Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як кожух забирали...

29 жовтня, 00:00
«Україна на полях Святого Письма» — цей надзвичайно багатозначний вираз правозахисника Мирослава Мариновича раз по раз підтверджується листами на наш конкурс. Бо українці не лише відчувають себе часто «маргіналами великої історії», вони додають до вічних істин та образів Книги Книг якогось особливо гіркого присмаку — наївного здивування перед насильством та зрадою і ще більш дивного непротивлення їм. От і ця коротка оповідь — ніби національний варіант біблійної притчі про силу, владу та спустошливе відчуття залишеності Богом...

Це було в далекому 1942 році. Пізньої осені батько послав мене на хутір Потилиха, за сім кілометрів від села, в лісі обробити бороною нивку поля для посадки весною картоплі. Осінні дні короткі, і як я не старався, як не поганяв конячку, а роботи не скінчив. Довелось їхати до знайомих, проситись ночувати, як і радив батько, у дядька Семена. Хата у нього невелика — одна кімната, сіни і комора. У хаті — піч, під стелею — колиска з немовлям. А жили тут, крім хазяїна та бабусі, дочка, зять і четверо дітей. Після бідної вечері при світлі каганця дітей поклали на полатях, мені постелили на лаві, біля вікна, й стиха розмовляли про події в селі та у знайомих.

Раптом почувся сильний стук у вікно та зразу — й у двері. «Ховайте скоріше речі, бо уже прийшли забирати», — сказала стара бабуся. Ховали в піч та під піч, під дитину в колиску. У зятя був новий кожух, то його підстелили під дітей. А через вікна, що були не завішені, усе ж це було видко. Усе сильніше грюкали в двері, а коли відкрили — в хату зайшло двоє. Молодий з карабіном став на дверях, а старший, з наганом у руці, почав обшук.

Обшукав присутніх, а потім почав витягати поховане. Витяг жіночі хустки з-під дитини в колисці, витяг кожуха з-під дітей, хотів уже виносити, але за кожух вчепився зять Кіндрат, кажучи, що без нього зимою загине. Почалось борюкання. Хазяїну вдалося просунути руку в один рукав, а прийді — в інший. Тоді вільною рукою він збив наганом Кіндрата на підлогу, підпер дулом під бороду і сказав, що зараз йому буде вічний кожух.

Плакав дядько Кіндрат за кожухом, як за дитиною, увесь час, поки «прийдешні» орудували в коморі і на горищі. До ранку наказали з хати не виходити.

На щастя, віз мій з конем був на місці, і я поїхав ранком боронувати поле, яке через лихоліття війни так більше й не було зайняте городиною.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати