Як процвітає Україна
Інститут Legatum визначив індекс національного добробуту нашої держави у світіЗгідно з рейтингом за 2010 рік національного добробуту країн, або, як його ще називають, рейтингом процвітання, Україна посіла 69-те місце. 2009 року ми були на вісім сходинок вище. Лідерами рейтингу другий рік поспіль лишаються Норвегія, Данія і Фінляндія (у цілому рейтинг охоплював 110 країн світу).
Експерти британського Науково-дослідного інституту Legatum, яке проводило рейтинг, у поняття процвітання вкладають розвиток економіки, освіти, системи охорони здоров’я, рівень національної безпеки тощо. За висновками експертів, українці живуть в умовах дуже нестабільної економіки: ми перебуваємо в шістці країн з найвищим рівнем інфляції у світі. Заощадження українців становлять 19% від ВВП, що нижче середнього світового показника. Тільки 4% населення України задоволені можливостями ринку праці, через що Україна опинилась на 30-му місці у списку за рівнем «витоку мізків». На вирішенні проблеми трудової міграції наголошують і українські фахівці Інституту демографії та соціальних досліджень. За їхніми прогнозами, до 2025 року Україна втратить 5—7% трудового населення, а деякі області — 18—20%. Уже зараз у нас налічується два з половиною мільйони мігрантів. Якщо нічого не змінювати, ця цифра тільки зростатиме.
Цікаво, що, за даними британського рейтингу, у сфері економіки у нас добре справи йдуть лише з темпами збільшення користувачів мобільним зв’язком, який найвищий у світі. У списку доступності харчування та житла ми майже в самому кінці — на 84-му місці. Як вивчали українські соціологи, наші громадяни витрачають більшу частину зарплати на харчі та житлово-комунальні послуги. Зважаючи на нинішню ситуацію з подорожчанням бензину, що потягне за собою масштабне підняття цін на всі товари та послуги, підняття тарифів ЖКГ, коли зарплати лишаються на незмінному рівні, навряд чи ми змінимо ці показники на краще у наступному рейтингу процвітання.
Однак, як кажуть, не все так погано у нашому домі. Якщо економічні показники хотілося б мати кращі, то з освітою у нас все добре — тут ми на 40-му місці. Але слід зазначити, що до уваги бралися не освітні реформи, а рівень освіченості громадян. Бо якби міжнародні експерти враховували скасування 12-річного терміну навчання у школах, що суперечить сучасним вимогам освіти, закриття україномовних шкіл, розробку нової мовної концепції та інші кроки влади, якими незадоволені громадяни, то, імовірно, мали б зовсім іншу картину рейтингу. Поки що британські фахівці відзначають позитиви: більша частина українців задоволена своєю освітою, 31% вважають, що їхні діти мають можливість вчитися і нормально розвиватися. А за кількістю людей, що мають закінчену середню освіту, ми на восьмій позиції.
Щодо моральних якостей українців, то їх британці оцінили на трієчку (за показником «соціальний клімат» у нас 73-тє місце). Експерти наголошують, що попри щирість та привітність українців, ми все ж лишаємося черствими до чужих людей. Ми другі з кінця у списку готовності допомогти незнайомцям, лише кожен п’ятий громадянин робить регулярні пожертви на благодійність і тільки 14% присвячують свій час волонтерській праці — обидва показники зараховують державу до нижньої третини країн індексу. Іноземні фахівці визнали нас досить ізольованими, у нас малоактивне життя поза родинним колом. А в скрутну хвилину ми покладаємося самі на себе або на дуже близьких людей. Разом з тим фахівці наголошують, що можливості покращити позицію України у рейтингу національного добробуту є. Хоча б завдяки змінам у моральних якостях.