Перейти до основного вмісту

«Без партнерів і без «столу»

Чого очікувати Україні від переговорів прем’єра у Брюсселі й участі Президента в саміті СНД?
15 травня, 00:00
ВОЛОДИМИР ОГРИЗКО

Учора з Брюсселя знову пролунали заклики влаштувати Україні політичний бойкот Євро-2012 на знак протесту проти згортання демократії в країні та поширення практики застосування вибіркового правосуддя. Про це зокрема заявив перед початком засідання Ради закордонних справ ЄС глава зовнішньополітичного відомства Бельгії Дідьє Рейндерс. «Я думаю, що присутність політиків не потрібна. Ми вже вирішили в Бельгії, що не поїдемо», цитує УНІАН слова бельгійського міністра. Тим часом міністр закордонних справ Нідерландів Урі Розенталь вважає, що уряд України ще має час для того, щоб виправити ситуацію для продовження відносин з ЄС. Водночас міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, який свого часу разом із польським шефом дипломатії Радославим Сікорським відвідував Донецьк на запрошення Ріната Ахметова, вважає, що Європейський Союз має більш сильні інструменти впливу, ніж невідвідування Євро-2012 в Україні. Все це свідчить, що в ЄС поки немає єдиної позиції щодо цього питання і, як свідчить практика, навряд чи вона з’явиться скоро.

Тему політичного бойкоту

Євро-2012 мали обговорювати вчора під час неформального обіду глав дипломатичних відомств країн євроспільноти. Проте, як сказав «Дню» європейський дипломат, навряд чи справа дійде до санкцій. Але разом з тим він наголосив: «Сам факт розгляду цього питання — це попередження».

Співрозмовник вважає, що те ж саме питання може постати й під час сьогоднішнього засідання Ради з питань співробітництва Україна — ЄС за участі прем’єра Миколи Азарова і верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики й політики безпеки, віце-президента Єврокомісії Кетрін Ештон. Хоча формально обидві сторони мають обговорити виконання порядку денного Асоціації, але, як сказав дипломат, не можна виключати, що цей захід також буде використано для передачі певних сигналів. Дипломат наголосив, що від України очікують виконання політичних умов, про які було заявлено на саміті ЄС — Україна у грудні минулого року. «Ми поки що не говоримо про санкції, разом з тим важко сказати, що буде далі», — наголосив співрозмовник «Дня».

«День» попросив екс-міністра закордонних справ України Володимира ОГРИЗКА прокоментувати і дати оцінку останнім заявам європейських лідерів щодо політичного бойкоту Євро-2012 та можливої ізоляції Києва через невирішення питання Тимошенко і як на це потрібно реагувати в Україні.

— Сьогодні ситуація в зовнішньополітичному плані є найбільш негативною за всі роки нашої незалежності. Я був учасником усіх подій, що відбувалися у цій сфері протягом 20 років, але не пам’ятаю такої ситуації, такого відвертого демаршу щодо керівництва країни. Навіть за часів, коли не хотіли сідати за один стіл із українським Президентом, ми були за цим столом. А тепер ми опинилися і без партнерів, і без столу. Мені здається, що далі заяв із боку Європейського Союзу буде менше. Всі заяви вже зроблено. Там зрозуміли, що на них уже не реагують, тому підуть практичні кроки. А цей політичний бойкот є одним із таких практичних кроків. Далі будуть інші, а це ще більше вдарить по нашому міжнародному іміджу, по інтересах людей, які відповідають за державу. Але більше мене турбує те, що це вдарить по самих українцях. Бо я собі погано уявляю, як ми будемо йти шляхом європейської інтеграції, якщо ця пауза, про яку говорять, перейде в процес заморожування відносин. Це дуже неприємні події, і неприємна ситуація, насамперед, для українського суспільства, і мені здається, що воно повинно, насамперед, дуже активно вимагати термінових змін всього того, що відбувається у нашій внутрішній політиці.

— Чи буде ця пауза, про яку заявив Президент, із користю використана українською владою?

— Я не знаю, що малося на увазі. Але я думаю, що використати паузу можна було для того, щоб якомога швидше підписати угоду про асоціацію. Це було б в інтересах України. Для мене ця угода сьогодні є уособленням реального практичного інтересу України. Якщо вона віддаляє цю перспективу, то значить, наші інтереси будуть явно ущемлені і ми не зможемо швидше пройти той шлях, про який доволі довго говоримо.

— Сьогодні, 15 травня, в Брюсселі відбудеться засідання Ради співробітництва Україна — ЄС, у якому братиме участь український прем’єр. Чи є Україні чим звітувати стосовно виконання Порядку денного асоціації, який з 2010 року замінив План дій щодо співпраці між ЄС та Україною?

— Парадокс полягає в тому, що, насправді, можна було б зробити дуже хороший потужний крок у напрямку цієї угоди, якби ми були позбавлені того тягаря, що сьогодні влада поклала і на себе, і на Україну. Якби максимально швидко було знайдено відповіді на ті питання, які виникли сьогодні перед внутрішньою політикою України, то це можна було б робити доволі успішно. У мене великі сумніви, що теперішній владі вдасться проявити реальну зацікавленість тому, що є у нас за вікном. Справді, на прем’єрському рівні під час засідання буде обговорено те, що зроблено, але практичних кроків я не чекаю. Доки з нашого боку не буде зроблено певних дій, очікувати прориву не доводиться.

— За збігом обставин 15 травня у Москві перебуватиме Президент України, який братиме участь у неформальному саміті СНД. Чого нам слід очікувати від цієї події?

— У Москві відбуватимуться традиційні посиденьки, які практичного значення для країн СНД не мають. Ця структура була і є мертвонародженою до сьогодні. Вона перетворилась у неформальні зустрічі, які практично нічим не закінчуються. Я не очікую, що там будуть прийняті якісь кардинальні рішення. Ситуація далека від цього. Інтереси нашого правлячого класу, насамперед економічного, із російськими не співпадають. Тому я не думаю, що там будуть знайдені якісь компроміси в цьому плані. А що стосується політичних речей, то тут у мене такої впевненості немає. У нас є досвід підписання Харківських угод, тому виключати тут щось подібне, на жаль, я не можу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати