Багдадський інтерес
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030313/445-3-2.jpg)
РОСІЯ
— На частку Росії нині припадає приблизно 5,8% іракського імпорту.
— Іракський борг Росії оцінюють у $7—8 млрд. Цей борг утворився внаслідок поставок радянської зброї Іраку в період іраксько-іранської війни (1980—1988). З урахуванням накопичених відсотків за невчасну виплату та інфляції сьогодні сума іракського боргу Росії може оцінюватися в $10—12 млрд.
— Нафтові контракти з Іраком, підписані «Лукойлом», «Зарубежнефтью», «Славнефтью» і «Татнефтью» оцінюються у $30 млрд. Наприкінці 2002 року Ірак в односторонньому порядку розірвав договір з «Лукойлом», оцінюваний у $4 млрд.
— РАТ «Газпром» за останні кілька років підписав з Іраком ряд угод щодо ремонту газопроводів. Ці контракти оцінюють у $18 млн.
— У серпні 2002 року було заявлено, що Ірак може укласти з Росією угоду про економічне співробітництво терміном на 10 років, оцінювану в $40 млрд. Однак цю угоду не було підписано.
— Представники Іраку заявляли про те, що після скасування санкцій ООН готові закупити у Росії 4 тис. танків.
— Якщо Ірак збільшить обсяги продажу нафти, що спричинить зниження світових цін на нафту, Росія щорічно втрачатиме від цього приблизно $4 млрд.
ФРАНЦІЯ
— На частку Франції нині припадає приблизно 22,5% іракського імпорту. Це найбільший торговий партнер Іраку в Європі.
— Після запровадження програми «Нафта в обмін на продовольство» обсяг контрактів, укладених Францією з Іраком, оцінюють у $3,1 млрд. Ці контракти виконують приблизно 60 французьких компаній.
— Найбільша французька нафтова компанія Total Fina Elf до початку іракської кризи вела переговори з Іраком щодо розробки перспективних нафтових родовищ. А найбільша французька телекомунікаційна компанія Alcatel була за півкроку від підписання з Іраком контракту на модернізацію телефонних мереж, оцінюваного в $76 млн.
КИТАЙ
— Китай контролює приблизно 5,8% іракського імпорту.
— Китайські нафтові компанії China National Oil Company та China North Industries Corp. вели з Іраком переговори щодо розробки ряду родовищ.
— Три роки тому китайська компанія Chinese Aero-Technology Import-Export Company (CATIC) уклала контракт з Іраком на продаж метеорологічних супутників та спеціального обладнання. Вартість контракту невідома. 2000 року CATIC продала Іраку оптико- волоконні кабелі на суму $2 млн. та уклала ряд подібних контрактів, умови яких не розголошуються. Ці кабелі були використані для створення військових систем комунікації та зв’язку.
— У період з 1981 по 2001 рік на частку Китаю припадало приблизно 18% військових контрактів Іраку.
НІМЕЧЧИНА
— Щорічний обсяг торгівлі між Німеччиною та Іраком оцінюють у $350 млн. Приблизно на $1 млрд. продається за допомогою країн-посередників.
— Тільки в листопаді 2002 року Ірак уклав контракт з Німеччиною на поставку 5 тис. автомобілів. Контракт оцінюють у $80 млн. Раніше компанія DaimlerChrysler уклала з Іраком контракт у $13 млн. на поставку вантажівок та запасних частин.
WASHINGTON PROFILE