Перейти до основного вмісту

Зафіксувати, поки не зникли

майже мільйон видів тварин і рослин
22 січня, 00:00

До 2050 року приблизно чверть тварин і рослин у світі можуть зникнути назавжди. Крім того, перспектива вимирання загрожує мільярдам людей, виживання яких залежить від стану природного середовища. Таких невтішних висновків дійшли американські вчені, які проаналізували кліматичні зміни та зробили прогноз на найближчі кілька десятків років. Дослідження, яке проводила організація Conservation International, здійснювали в шести найбільш біологічно різноманітних регіонах світу, які займають близько 20% усієї площі суші. На думку вчених, у цих регіонах до середини XXI століття зникнуть від 15 до 37% видів тварин. А якщо ці прогнози екстраполювати на весь світ та на інші групи наземних тварин і рослин, то майже мільйону видів загрожує вимирання.

Важко назвати щось більш хвилююче і привабливе, ніж жива природа. Особливо для міського жителя, знайомого з мальовничими куточками земної кулі й екзотичними тваринами хіба що за телепередачами і нечастими відвідуваннями зоопарку. Ще одну можливість оцінити красу природи та невимушену грацію тварин надала фотовиставка «Погляд крізь джунглі». Вона відбулася в галереї «Мистець» і була організована Благодійницьким фондом підтримки Київського зоопарку. «Ця виставка, — каже один із її організаторів, співробітник Фонду Сергій Григор’єв, — ланка в ланцюгу наших акцій, які не стільки спрямовані на привернення уваги до проблем зоопарку, скільки мають освітній характер». На його думку, ці акції можуть без зайвих афектів і фанатизму, в ігровій формі привернути увагу до тварин і навчити бережно ставитися до них.

На кожній фотографії — а їх на виставці двісті, і представлені вони відомими українськими та російськими фотохудожниками, — бачиш не просто слона, антилопу гну чи анаконду, а немовби помічаєш певні риси їхніх характерів. Дивлячись в «обличчя» тварини, мимоволі намагаєшся підібрати епітет: цей варан гордовитий, ця сова обурена, а та мавпа з дитинчам — ну просто Мадонна з немовлям. Деякі фотографії здаються просто неймовірними, наприклад, знімок стрімкого, як вітер, гепарда, здатного розвинути швидкість не менше ніж 110 км/год.

Багато фотохудожників, чиї роботи представлені на виставці, присвятили життя зйомкам дикої природи найрізноманітніших куточків земної кулі. Наприклад, Юрій Шибнєв відзняв практично всі види тварин і рослин Уссурійського краю і брав участь у зйомках фільму РТР «У хащах російської Амазонки». Він — автор унікальних фото з життя далекосхідних леопардів; один із кадрів цієї серії був представлений на виставці. Василь Климов об’їздив практично всю Азію, Прибайкалля, Далекий Схід, Європу, Північну та Східну Африку; на виставці були кілька яскравих робіт його африканського циклу. Костянтин Михайлов, майстер ландшафтної фотографії, представив рідкісні за красою пейзажі. Вельми цікаві роботи Леоніда Мілевського, Сергія Даценка, Дмитра Коваленка, Володимира Вайвали. Багато знімків зроблено в зоопарках. І це недивно: фотохудожники Роман Котляревський та Михайло Солдатенков — співробітники Київського та Санкт-Петербурзького зоопарків.

Запам’ятався знімок Володимира Вайвали, де зображена заглиблена в роздуми змія. Виявилося, що це леопардовий полоз — вид, який перебуває на межі вимирання. Водиться він тільки на півдні України, і популяція цієї дивовижної змії нараховує всього вісім особин. У неволі вона навіть не може жити, не кажучи про те, щоб розмножуватися. На жаль, не виключено, що багато рідкісних видів тварин незабаром можна буде побачити лише на фотографіях...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати