Перейти до основного вмісту

Жодних пільг

На що можуть розраховувати переселенці з окупованих територій під час вступу до вишів?
22 липня, 12:09
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цього року система вступу абітурієнтів із окупованих територій в українські виші практично не змінилася. Усі охочі можуть одержати українські атестати через складання іспитів екстерном. Також учні можуть записатися на зовнішнє незалежне оцінювання та проходити його в інших регіонах України. За словами міністра освіти та науки Сергія Квіта, держава намагається йти назустріч студентам із окупованих територій, зокрема продовжує терміни подачі документів для зовнішнього незалежного оцінювання та влаштовує кілька сесій, щоб пройти його могли якомога більше осіб.

Поки що вступна кампанія не передбачає жодних пільг для вихідців із окупованих територій. Утім, міністр сподівається, що держава найближчим часом посприяє майбутнім студентам. А зараз працюють над вирішенням проблеми студентів із Криму.

«Очевидно, що Україна могла б відкрити більше можливостей для того, щоб кримчани, зокрема, могли потрапити в українські університети, — говорить Сергій Квіт. — Політика держави така, що ми не визнаємо Крим частиною Росії, тому не приймаємо жодних документів про освіту з російськими печатками. Це — принципова позиція. У нас є міждержавні зв’язки з Росією, але окуповані території до цієї сфери не входять. Можливо, ми можемо вирішити ситуацію через певні квоти для кримчан. У нас є приклад цієї процедури щодо вступу абітурієнтів, які мають статус зарубіжного українця. Наприклад, щороку ми приймаємо студентів із території Молдови. Цього року за квотами за кошт державного замовлення навчатиметься близько 30 людей. Кримчани — це не закордонні українці, але ми повинні визначити їхній статус і підготувати відповідний законопроект. Поки що це стосується лише Криму, адже ситуація на Донбасі є відмінною, і для неї необхідне окреме рішення»

За словами Сергія Квіта, кримчани найчастіше стикаються з юридичним перешкоджанням вступу на материкову Україну, тому при поданні документів абітурієнтами з Криму варто зважати на цей аспект.

«Ми повинні виходити з того, що треба забезпечити права наших громадян, — говорить Сергій Квіт. — Річ у тім, що деякі люди з Криму, які хочуть у нас навчатися, можуть не мати паспорта. Як міністр, я свого часу мав сигнали про те, що, наприклад, старшокласників просять принести в школу паспорти, збирають їх і назад не віддають. Гадаю, коли дитина закінчує школу, вона має право зробити вибір. Якщо окупаційна влада такого вибору не дає, ми маємо його забезпечити».

Змінити умови вступу для студентів із окупованих територій можна лише на законодавчому рівні. Наразі МОН вже працює над відповідним законом та запрошує усіх охочих підтримати роботу власними ідеями. Щодо цьогорічної вступної кампанії, за словами Сергія Квіта, всі охочі можуть вступити без проблем. Скарг до міністерства щодо складнощів у вступі поки не надходило.

До слова, міністр також анонсував створення спеціалізованих студій в університетах. Наразі кримськотатарські студії вже існують у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та в Києво-Могилянській академії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати