Як зміцнити організм
У квітні школярі особливо схильні до вірусних захворювань![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090331/454-6-1.jpg)
Весняні канікули принесли школярам не лише відпочинок, а й проблему — де проводити дозвілля. Бо замкнути дитину в будинку не можна, адже вона повинна погуляти після складної навчальної чверті, проте в таку перемінну погоду випустити дитину на вулицю якось страшнувато — в березні дуже легко захворіти. Але й після канікул розслаблятись ще зарано. Підхопивши віруси, нежить і кашель, діти прийшли до школи для того, щоб «по-дружньому» поділитися один з одним цими хворобами. Це досить небезпечно, особливо якщо врахувати той факт, що грип зараз в Україні не дрімає — у квітні епідемія з новими силами шукає дітей з ослабленим імунітетом. Багато батьків, намагаючись захистити своє дитя, дають школярам різноманітні противірусні препарати, роблячи величезну помилку, адже дитячий організм відрізняється від дорослого. Зараз головне завдання дорослих — зміцнити імунітет дитини. Про те, як це зробити кращим чином, розповіла Антоніна Бобровицька, професор кафедри дитячих хвороб і дитячих інфекцій Донецького державного медичного університету ім. М. Горького.
ВІТАМІНИ ТА ХАРЧУВАННЯ
Клітини імунної системи понад усе потребують вітамінів A, B5, C, D, F, PP. «Безумовно, їх можна придбати в аптеці, але для дитячого організму кращим варіантом буде вживання фруктів та овочів, що містять необхідні вітаміни», — говорить Антоніна Бобровицька. За її словами, до вибору продуктів варто підійти з усією відповідальністю. «Слід розуміти, що гарний на вигляд — ще не означає корисний. Багато фруктів, із тих, які ми можемо знайти в супермаркеті, завезено до нас із-за кордону. Для того, щоб вони перенесли дальню дорогу, їх або зривають у недозрілому стані, або обробляють спеціальними розчинами. А нерідко, постачальники роблять і те, й інше. Тому зовні такі фрукти вельми привабливі, але насправді не тільки не мають користі, але й іноді навіть шкідливі для здоров’я дитини», — відзначає експерт. Як усім відомо, наситити організм вітаміном А можна за допомогою рослинної їжі жовтого та червоного кольору (помідори, морква, перець, гарбуз та ін.). Щоб поповнити запас вітаміну В5 необхідно давати дитині апельсини, банани, арахіс, овочі. Справжня скарбниця вітаміну С — чорна смородина, шипшина, цитрусові, квашена капуста. Вітамін D міститься не тільки в риб’ячому жирі, але і в петрушці, яєчному жовтку, ікрі та в молочних продуктах. Натуральними джерелами вітаміну F є рослинні масла, волоський горіх, мигдаль, зернята соняшнику, а також риби жирних і напівжирних видів (лосось, макрель, оселедець, сардини, форель, тунець та ін.). Що ж до вітаміну РР, то його можна знайти в яловичій печінці, кукурудзяній муці, фініках, молоці та картоплі. «Формуючи раціон з метою забезпечення дитячого організму вітамінами, слід також не забувати про те, що дитина повинна повноцінно харчуватися, адже це є запорука нормального функціонування імунної системи. Це означає, що ваше «меню» обов’язково повинно містити білки (м’ясо, риба, боби), морепродукти, кисломолочні продукти, овочі, фрукти та ягоди», — акцентує увагу Антоніна Бобровицька.
АКТИВНІСТЬ І ПОВНОЦІННИЙ ВІДПОЧИНОК
«У дитини, яка веде активний спосіб життя, менше шансів захворіти», — впевнена професор. За її словами, діти повинні бігати, займатися гімнастикою, виконувати фізичні вправи. Необхідно проводити багато часу на свіжому повітрі. Краще за все, якщо ваша дитина відвідує спортивну секцію. Але увагу необхідно приділяти також і відпочинку дитини. Стреси, депресія, недосипання — це «улюблені помічники» вірусів. «Будь-який педіатр скаже вам, що відмінники хворіють частіше, ніж двієчники. Це зовсім не означає, що ви повинні махнути рукою на навчальні успіхи школяра заради його здоров’я. Просто дітки-відмінники дуже відповідально підходять до процесу навчання, нервують, коли щось не виходить, вчать уроки до пізньої години. Четверта чверть — остання в році, тобто, це останній шанс виправити річну оцінку. Це складний для них період, а віруси тільки й чекають, коли дитина буде знаходитись у стресовому стані», — говорить Антоніна Бобровицька. Вона рекомендує батькам контролювати відпочинок дітей, не дозволяти їм вивчати уроки по ночам, давати висипатись. Ну й, звісно, необхідно пояснити дитині, що навіть дуже погана оцінка вас не розізлить, і що ви все одно її любитимете.
ДИТЯЧІ ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ
Безумовно, вважає професор кафедри дитячих хвороб і дитячих інфекцій, противірусні препарати можуть надати імунній системі дуже серйозну підтримку в період загострення епідемій. Але «годувати» дітей дорослими пігулками не можна. «Сьогодні фармацевтичний ринок може запропонувати широкий вибір саме дитячих противірусних препаратах. Краще, звичайно, зупинити свій вибір на них», — відзначає Антоніна Бобровицька. Експерт рекомендує використовувати у ролі профілактичного засобу дитячий «Аміксин IC». За її словами, на базі Донецького державного медичного університету ім. М. Горького було проведено декілька досліджень по профілактиці вірусних інфекцій. Вони виявили ефективність аміксину не тільки для профілактики, але і при лікуванні багатьох вірусних захворювань. «Це ефективний профілактичний і лікувальний засіб при захворюванні дітей на ГРВІ, гострі та хронічні гепатити, нейроінфекції. Наш університет видав інформаційний лист, у якому ми рекомендували педіатрам інфекційних відділень медустанов Донецької області активно використовувати аміксин при лікуванні діток», — говорить Бобровицька. Пояснюючи принцип дії препарату, вона відзначила, що аміксин стимулює вироблення в організмі б-, в- і г-інтерферонів і зупиняє синтез вірус-специфічних білків в інфікованих клітинах, внаслідок чого пригнічується розмноження вірусів. Фактично, препарат лише активізує в організмі природні процеси.