Анархія після стихії
200 тисяч новоорлеанців чекають на допомогу![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050903/4159-3-1.jpg)
Багато хто знає про пожежу в Чикаго 1871 року, яка знищила 18 тисяч будівель. Унаслідок цього загинуло 300 осіб, понад 100 тисяч лишилося без даху над головою. Сан-Франциско «прославилося» землетрусом у 1906 році. Місту знадобився тривалий час, аби «відновитися» після катастрофи. Кожен із цих катаклізмів завдав величезних збитків Штатам, кожен призвів до сотень загиблих. До цього переліку міст-жертв приєднався Новий Орлеан, батьківщина джазу. Ураган «Катріна», найстрашніше стихійне лихо в сучасній історії Америки, перетворив місто в повеневе страхіття. Знадобляться тижні, аби відкачати з постраждалої зони воду, пройдуть місяці, допоки люди повернуться до своїх домівок (багато з них навіть не підлягають ремонту). Повеневі води тримають Новий Орлеан у своєму полоні вже п’ятий день.
Усього в Новому Орлеані, який майже на 80% опинився під водою, зараз залишається майже двісті тисяч жителів. Рівень води в найбільш низинних районах становить шість метрів. Учора до міста було введено першу групу військових із 300 чоловік для боротьби з мародерами. До відправки досвідчених вояків національної гвардії, які недавно пройшли службу в Іраку, американська влада була змушена вдатися у зв’язку з безчинствами в місті мародерів. Багато з них озброєні й уже відкривали вогонь по рятувальниках. «Ці солдати знають, як стріляти і вбивати. Я гадаю, вони це робитимуть», — заявила губернатор штату Луїзіана Кетлін Бланко одразу після того, як у четвер уночі перша група військових розташувалася в місті. У Пентагоні повідомили, що впродовж трьох днів до міста буде відправлено понад чотири тисячі солдатів національної гвардії, ще три тисячі — від регулярної армії. Втім, розміщення військових — ще не гарантія ефективного рятувального плану. Багато жертв стихії висловлюють розчарування тим, як діє влада країни. Учора постраждале місто відвідав президент Джордж Буш. Американські журналісти вказують, що візит стався скорiше через тиск і критику з боку опозиційних демократів, які висловлюють обурення неквапливістю влади у рятувальних діях. Окрім того, правлячим республіканцям закидають докір за прийняте раніше рішення про урізання федеральних коштів на укріплення ново-орлеанської дамби.
Офіційно поки що не надавалося жодних цифр щодо кількості потерпілих. Місцева влада лише визнає, що число загиблих становить напевно сотні і ймовірно — тисячі. Ситуація в місті виглядає катастрофічною. Новини, які надходять із місця трагедiї, вражають: тіла померлих лежать на дорогах, мародери стріляють по лікарях, серйозно хворі жителі Нового Орлеана, пересуваючись лише в інвалідних кріслах, самовіддано намагаються допомогти постраждалим... Шпиталі в затопленому місті не мають електрики, критично хворі пацієнти помирали через відсутність медикаментів, у багатьох притулках, створених для тимчасового перебування евакуйованих в Новому Орлеані, немає їжі й води. Експерти з охорони здоров’я попереджають про ризик епідемій.
Позавчора американський сенат схвалив рішення про виділення ,5 млрд. на подолання наслідків катастрофи. Понад млн. пожертвували приватні особи американському Червоному Хресту. У неурядовій організації «Америка’з секонд хавест» визнали, що не очікували подібної активності з боку населення. Окрім питання надання допомоги постраждалим, багатьох американців турбує майбутня відбудова Нового Орлеану. У країні навіть відбувся із цього приводу диспут серед політиків. Спікер палати представників Денніс Хестерт заявив, що не бачить доцільності у відбудові міста, яке знаходиться значно нижче рівня моря. Після критики з боку політиків йому довелося виправдовуватися зауваженнями, мовляв його не правильно зрозуміли. Втім, його думка про небажаність простого відновлення міста непоодинока. Девід Шульц, директор Північно-Західного інституту інфраструктури й технологій говорить, що реконструкція міста нижче рівня моря залишатиме його вкрай вразливим. Він вважає, що планувальники мають вивчити усі надзвичайні заходи, включно з можливістю підйому рівня Нового Орлеана. «Якщо ви відбудуєте все на тому ж місці й лишень зробите вищою дамбу, то можете наступної ж неділі піти до церкви і помолитися, аби ураган не повернувся до міста за вашого життя», — висловив думку експерт.