Як уникнути катастрофи
На лікування хворих за державними програмами бракує і коштів, і самих препаратів. Як вирішитити проблему?![](/sites/default/files/main/articles/14052014/9apteka.jpg)
Через валютні скачки лікування хворих за державні кошти опинилося під загрозою. За підрахунками пацієнтських організацій, щоб усі державні програми лікування онкохворих, ВІЛ-позитивних, діабетиків та інших груп виконувались на 100%, в Україні бракує ліків, приблизно — 60%. Цього року на 17 загальнодержавних програм, за якими отримують допомогу різні групи хворих, уряд виділив два мільярди гривень. Потреба — у рази більше. Якщо фармацевтичні компанії продаватимуть Міністерству охорони здоров’я ліки за нинішніми цінами, з урахування девальвації гривні, то цих коштів вистачить лише на 20% препаратів. Решта ліків будуть у дефіциті. Про можливі наслідки для тих, кому ці медикаменти призначені, страшно подумати.
Тим часом тендерні торги на закупівлю ліків у Міністерстві охорони здоров’я вже частково розпочалися. Так, нині оголошено торги за напрямами «Гемофілія» та «Трансплантологія». Цього тижня буде оголошено тендери на закупівлю препаратів для хворих на ВІЛ/СНІД та онкохворих. У МОЗ обіцяють провести тендери за усіма напрямками протягом травня. Але з таким невеликим бюджетом міністерство не зможе закупити у достатній кількості всього, що потребують пацієнти.
ДЕРЖАВНІ ДОТАЦІЇ — В ОБМІН НА ГУМАНІТАРНУ ДОПОМОГУ
Щоб врегулювати ситуацію до початку проведення основних тендерів між фармкопаніями, громадські організації запропонували МОЗ та лідерам фармринку України свій варіант уникнення катастрофи. Вони пропонують фармацевтичним виробникам взяти участь у торгах, зберігаючи минулорічні ціни на свої препарати. І наголосили, що у такому випадку про прибутковість та збагачення мова не йде. Це швидше тест на соціальну відповідальність та сміливу позицію, коли виробники ліків продемонструють свою небайдужість до тих, для кого, власне, свою продукцію і виробляють.
Міністерство охорони здоров’я таку ідею підтримує. І зі свого боку обіцяє, що тендери на закупівлю ліків для державних програм цього року пройдуть чесно. «Із моїм приходом на посаду міністра я заявляю про неможливість застосування будь-яких корупційних схем, — зауважив під час зустрічі із представниками компаній міністр охорони здоров’я Олег Мусій. — Раніше складова «відкатів» у ціні складала 30—40%, що призводило до завищення відповідної ціни дистриб’юторами. Саме тому компанії зможуть знизити ціни на 40—50% до цін минулого року без втрат для бізнесу. Моя команда забезпечить абсолютну прозорість у державних закупівлях у нашому міністерстві, та я особисто відповідатиму за відсутність корупції при їх здійсненні. Тепер, замість кишені чиновників, ці гроші буде направлено на врятування життя сотень тисяч українців».
Своєрідні гарантії з боку держави пообіцяли в МОЗ тим виробникам, які пристануть на умови здешевлення ціни своєї продукції. Зокрема, в уряді готові піти на те, щоб зняти зобов’язання перепаковувати препарати іноземних виробників в обгортки україномовні, бо це теж додаткові витрати. Також у Мінздоров’я готові просити дотації від держави для виробників, які погодяться надавати ліки як гуманітарну допомогу, тобто безкоштовно.
Наразі із 34 фармацевтичних фірм, яким такий варіант співпраці було запропоновано, свою згоду уже висловили близько 80%. «Залишилося ще небагато компаній, які договір не підписали, бо у них довга процедура оформлення. Але важливо, що левова частка компаній погодилася на такий підхід, вони офіційно готові виходити на торги міністерства за цінами 2013 року. Це натомість збереже програми лікування у тому ж балансі препаратів, що й торік, і захистить людей від відриву від лікування», — каже Дмитро Шерембей, голова БФ «Пацієнти України (ЮКАБ)».
«ЯКЩО З ТОРГАМИ ЗАТЯГНУТЬ, ТО ВЖЕ У СЕРПНІ ДЕЯКІ ПАЦІЄНТИ ЗАЛИШАТЬСЯ БЕЗ ЛІКУВАННЯ»
Але хвалити фармацевтичний ринок України за поступливість та розуміння пацієнтські об’єднання не поспішають. Кажуть, що спочатку хай закінчаться всі тендери, а до медичних закладів почнуть надходити перші партії ліків. Хоча наголошують, що вперше за роки незалежності України проводяться такі успішні перемовини із фармацевтичним бізнесом, МОЗ та пацієнтами.
Однак така співпраця вирішує проблему дефіциту ліків лише частково. Дмитро Шерембей розповідає, що сферу охорони здоров’я в Україні ніколи не фінансували на 100%, тому завжди чогось не вистачало. А з урахуванням ще семивідсоткового податку на медичні препарати, проблема тільки ускладнюється. Тож поступки фармкомпаній активіст називає «швидкою допомогою», яка нині конче необхідна медичній сфері.
«З боку пацієнтських організацій докладено максимум зусиль, щоб МОЗ міг зберегти усі програми лікування на минулорічному рівні. Лишається тільки спостерігати та мотивувати усіх учасників в успішній реалізації цієї ідеї. Фармацевтичні компанії готові працювати самі собі на збиток, — каже Дмитро Шерембей. — Тому це не так на користь держави, як на користь усіх програм лікування різних патологій. І важливо не затягувати з проведенням тендерів. Якщо торги пройдуть у травні чи на початку червня, то поставка ліків розпочнеться через місяць, деякі надходитимуть раніше чи пізніше, це залежить від складності виробництва препаратів та наявності їх на складах України. Якщо з торгами затягнуть, то вже в серпні деякі пацієнти можуть залишитись без лікування».
Щоб вирішити проблему дефіциту ліків іншими шляхами, група експертів проаналізувала 65 державних програм у різних сферах, які цього року скасовуються через економію бюджету (приміром, деякі програми, передбачені для Криму, проекти щодо косметичних ремонтів певних закладів, перекваліфікації кадрів тощо). Фахівці підрахували, що таким чином із бюджету вивільняються шість мільярдів гривень. Як розповідає Дмитро Шерембей, активісти вже звернулися до Кабінету Міністрів з листом, щоб спрямувати їх на медичну сферу, зокрема на бюджетні програми лікування. Відповіді, на жаль, ще не отримали.
Та відступати не збираються. Представники пацієнтських об’єднань вважають, що у держави є можливості врегулювати ситуацію з дефіцитом ліків, було б бажання. Наступний крок від активістів — зустріч із урядом.