Закарпатська республіка «ШКIД»
Сiм'я журналiстiв за десять рокiв усиновила 16 дiтей
Малюків пронизливо шкода стало відтоді, як Надія під час журналістської практики почула від дитбудинківського хлопчика:
— Ти — моя мама!
Порадилися вони і почали жити у двокімнатній квартирі на солдатських двоярусних ліжках у такому складі: три їхні доньки, вони, а також п'ятеро названих синів і дочок.
— Це була спочатку мовби перевалочна база, — каже Петро Маїк. — Готувався для нашого будинку сімейного типу і котедж в Ужгороді. Обласна влада пишномовно це обіцяла, але вийшов, зрештою, із цього пшик.
Чомусь така життєва позиція Маїків викликала людську заздрість («Хочуть «під дітей» своє благополуччя влаштувати!»), що призводило навіть до погрозливих дзвінків:
— Усіх ваших дітей закопаємо!
Проте минулося...
Від перших п'яти названих діток уже і двох онуків похрестили... Двоє інших навчаються в училищах.
— Раніше була матеріальна допомога, — каже Надія Маїк, — у кредит будь-що можна було взяти. За один раз курточки всім дітлахам могла купити. Стихійні заздрісники, щоправда, гудзики часто рвали: «Куди стільки несеш, спекулянтка?..» А сьогодні 126 гривень прибутку на всіх. Горе!
Нині в будинку сімейного типу — шестеро дітей (а всього за 10 рокiв сiм'я усиновила 16 дiтлахiв). Два братики-чорнобильці Михайлик і Сергійко Росади, третьокласниця Оля із Чинадіївського будинку дитини та ще двоє дівчаток із Перечинської школи-інтернату. Так і живуть: повне державне забезпечення кануло в Лету, держава теж не сформувалася, щастя нема. Дітям тепер, які прибиваються до дитбудинків області, відмовляють зазвичай навіть у шматку хліба: «Звиняйте, заборгованість за все і так велика».
Подружжя журналістів кажуть, що діти, котрі приходили до них, не знали навіть, що таке цукор в «оригіналі»: їм весь час подавали готовий чай. Не відали, що таке й лавровий листок. Так і намагається незалежний будинок сім'ї Маїків жити. Поки що він — заручник наших перманентних нескінчених труднощів та негараздів. Хоча 15 жовтня цього року в розпорядженні № 342 Закарпатської облдержадміністрації було зазначено, що у зв'язку з 10-річчям функціонування будинку сімейного типу родини Маїків треба надати кошти і поремонтувати їхню квартиру. Проте надії на повноцінну допомогу в цих людей, педагогів за велінням совісті, немає.