко повідомила, що минулого року їхні інспектори перевірили 736 підприємств, на яких застосовують дитячу працю, з них порушення виявили на 245. Це означає, що понад 1500 неповнолітніх трудилися в умовах, заборонених діючим законодавством. З них 20 осіб працювали з небезпечними механізмами, 12 — у шкідливому середовищі. Окрім цього, кожну десяту дитину на роботу офіційно не оформлювали, а 13% трудилися понаднормово. Близько третини дітей, зайнятих у сільському господарстві, мають проблеми із здоров’ям.

— Дитяча праця символізує укорінення злиднів, заважає освіті (адже більшість таких дітей пропускають заняття в школі) та перешкоджає їхньому фізичному і розумовому розвиткові, — підкреслила національний менеджер Міжнародної програми з викорінення найгірших умов дитячої праці в Україні Тетяна Міненко. — Україна ратифікувала Конвенцію МОП про мінімальний вік для прийому на роботу та ліквідацію найгірших умов дитячої праці. Її повинні дотримуватися всі роботодавці. Також велика роль у ліквідації дитячої праці належить самим дітям, які мають право на вирішальний голос. Але, насамперед, у кращий бік повинна змінитися державна політика щодо розвитку села з тим, щоб селяни не заробляли шматок хліба кров’ю і потом своїх дітей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати