Перейти до основного вмісту

«Залізна завіса» на службі... Заходу

Україна «фільтрує» нелегалів, за що й розплачується... власним бюджетом
14 жовтня, 00:00

У першу чергу для порушників привабливий словацько-польський напрямок. Але не скидають вони з рахунку й українсько-угорський кордон. На міждержавних ділянках — кілька десятків застав, штаб яких дислокується в місті Мукачеве. Анатолій Лебединський — уже четвертий командир Мукачівського прикордонного загону з початку епохи незалежності. Саме в місті над гірською Латорицею розмістився табір-ізолятор для біженців із Африки, Індії, Китаю, Шрі-Ланки, Афганістану, Сьєрра-Леоне — майже всіх держав Південно-Східної Азії. Вони, окрім притаманного для слов’ян почуття інтернаціоналізму, «допомогли» Україні «відшукати» для наших громадян майже 30 нових, раніше невідомих на теренах країни інфекційних захворювань. Тому на часі закриття міграційного табору-ізолятора для нелегальних мігрантів.

Сказав головний санітарний лікар Мукачева Володимир Ревчук сказав:

— У місті ускладнилась епідемічна ситуація. Із цього приводу надзвичайна протиепідемічна комісія засідала безліч разів, приймала ухвали щодо припинення діяльності міграційного ізолятора для нелегальних мігрантів на території міста, приймала ухвали... Та жодного припису цих документів не було виконано.

А тим часом, за визначенням міжнародних експертів, торгівля людьми посіла друге, після наркотиків, місце. Області в цьому «пощастило», бо межує з Польщею, Словаччиною, Угорщиною й Румунією на проміжку завдовжки 461,4 кілометрів. СБУ, міліцією, прикордонниками протягом 1997 — 98 років викрито та припинено діяльність 14 каналів нелегального перетину кордону. Нинішнього року затримано вже 2200 осіб. СБУ щодо цього розслідувало 33 карні справи, 55 осіб притягнуто до відповідальності.

Азіати концентруються в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві, Харкові, Одесі. Львів і Дніпропетровськ набули статусу центрів проміжного зосередження мігрантів, а Закарпаття — остаточного пункту для незаконного проникнення на Захід за трьома каналами: 1) перевезення смаглявого народу в спеціально обладнаних сховищах туристичних автобусів, особистому та вантажному транспорті; 2) використання попередньо прокладених на зеленому кордоні пішохідних «лазівок»; 3) намагання перетину держкордону за туристичними і приватними каналами з підробленими документами... Форми та методи незаконного перетину кордону все вдосконалюються, з’являються все нові «бізнесмени» на чужинцях — місцеві й ті, що осіли в карпатському краї заради прибуткового бізнесу.

Недавнє перебування кореспондента «Дня» в Словаччині показало, наскільки недієздатні система контролю за пересуванням і проживанням іноземців в Україні та механізми реалізації Закону «Про правовий статус іноземців», низький технічний і побутовий рівень наших прикордонних військ. А самосвідомість жителів прикордонних регіонів їхніх і наших і порівнювати не варто. Яка може бути патріотична заангажованість жебракуючих українців?

У скромній Словаччині створені підрозділи митної поліції, яким надано повне право здійснювати огляд автомобілів та перевірку документів іноземців не лише на кордоні, а скрізь при їх пересуванні СР. На чесько-словацькому кордоні створено 15 додаткових КПП, метою яких є більш ретельний контроль за пересуванням, у першу чергу, нелегалів із Південно-Східної Азії та СНД. Чехам, щоб оберігати себе, фінансову та технічну підтримку надає ФРН. Україні не допомагає майже ніхто. Крім того, сьогодні назріла потреба доповнити чинний Адміністративний кодекс України статтями про «круті» штрафні санкції стосовно нелегальних мігрантів.

Замість небезпечного для закарпатців, прикордонників і близького зарубіжжя табору-ізолятора створити, зрештою, не розплідник проблем і хвороб на території Мукачівського прикордонного загону, а згідно з постановою Кабміну № 83 ще від 15 січня 1996 року (!) нормальний міграційний пункт, цілком придатний для ізоляції, нормального розміщення зарубіжних нелегалів. Час навести лад і зі ступеневою бюрократією прокомуністичного взірця — міграційні служби Закарпаття повинні мати функції дізнання та накладання адміністративних стягнень аж до видворення з України. Давно час розробити для МВС і статус «небажаної особи». Бо в Словаччині, коли в твоєму паспорті за якісь «фокуси» ставлять так званого «ведмедика», то вже не пожартуєш, а в нас хоч гопки скач. А оскільки Україна є членом Ради Європи, то Верховна Рада могла б замислитися і про часткове фінансування заходів щодо боротьби з нелегальною міграцією за рахунок країн ЄС. Бо до них же йдуть «ходаки», не до нас.

«Залізна завіса» піднята, але тепер «прозорість» кордонів СНД й України явно не на користь останніх.

КОМЕНТАР «ДНЯ»

З 1995 року в Україні планується створення цілої мережі таборів для затриманих мігрантів. Поки що збудовано лише один табір у Вінницькій області в селі Батівка, який не функціонує через відсутність фінансування. Найбільш складна ситуація з «фільтрацією» нелегалів на Закарпатті. Щодня прикордонники і митниця там затримують від 30 до 50 мігрантів. А прикордонники постійно утримують 100—200 затриманих. Прикордонники встановлюють, яким шляхом нелегали потрапили в Україну, після чого передають органам міліції. Останні, за можливості, етапують затриманих до Києва, де розташовані посольства держав, громадянами яких нелегали й є. В ідеалі потрібно було б видворяти нелегалів на місце їх постійного проживання або у країну, з якої вони прибули в Україну. Але через брак коштів основна маса спійманих осідає в межах України. Значну частину нелегалів затримують по 2-3 рази. Востаннє масове медичне обстеження затриманих було проведено близько трьох років тому.Коментар «Дню» надав Василь Губко, співробітник прес-служби Держкомкордону України.Записала кореспондент Руслана ПЕСОЦЬКА

№196 14.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати