Альянс вітає реформи в армії
НАТО вражене успіхами України в сфері реформування Збройних сил країни та висловлює всебічну підтримку проведеним змінам. Про це заявив заступник Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування Джон Колстон під час свого візиту до Києва. Нинішнє перебування в Україні команди міжнародних експертів на чолі з заступником генсека НАТО — продовження діалогу, який Альянс веде з Україною в рамках проведення оборонного огляду в країні.
Як наголосив Джон Колстон, оборонний огляд надзвичайно важливий для України, оскільки передусім підтримує прагнення країни до північноатлантичної інтеграції. «Хоча оборонний огляд триває, однак уже зараз на цій ранній стадії, — зазначає заступник генсека, — експерти НАТО отримали дуже глибокі позитивні враження від ефективності підходу, який спостерігається в роботі Міністерства оборони України та Генштабу». Не менш позитивно, на думку Колстона, також і те, що здійснюється належне фінансування оборонного огляду, передусім у вигляді затверджених фінансових показників на цей та наступний роки. Чим швидше Україні вдасться «покінчити» з ситуацією, коли неймовірні кошти витрачаються на утримання особового складу, тим швидше Україна зможе вивільнити гроші, які підуть на розвиток Збройних сил, на навчання військових та модернізацію армії. Нагадаємо, згідно з планом упродовж 2004 — 2005 років склад Збройних сил України планується скоротити на 155 тисяч осіб. По завершенню 2008-го року кількість військовослужбовців має становити 200 тисяч. Джон Колстон погодився зі «сміливою» радикальністю таких планів, однак відзначив їхню абсолютну логічність та реалістичність. «Адже на сьогодні, — як відзначив пан Колстон, — Україна витрачає десь у 10 разів більше грошей на утримання особового складу, аніж на його ж навчання чи придбання нової техніки». Такий дисбаланс не може відповідати сучасним потребам армії.
НАТО не приховує своєї практичної зацікавленості у ефективності та боєздатності Збройних сил України. «Зрозуміло, — відзначає пан Колстон, — НАТО зацікавлене в тому, щоб бачити українські Збройні сили сучасними та спроможними співпрацювати із підрозділами НАТО в операціях Альянсу». За його словами, Україна вже довела, що вона може робити дуже значні внески у спільні операції Альянсу в Косовi. Також НАТО визнає ту дуже суттєву роль, яку українці відіграють у миротворчій операції в Іраку.
Зараз Україна зацікавлена у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО вже під час червневого саміту Альянсу. Сам по собі документ не гарантує вступу до Альянсу, однак, як показує досвід інших держав-кандидатів, його реалізація є завершальним етапом на шляху до повної інтеграції в Північноатлантичний альянс. «Важко собі уявити, що був би можливий більш важливий наступний крок, такий як приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО, без чіткого зобов’язання з боку України піти на серйозні структурні зміни. Отож, дуже важливо завершити реформу Збройних сил», — підкреслив Джон Колстон. Але при цьому він додав, що сам по собі «армійський локомотив» репутацію України в Брюсселі не витягне, оскільки необхідне також дотримання стандартів демократії. «НАТО ще не приймало рішень щодо того, якою може бути наступна стадія відносин між Україною та Альянсом», — відзначив пан Колстон. Однак як він підсумував: «Наша мета — це співпраця, партнерство і врешті- решт інтеграція після того, як Україна відповідатиме необхідним військовим та політичним критеріям».