Перейти до основного вмісту

За оренду школярами парт плата поки не стягується

30 липня, 00:00

«До нового навчального року батьки повинні самі купити нові підручники своїм дітям», — заявив віце-прем’єр-міністр Валерій Смолій на спільному засіданні колегії Міністерства освіти та комітету Верховної Ради з питань науки та народної освіти. До цього їх зобов’яже постанова Кабміну про частковий перехід на платні шкільні підручники.

Чим відгукнеться для шкіл, педагогів та учнів реанімування брежнєвського гасла «економіка повинна бути економною», з’ясували кореспонденти «Дня».

Усе банально: старовведення (безкоштовними підручники стали тільки в середині 70-х) пов’язано з тим, що Міністерство освіти не в змозі викупити свіжонадруковані підручники. Уряд вирішив, що таким чином можна вирішити цю проблему і придбати нові книжки.

Коментує ситуацію завуч київської середньої школи №225 Ольга Бруква: «Як педагог я це вітаю. Якщо підручник буде куплено, а не видано безкоштовно, то і ставлення у дитини до нього буде дбайливим, та й батьки прослідкують, щоб не зіпсувала. З іншого боку, це удар по фінансах школи. Цього навчального року до нас прийде вчитися близько 1000 дітей, третина з них — з багатодітних або малозабезпечених сімей (що часто співпадає). Добре, що постановою для них передбачено пільги. Але, можливо, школа не зуміє сплатити всі потрібні підручники. А от батькам це навряд чи сподобається, вони до такого не звикли».

Така думка у більшості опитаних кореспондентами «Дня» педагогів.

Батьки ж цій новині не раді. Мотивів два: по-перше, в сім’ях першочергова проблема — одягнути, взути і нагодувати дітей; по-друге, вже звикли до підручників, які безкоштовно видаються. Більшість же опитаних батьків поставилися до новини негативно: купівля нових підручників влетить у копієчку.

Всіма питаннями, пов’язаними з уведенням оплачуваних підручників, займається Інститут змісту і методів освіти. Олександр Ляшенко, перший заступник директора інституту, детальніше розповів про нововведення.

— Постанова Кабміну набирає чинності 1 січня 1999 року. З цього часу діятиме принцип замовлення, тобто в школу буде надходити потрібна кількість підручників. Оплачуватися повинна їхня повна вартість. Але повністю платити доведеться тільки за нові підручники. За старі, вживані з 1996 року, учні платять 20% вартості — так зване «відшкодування збитків».

Пільги при отриманні нових підручників отримають школи-інтернати, початкові класи, діти-інваліди, а також з малозабезпечених сімей. Програма розрахована на три-чотири роки, щоб поступово привчити наше населення до подібних послуг. Про те, яким буде механізм оплати, Олександр Іванович не сказав, оскільки цей проект ще «відпрацьовується» інститутом спільно з Міністерством фінансів.

Життя шкільного підручника недовге: в середньому п’ять років. Через недостатнє фінансування сьогодні школи користуються навіть підручниками семи-восьмирічної давності, у надії хоч за їхньою допомогою донести розумне, добре, вічне. Іноді підручників з деяких предметів на клас не вистачає. Щоб підготуватися до уроку, часом до бібліотеки шикується черга, над однією книжкою сидять по три-чотири учні.

Інше питання — в ціні підручника. Якщо раніше, десять років тому, він коштував в середньому 40 копійок, то зараз — кілька гривень. Старшокласник, як правило, використовує сім-вісім підручників. Нескладно порахувати, скільки треба виділити батькам з сімейного бюджету, щоб забезпечити свою дитину повноцінним набором знань «у палітурці». Плюс шкільна форма, спортивний одяг, ранець, взуття...

Новий навчальий рік вже близько, а в деяких регіонах вчителі і батьки учнів ще не отримали зарплатні за січень, лютий, а то й грудень минулого року.

Опитуючи педагогів, кореспондент «Дня» зателефонувала додому, в Луганську область, щоб запитати у свого класного керівника, що вона думає про введення оплачуваних підручників? У трубці я почула зітхання і сміх: «Жах. У нас діти весь рік до школи напівголодні ходили, а ви про підручники...». Її питання це поки не хвилює. Втомившись чекати зарплатню, котра не виплачується з початку року, вона тимчасово припиняє педагогічну діяльність і виїжджає на заробітки, щоб утримувати сім’ю...

КОМЕНТАР «ДНЯ»

Два роки тому в останній день літа подібний «сюрприз» вже було приготовано Кабінетом Міністрів батькам школярів. Передбачалося, що плата за підручники не перевищить 20% їхньої первинної вартості. Постанова одразу ж зацікавила... Генеральну прокуратуру. Коментує ситуацію Ірина Кучеріна, співробітник відділу нагляду за дотриманням законодавства про неповнолітніх: — Міністерство освіти одразу ж ввело в дію інструкцію про порядок оплати за користування підручниками, якою передбачалася чомусь фіксована плата: від 5 до 11 гривень за учбовий комплект. Сама ж постанова, на нашу думку, не відповідала законодавству: нині чинним законом про освіту гарантовано громадянам України доступне і безкоштовне здобуття повної середньої освіти і користування учбовою базою, частиною якою є підручники. У зв’язку з цим Генеральна прокуратура опротестувала цю інструкцію. Але протест не було задоволено на тій підставі, що на відміну від старої Конституції, з нового Основного Закону зник рядок про безкоштовне користування підручниками. На цей час ми стали отримувати скарги на зловживання отриманими коштами на місцях, що підтвердили перевірки КРУ. Наприкінці липня цього року Генпрокуратура ініціювала загальноукраїнську перевірку цільового використання цих коштів, результати якої стануть відомі в жовтні. Але ми і не передбачали, що з’явиться нова постанова. Швидше за все, ми її також будемо опро тестовувати, якщо виявиться, що плата за підручники не альтернатива, а «примусове» право. Якщо так піде далі, то скоро в державних учбових закладах братимуть плату за користування партою... Записала Оксана ПАНЧЕНКО, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати