Перейти до основного вмісту

Безготівкова інтеграція

«Зайчик» починає поступатися своїми правами рублю
19 червня, 00:00

Як відомо, повний перехід Білорусі на російський рубль заплановано на 1 січня 2005 року, а президент Путін раніше пропонував ввести в російсько- білоруському союзі єдину валюту прискореними темпами — з 2004-го. Досі це питання вгрузало у нескінченних розмовах з приводу єдиного емісійного центру союзної держави, принципів спільної грошово- кредитної політики. Сьогодні Олександр Лукашенко говорить, що він не проти того, щоб гроші друкувалися в Росії. Разом з тим він назвав принциповим питання про те, за якими правилами здійснюватиметься емісія. Президент Білорусі висловився за створення надбанківської ради, в якій дві держави матимуть рівні права.

Введення безготівкового рубля у Білорусі має стати пробним каменем. Повний перехід двох держав на єдину валюту здатен спричинити такi наслідки: додаткову інфляцію в Росії (за різними оцінками, близько 2% за рік) та економічний спад у Білорусі. Система безготівкових рубльових розрахунків має визначити реальну ціну створення союзу.

Проте російський прем’єр Касьянов, виступаючи учора на петербурзькому економічному форумі, заявив, що у перспективі Росія прагнутиме і у відносинах з іншими країнами СНД укласти угоди у грошово-кредитній сфері. Зрозуміло, що насамперед у цьому контексті згадується Єдиний економічний простір Росії, України, Білорусі та Казахстану — Касьянов вже не перший місяць каже про доцільність введення єдиної валюти у рамках створюваного ЄЕП. У Києві відповідають, що обговорювати це питання, як мінімум, передчасно.

Що ж до Білорусі, то Лукашенко наблизився до виконання однієї зі своїх передвиборних обіцянок. Чого це коштуватиме і його республіці, і Росії, незрозуміло, оскільки серйозні попередні розрахунки залишилися неоприлюдненими. Якщо ж пригадати логіку створення Європейського валютного союзу, то варто б було пам’ятати, що, по-перше, його створювали благополучні економічно держави; по-друге, створення союзу від перших домовленостей до введення готівкового євро тривало десятиріччя; по- третє, євро спочатку був валютою, штучно створеною внаслідок домовленостей, що базувалися на реальних економічних показниках. Вважати показники розвитку Росії та Білорусі порівнянними сьогодні дещо важкувато.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати