Перейти до основного вмісту

Їх об’єднала королева

Чому жіночий клуб у невеликому містечку Бар, що на Вінниччині, взяв собі за покровительку Бону Сфорцу
06 березня, 10:51

«Усе розпочалося з бажання — допомогти чоловікам реалізуватися у новій політиці, яка буде спрямована на розвиток території. Це, можливо, звучить дивно, але саме жіночий конструктив та організованість можуть виховати нову генерацію політиків, принаймні тут, на місцях», — інтригує з перших хвилин розмови Оксана БАС. Саме вона стала головним ініціатором, а потім і очільницею жіночого клубу Бони Сфорци. Коли після Революції Гідності постало питання, хто готовий створити нову громаду, розвивати її і дбати, жіноцтво Бара не стояло осторонь. Адже ще з часів королеви Бони, яка була не просто жінкою-матір’ю, а бізнесвумен — на цих землях жінки брали активну участь в усіх починаннях, вели господарство, брали участь у ярмарках, заготовлювали продукти до королівського столу.

«ВИРІШИЛИ, ЩО ВІЗЬМЕМО СОБІ ЗА ПОКРОВИТЕЛЬКУ САМЕ ЇЇ І БУДЕМО РОЗВИВАТИ СВОЮ ГРОМАДУ»

Королева Бона Сфорца викупила місто Рів у 1537 році. Коли приїхала на цю місцину і побачила розлогі краєвиди, вирішила на другому березі річки заснувати нове місто — Бар, яке назвала на честь свого рідного містечка Барі, що в Італії (нагадаємо, минулого року «День» присвятив цілий випуск глянцевого «Маршруту №1» цьому місту і його ви можете замовити за посиланням https://day.kyiv.ua/uk/library/books/marshrut-no1-vypusk-68-bar ). Бона стала великою реформаторкою свого часу. Вона звільнила нових поселенців від сплати податків. Місто Бар отримало герб із зображенням букв «BS» — від імені королеви — і могло проводити три ярмарка щороку. Протягом правління Бони Бар процвітав. Тут чи не вперше з’явилися на ярмарках (та так і залишились на городах господарств) цвітна капуста, шпарагівка, броколі та цибуля-пір, а в лісах довкола Бара можна знайти трюфелі, які привезла Бона. Її рід походить із провінції Арагон, що в Іспанії, тому Бону подекуди називали арагонською принцесою.

«Історією Бони Сфорци ми займаємося давно, досліджуємо, вивчаємо і щоразу відкриваємо для себе нові сторінки, — розповідає одна із учасниць клубу Галина КАЧУРОВСЬКА. — Вона була досить дієвою жінкою, не боялася покинути палац і їхати оглядати землі, робити реєстри, займатися економічним розвитком. Коли після Революції Гідності постало багато питань, ми вирішили, що візьмемо собі за покровительку саме її і будемо розвивати свою громаду, демонструючи позитивні приклади, маленькі історії успіху, щоб нарощувати правильний потенціал».

НЕ МОЖНА ПОБУВАТИ У БАРІ, ЩОБ НЕ ПІДНЯТИСЯ НА ГОРУ БОНИ

Розпочали із символу — гори, звідки за легендою Бона Сфорца побачила місцину, схожу на її містечко Барі. Разом з місцевими жителями і за сприяння голови Балчанської сільської ради Олександра Чмиха, вони спершу перейменували Лису гору на гору королеви Бони. А щоб облаштувати оглядовий майданчик та відпочинкову зону, написали проект від сільради та за підтримки ГО «Active.BAR». Таким чином королівська гора стала унікальним місцем, куди тепер приїздять усі туристи, бо не можна побути в Барі, щоб не піднятися на гору Бони.

«З оглядового майданчика відкривається наше місто. Таку красу важко собі уявити, але легко побачити, подолавши сходи і піднявшись на гору.  Усі випускники шкіл приходять зустрічати свій перший світанок справжнього дорослого життя саме на гору королеви Бони. Сюди приїжджають гості нашого міста, — розповідає учасниця жіночого клубу Бони Сфорци Ірина ГАЛКІНА. — З гори королеви Бони розпочалася історія нашого сучасного міста. Це наш чи не перший успішний проект, як громади. Разом ми обладнали це місце мінімальною інфраструктурою: східцями, оглядовим майданчиком та вежею, встановили інформаційні таблички та вказівники. Місце одразу трансформувалось у цікавий туристичний об’єкт. Це показовий приклад, як обмеженими ресурсами можна досягати результату».

«20 ЖІНОК З АКТИВНОЮ ЖИТТЄВОЮ ПОЗИЦІЄЮ»

Біля витоків ініціативної жіночої групи стояло три жінки, нині клуб нараховує вже 20 учасниць — жінок з активною життєвою позицією. Серед них освітяни, журналісти, підприємці, представниці туризму та інших сфер. Усі вони об’єдналися і працюють за принципами королеви Бони: до кожної справи потрібно підходити зі знаннями; використовувати місцевий ресурс на всі 100%; про все можна домовитися; впроваджувати нове та ефективне; культура має підсилювати достойність.

Їхній жіночий клуб не зареєстрований як громадська організація. Ніхто нікого ні до чого змушує, утім, проектів і планів у жінок вистачає. Вони провели в місті моніторинг «Наскільки міський простір дружній до жінок?». За його результатами визначили, що найдружнішою установою в місті є Барська районна бібліотека, за що її було відзначено рекомендаційною табличкою Жіночого клубу Бони Сфорци. Представили театральну постановку про історії жінок переселенок із зони АТО «Жіночі голоси — жіночі долі», яка відбувала за сприяння Українського Жіночого Фонду. Спогади переселенок озвучили учасниці жіночого клубу Бони Сфорци: Оксана Бас, Галина Качуровська, Ірина Галкіна, Любов Паламарчук та Інна Ткачук.

Але ще багато ідей та роботи попереду, адже Барська ОТГ за ініціативи ГО «Актив. Бар» та жіночого клубу Бони Сфорци» проголосила 2019 рік — роком Бони Сфорци, засновниці міста Бара. Оксана Бас переконана, що таке проголошення стане гарним символом для Барської громади. Спонукатиме вже в запланованих заходах згадувати жінку, яка створила їхнє місто, впроваджуючи на той час найновіші технології для його розвитку.

«Це наша гарна й достойна історія, якій варто приділити увагу, щоб мати стимул до розвитку нашої громади, щоб тримати марку, достойну королеви, — підкреслює жінка. — Ми хочемо пройтися по наших навчальних закладах, презентувати історію Бони Сфорци в різних напрямках. Не просто прийти і розказати про неї, а в інтерактивний спосіб, влаштовуючи імпровізації, прес-конференції, квести. Також з усього того матеріалу, що є про Бону Сфорцу, планують сформувати три тематичні книги, одна буде орієнтована на школярів, де про Бону розповідатиметься у формі казки. Другий —  це Бона Сфорца як матір. І третя — буде присвячена її здібностям вести бізнес, які методики, прийоми вона використовувала для розвитку територій».

Також планується виготовлення невеликої гіпсової скульптури королеви розміром 20—25 см, яку вручатимуть закладам та організаціями, як знак якості за надання послуги. Це буде своєрідний орієнтир для гостей міста та туристів, що заклад варто відвідати, бо він того заслуговує. Ескіз статуетки, як додає Оксана Бас, вже готовий.

Окрім цього жіночий клуб Бони Сфорци вивчає можливість формування цілісного туристичного продукту в місті Бар, заснованого італійською принцесою. Вони вже підготували і подали разом з Барською міською радою проект на обласний конкурс з розвитку територіальних громад. Паралельно займаються дослідження гастролінії часів Бони Сфорци, досліджуючи промисел трюфеля від Сфорців з Арагону до лісів Бара. Представники громади вже їздили до тих країв, звідки походить рід Бона Сфорца. Вони хочуть довести, що трюфелі, які можна знайти у лісах Бара, завезені сюди саме королевою Боною. Цей момент може стати ще однією фішкою, який сприятиме розвитку гастрономічного туризму в громаді.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати