Перейти до основного вмісту

Активна фаза

Грузія ще раз просить піти російських миротворців
20 липня, 00:00

Останні дії парламенту й уряду Грузії свідчать про серйозність намірів зрушити з місця процес урегулювання конфліктів в Абхазії та Південній Осетії. Учора на засіданні уряду прем’єр-міністр Грузії Зураб Ногаїделі звернувся до МЗС і офісу держміністра з урегулювання конфліктів Георгія Хаїндрава з пропозицією підготувати відповідні документи для реалізації постанови парламенту з питання про виведення російських миротворчих сил із зон грузино-абхазького й грузино- осетинського конфліктів. Постанову «Про миротворчі операції в зонах конфліктів у Грузії» було прийнято грузинським парламентом на позачерговому засіданні 144 голосами «за» при нулi «проти». У цьому документі законодавчий орган зобов’язав уряд приступити до необхідної процедури виведення російського контингенту з Абхазії та Південної Осетії, а також негайно приступити до роботи над зміною миротворчого формату на міжнародний. Прем’єр-міністр Грузії відзначив, що реалізація постанови перейшла в активну фазу, й уряд розпочинає діяти.

Тим часом, МЗС Росії розцінило постанову грузинського парламенту «як провокаційний крок», «негідну спробу перекласти відповідальність з хворої голови на здорову». Ще різкіші заяви прозвучали з боку керівників невизнаних республік: Південної Осетії та Абхазії. Там розглядають рішення парламенту Грузії як оголошення війни і початку кровопролиття.

Примітно, що сам президент Грузії Михаїл Саакашвілі пов’язує остаточне рішення стосовно російських миротворців з підсумками зустрічі президентів Росії та Грузії. «Ми ухвалимо остаточне рішення після того, як я поїду до Москви на зустріч iз президентом Росії. Ми зараз узгоджуємо параметри цієї зустрічі», — сказав грузинський президент. «У нас мирні наміри, але водночас ми не змиримося з заморожуванням і погіршенням ситуації в конфліктних зонах», — пояснив свою позицію М. Саакашвілі.

Однак, російська сторона поки не дає 100% гарантії, що на неформальному саміті СНД у Москві відбудеться окрема зустріч Володимира Путіна та Михаїла Саакашвілі. Про це, зокрема, заявив помічник президента РФ Сергій Приходько на брифінгу.

КОМЕНТАР

Гіа НОДІЯ, голова Кавказького iнституту світу, демократії та розвитку:

— Без сумніву, це ризиковане рішення. Попередження про можливість прийняття такого рішення прозвучало ще у листопаді минулого року, коли парламент ухвалив відповідну постанову. У цьому документі йшлося, що якщо російські миротворці не змінять свої дії та свою політику, то постане питання про перегляд їхнього статусу. Потім у лютому було прийнятo більш м’яке формулювання. Сьогодні рішення — радикальніше. Причому йому передували зустріч президента Михаїла Саакашвілі з американським президентом Дж.Бушем у Вашингтоні. Я не виключаю, що певні консультації з міжнародними організаціями та гравцями передували цьому рішенню. Можливо, обговорювалися й були прораховані сценарії, що можуть за цим слідувати.

Що за цим послідує? Реально важко сказати. Можливо, нічого не слідуватиме . Оскільки фактично політичні діячі Росії кілька разів заявляли, що навіть якщо Грузія зажадає виведення російських миротворців, — вони все одно не підуть. З боку Грузії це, швидше за все, заява про те, що статус-кво для Тбілісі не прийнятний. Щось потрібно робити, щось треба міняти. І цю заяву можна розглядати швидше як зміну правового простору, в якому протікають ці конфлікти. Мені особисто важко передбачити, які реальні зміни стануться в зоні конфлікту.

Без сумніву, це рішення призвело до стурбованості сепаратистських лідерів. Оскільки для них російські миротворці є захистом. Для Грузії погано також будь-яке поновлення військових дій. Але це не означає, що виведення російських миротворців призведе до війни. Однак ризик, звичайно, збільшується.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати