«Завтра» туризму
Туристичний сезон в Україні можна вважати закінченим, та й чергове свято, День туризму, який відзначатиметься на державному рівні вже вп’яте, — не за горами: 25—27 вересня урочисті заходи з цього приводу пройдуть у Львові та Києві, а в Івано-Франківській області ця дата ознаменується відкриттям семінару з зеленого туризму, який пройде при підтримці Світової туристичної організації. Державна туристична адміністрація вважає за потрібне підбити певні підсумки й розповісти, які зміни в цій галузі сталися останнім часом.
З успіхом можна привітати кримчан і закарпатців: перші цього року прийняли в 1,5 разу більше відпочиваючих (нагадаємо, передостанні показники регіону — близько 5,5 млн. туристів), другі — зустріли на 40% гостей більше. У 2,5 разу (до 10 тисяч) збільшилося число дітей, які оздоровилися на просторах вітчизни. Вдалося розпочати реалізацію Програми з розвитку сільського зеленого туризму: немає, щоправда, ще спеціального законодавства, однак виправлення, внесені до закону про підсобне господарство, визнали за господарями «зелених» садиб право не платити податок із пожильців. Уряд зробив цьому видові послуг ще один подарунок: кредитна ставка з суми, взятої в банку на спорудження таких садиб, не перевищуватиме ту, яку передбачено для молодіжного кредитного будівництва.
Україна «розжилася» приблизно сотнею нових міні- готелів і пансіонатів, щоправда, кількість існуючих готелів нехай трохи (на 0,3% — до 1254), але поменшала й надалі зменшуватиметься цього року. Законодавчі поправки щодо скасування стягнення готельного збору, за які так довго боролася Держтурадміністрація (коли, окрім основних податків, готельним підприємствам доводилося платити до 20% додаткових внесків — тобто з кожної заробленої гривні близько 80 копійок потрібно було віддати державі), наберуть чинності лише з 1-го січня наступного року. За підрахунками, Україні необхідно близько 20—25 тисяч міні-готелів — в основному вздовж транснаціональних коридорів, яких, нагадаємо, з 9 європейських через нашу країну проходить три. Добре, звичайно, що березневим указом глави держави обіцяне зниження податкового тиску на туристичну сферу, однак, за словами глави Держтурадміністрації Валерія Цибуха, стримує відродження господарства процедура відведення земельних ділянок і отримання дозволів на будівництво: якщо в сусідній Польщі подібні питання вирішуються днів за 20, то в Україні процес може розтягтися на 1,5— 2 роки через те, що потрібно провести близько 150 різних узгоджень.
Зрозуміла річ, що усунення всіх «але», які супроводжують вітчизняний туризм, — річ не одного року: хоча б, наприклад, із урахуванням того, що до 90% українських об’єктів розміщення потребує капітального ремонту. Визнаючи це, в Держтурадміністрації радіють хоча б тому, що останнім часом вдалося, по- перше, прийняти серію концептуальних документів, по- друге, почати вирішувати проблему з катастрофічною нестачею кваліфікованих кадрів у регіонах, а також посилити рекламно-інформаційну діяльність завдяки тому, що уряд на порядок збільшив фінансування туристичної сфери — з 1 до 11 млн. гривень. Щоправда, як любить нагадувати Валерій Цибух, у тій же Туреччині бюджет лише рекламної діяльності становить близько $60 млн.
…І ще про головне: те, що в газети «День» і Держтурадміністрації вже другий рік поспіль знаходиться точка дотику, зовсім не випадково. Недаремно збігається і головне гасло Держтурадміністрації — «відкрити Україну для себе й усього світу» із завданням, яке виконують у газеті сторінки «Україна Incognita» та «Історія та «Я»: відкривати невідомі сторінки нашої історії, сучасною мовою говорити про відомих. Спільна позиція — «не можна любити й цінувати те, про що маєш приблизне уявлення», тому і газета, і Держтурадміністрація в своїй галузі працюють над тим, щоб Україна перестала бути «білою плямою» на мапі… України, тобто передусім її взнали б самі співвітчизники. Нагадаємо, що буквально днями книгозбірня нашої газети поповнилася другим виданням — на цей раз у книзі «Дві Русі» постійні автори і журналісти «Дня» спробували по-новому оцінити історію стосунків України та Росії. Позавчора глава Держтурадміністрації Валерій Цибух презентував це видання громадськості не випадково.