Перейти до основного вмісту

Збережемо здоров’я підлітків

Рекомендації батькам, вчителям та лікарям
24 вересня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Добрим фізичним станом нині мало хто може похвалитися. Це стосується також дітей та підлітків. Їхній імунітет, перш ніж пройти всі стадії становлення, зазнає великих навантажень — як на фізіологічному рівні, так і на психічному. Щоб допомогти батькам та вчителям виховати здорових дітей, фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) розробили деякі рекомендації батькам для зміцнення здоров’я дітей та профілактики різних патологій.

ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

Багато проблем психічного здоров’я виникають в старшому дитинстві та ранньому підлітковому віці (9—12 років). Експерти наголошують, що на цьому етапі життя батьки мають допомогти дитині здобути соціальні навички. Тобто розширити коло її спілкування, допомогти знайти гарних друзів, здобути певні успіхи в навчанні, творчості чи спорті. Головне — щоб дитина відчула, що вона може робить щось таке, що виділяє її серед інших, що в неї є здібності, що вона цікава ровесникам та дорослим. На думку психологів, це зміцнює впевненість дитини в собі, й може сприяти запобіганню проблем в області психічного здоров’я: розладам поведінки, тривозі, депресіям. До цього переліку експерти ВООЗ відносять і такі форми ризикованої поведінки, як рання зацікавленість сексуальним життям дорослих, вживання наркотиків, алкоголю тощо. Крім того, наголошують фахівці, самі лікарі повинні мати необхідні навички для поводження з дітьми та підлітками, розумітися на їхніх переживаннях та передбачати наслідки й надати необхідну допомогу (консультування, пізнавально-поведінкова терапія і, при необхідності, лікування психотропними препаратами).

ВЖИВАННЯ НАРКОТИКІВ

Крім законів, що обмежують доступ до заборонених речовин, тютюну і алкоголю, як показує практика розвинутих країн, негатив до наркотиків у підлітків формує інформація про небезпечність їхнього вживання. Але, крім того, в дітей потрібно виховувати вміння чинити опір ровесникам, які тиснуть на нього та, як кажуть психологи, «управляти стресом розумними способами». Звісно, в таких випадках найкращими порадниками мають бути батьки та їхній приклад управління стресом. А ще це питання можна вирішити з психологом на спеціальних тренінгах.

НАСИЛЬСТВО

Фахівці ВООЗ стверджують, що для зменшення масштабів агресивної поведінки важливі програми по поліпшенню життєвих навичок і соціальному розвитку для дітей і підлітків. Тобто кількість насильства в житті дитини залежить від довіри між батьками, тих же соціальних навичок («включеності» в життя школи, громади тощо). Важливою є підтримка вчителів і батьків в розвитку таких навичок, а ще вони повинні показувати приклад, як з ситуацією можна справлятися без насильства. «Безперервна психологічна й соціальна підтримка може допомогти підліткам справитися з тривалими психологічними наслідками насильства і понизити вірогідність того, що вони самі здійснюватимуть насильство в майбутньому», — стверджують експерти ВООЗ.

НЕНАВМИСНІ ТРАВМИ

Головне — інформування. Велике значення для збереження здоров’я та життя підлітків має, здавалося б, проста інформація про правила дорожнього руху, про те, що в автомобілі слід пристібати себе ременем, а катаючись на велосипеді чи мопеді, одягати на голову шолом. Крім того, навчання дітей і підлітків тому, як уникати опіків, утоплень і падінь, може допомогти понизити вірогідність таких випадків, — переконані експерти.

ХАРЧУВАННЯ

Лікарі застерігають: хронічне недоїдання протягом перших років життя викликає відставання в рості дитини, негативно впливає на здоров’я і загалом згодом робить людину соціально непристосованою. Звісно, що найкраще цьому запобігти у дитинстві, але й підлітки мають харчуватися з користю та збалансовано. Лікарі вважають, що анемія є однією з основних проблем, обумовлених харчуванням, серед дівчаток підліткового віку. Підлітковий вік — це період, коли формуються звички харчування (здорового чи ні) і фізичної активності. Експерти переконані, що все, що закладеться в цей час, впливатиме на стан здоров’я і в зрілому віці. Крім того, ВООЗ наголошує: пропаганда здорового способу життя має також вирішальне значення для зупинки епідемії ожиріння у світі.

СЕКСУАЛЬНЕ ТА РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ’Я

«Програми, направлені на навчання підлітків у області сексуального і репродуктивного здоров’я, необхідно комбінувати з програмами, націленими на стимулювання застосування в житті одержаних ними знань», — говорять експерти ВООЗ. Для підлітків мають бути доступними профілактичні або лікувальні послуги. Експерти наголошують, що необхідно на рівні шкіл, громадськості, та держави боротися з практикою примушення до сексу серед підлітків (повинні бути прийняті й значно посилені закони, що вимагають серйозного покарання за такі злочини). До того ж необхідно стимулювати сім’ї та громаду не бути байдужими до проблем підростаючого покоління, до того, чим підлітки займаються у вільний час. Фахівці наголошують, що «служби охорони здоров’я повинні бути готові до забезпечення необхідного допологового спостереження за вагітними підліткового віку або проведення безпечного аборту там, де це дозволено згідно із законом. Ефективна допомога під час дітородіння важлива для забезпечення виживання вагітних і їхніх новонароджених дітей, а також для запобігання таким проблемам, як фістула, ВІЛ-інфекція тощо».

ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ

Експерти переконані, що ризик зараження молодими людьми ВІЛ-інфекцією залежить від віку, в якому вони починають займатися сексом. Зусилля по профілактиці ВІЛ серед молодих людей орієнтовані, мають бути спрямовані головним чином на більш пізніший початок сексуального життя, наголошує ВООЗ. «Скорочення числа сексуальних партнерів, а також розширення доступу до різних профілактичних послуг мають вирішальне значення для сексуально активних молодих людей», — стверджують тут. Крім того, дорослим потрібно відслідковувати підлітків із ризикованою формою поведінки (хто вживає наркотики чи інші речовини) і всім бажаючим запропонувати доступні послуги в службах по тестуванню ВІЛ. Тим же, у кого позитивний ВІЛ-статус, запропонувати лікування. Крім того, фахівці ВООЗ рекомендують залучати таких людей до соціальної роботи в цій області.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати