Азійський вояж Клінтон
США посилюють транстихоокеанський вектор
Вчора державний секретар США Гілларі Клінтон розпочала свій візит до Азії. В ході тижневого вояжу вона відвідає Японію, Індонезію, Південну Корею та Китай. Характерно, що вперше за останні 60 років глава держдепартаменту вибрала місцем своєї першої поїздки не Європу чи Близький Схід, а Азійський регіон.
На думку оглядачів, цей дипломатичний вояж Клінтон відображає розуміння того, що глобальний центр тяжіння поступово переміщується в Азію, особливо це стало проявлятися після економічної кризи, яка виникла торік. Слід зазначити, що увага до цього регіону пояснюється також не стільки драматичним зростанням його економічної могутності, скільки військової. І саме поєднання економічної могутності з військовою робить Азію стратегічно важливою точкою нового століття.
Адміністрація Джорджа Буша розуміла цю реальність, але не могла приділяти їй належної уваги, бо була зайнята Іраком та Афганістаном. До того ж, екс-держсекретар Кондолізза Райс самотужки не могла встигати скрізь. Адміністрація Обами, яка також зайнята Іраком та Афганістаном, реорганізувала держдепартамент. Тепер відповідальність за Великий Близький Схід делегована спеціальному представнику Джорджу Мітчеллу, а Ричард Холбрук став спеціальним посланником в Афганістані та Пакистані. І такий розподіл праці дав пані Клінтон можливість приділити Азії стільки часу, скільки потрібно.
Напередодні візиту держсекретар виступила в Нью-Йорку перед Азійським товариством і пояснила мету свого візиту до Азії, а також принципи американської дипломатії. Вона, зокрема, зазначила, що сподівається тим самим просигналізувати, що США потребують сильних партнерів як у Тихоокеанському регіоні, так і через Атлантичний океан. «Зрештою, ми є і трансатлантичною, і транстихоокеанською могутньою державою. Наші відносини з кожною країною, яку я відвідаю, а також з усіма нашими партнерами і союзниками в Азії і Тихоокеанському регіоні є незамінними для нашої безпеки та процвітання», — підкреслила пані Клінтон.
Держсекретар висловила переконання, що цей візит «чітко демонструє, що нова адміністрація хоче приділяти багато часу та енергії співпраці з азійськими партнерами та всіма націями в Тихоокеанському регіоні. «Ми знаємо про те, що наше майбутнє дуже залежить від наших відносин у цьому регіоні, а також про те, що спроможність реагувати на багато глобальних викликів, з якими ми стикаємося, залежить від рішень, які приймаються там», — підкреслила вона.
За її словами, Азія перебуває на передньому краї багатьох світових інновацій та трендів і є контриб’ютором глобальної культури, глобальної економічної потужності, регіоном життєво важливого значення для США сьогодні й у майбутньому.
Говорячи про нові підходи у зовнішній політиці країни, пані Клінтон відзначила, що Сполучені Штати віддані новій ері дипломатії й розвитку, в якій використовуватимуть розумну могутність для співпраці з історичними союзниками і країнами, що розвиваються, аби знаходити регіональні та глобальні рішення спільних глобальних проблем.
За її словами, США не можуть більше вести зовнішню політику на основі традиційного підходу, розвиваючи відносини з кожною країною окремо чи розділяючи світ на регіони. «З розумною могутністю ми намагатимемося будувати партнерства, які долатимуть географічні та політичні кордони», — сказала вона.
Президент Обама відданий зовнішній політиці, яка не є ні імпульсивною, ні ідеологічною, яка цінує те, що хочуть сказати інші, пояснила пані Клінтон, додавши: «Коли у нас виникатимуть розбіжності, ми їх відверто обговорюватимемо і визначатимемо ті, які обмежать нашу спроможність співпрацювати». За її словами, в ході діалогу США наполягатимуть на поширенні прав людини, створенні світу, в якому шануються ці права, в якому народ Північної Кореї зможе вибрати своїх лідерів, а мешканці Тибету і китайський народ зможуть насолоджуватися релігійною свободою без страху переслідувань.
Основними темами на переговорах держсекретаря зі своїми колегами стане ядерна програма Північної Кореї, економічна криза і проблеми зміни клімату. В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Клінтон назвала північнокорейську ядерну програму «найбільшою загрозою стабільності в Північно-Східній Азії» і застерегла північнокорейських лідерів від провокаційних дій, підкресливши, що Пхеньян може отримати ряд переваг, відмовившись від своєї ядерної програми. Вона дала чітко зрозуміти, що США наполягатимуть на раніше досягнутій домовленості з Пхеньяном про згортання північнокорейської ядерної програми в обмін на дипломатичні поступки та економічну допомогу.
На думку оглядачів, цілком природним є початок азійського турне пані Клінтон із зупинки в Японії, яка є головним союзником США в цьому регіоні. Слід врахувати й те, що в Токіо їй доведеться виправляти помилку, зроблену під час виборчої кампанії, коли у статті Foreign Affairs, визначаючи пріоритети зовнішньої політики, вона не згадала про Японію.
Зрозуміло, що в Токіо та Сеулі основним питанням для пані Клінтон буде визначення спільних з Японією та Південною Кореєю підходів щодо згортання північнокорейської ядерної програми. «Ми очікуємо на тісніше партнерство з Японією, яке допоможе зберегти мир і стабільність Азії й більше зосереджуватися на глобальних викликах, починаючи від надання допомоги до поширення освіти для дівчат в Афганістані і Пакистані, а також зменшення бідності в Африці», — відзначила Клінтон. Окрім того, вона наполягатиме на просуванні у всіх чотирьох країнах ширшого застосування чистої енергії. У цьому їй допомагатиме міністр енергетики Стівен Чу, який супроводжуватиме пані Клінтон під час поїздки в регіон. До слова, за обсягами шкідливих викидів Китай перевищив США.
Включення Індонезії в азійське турне держсекретаря пояснюється не лише тим, що декілька років свого дитинства в цій країні провів нинішній президент Барак Обама. «Індонезія — одна з найбільш динамічних азійських націй, де людська енергія і прагнення поєдналися, щоб допомогти привести країну до вільних і справедливих виборів, вільної преси і здорового громадянського суспільства, до видатної ролі жінок в уряді. Ми допомагатимемо Індонезії та іншим країнам регіону, які активно пропагують спільні цінності», — відзначила пані Клінтон у виступі перед Азійським товариством.
Слід відзначити, що Індонезія є найбільшою у світі мусульманською країною і за кількістю населення займає четверте місце у світі. Вона контролює вузьку Малаккську протоку, через яку супертанкери транспортують близькосхідну нафту до країн Тихоокеанського регіону. На противагу Таїланду, який є поляризованим і стає дедалі більш нестабільним, Малайзії та Сінгапуру, які постають перед складними політичними трансформаціями, Індонезія, здається, перебуває на власному шляху до справжньої стабільної мусульманської демократії.
Мабуть, чи не найважче для пані Клінтон буде виконувати свою місію в Пекіні, де пам’ятають її виступ у якості першої леді на Четвертій всесвітній сесії ООН з жіночих питань 1995 року, коли вона закликала до захисту прав людини.
Цього разу під час виступу перед Азійським товариством пані Клінтон віддала належне Китаю, який, за її словами, вже утвердив себе позитивним чином як головуюча країна на шестисторонніх переговорах щодо північнокорейської ядерної програми, а також участю у міжнародних миротворчих зусиллях.
Вона також зазначила, що попри те, що дехто вважає, що Китай є суперником США, обидві країни можуть отримати вигоду від успіху одне одного. За її словами, в інтересах США — більше працювати, щоб створювати партнерства, які сприятимуть поширенню джерел чистої енергії, більшої енергоефективності, передачі технологій, які будуть вигідними для обох країн, а також інших стратегій, що одночасно захищатимуть довкілля і сприятимуть економічному зростанню.
«Попри наші відмінності, США залишатимуться відданими розвитку позитивних відносин з Китаєм, які є важливими для майбутнього миру, прогресу та процвітання», — наголосила пані Клінтон. Однак, як вважають деякі оглядачі, чи не головне завдання пані Клінтон полягатиме в тому, щоб безпосередньо почути від китайських лідерів, якими є їхні пріоритети щодо США.
Залишається сподіватися, що через тиждень можна буде зрозуміти, чи новий підхід американської дипломатії, бажання слухати партнерів принесе плоди США у Тихоокеанському регіоні.