Біфштексу з кров'ю вхід до Франції заборонено
Вперше за останні роки йдеться про можливий початок торговельної війни між країнами-членами Європейського союзу. Адже нещодавня «бананова війна» точилася між Європою та Америкою. Йдеться, втім, і про те, як важко повернути назад ринки, які одного разу вже було втрачено — і це наука для всіх. Сьогодні слова про європейську єдність наштовхуються на реальні факти: рішення європейської комісії про відкриття європейських ринків для британської яловичини не виконується одним із найбільших та найвпливовіших членів ЄС. Париж мотивує свої дії тим, що не отримав достатньо переконливих доказів того, що небезпека розповсюдження коров'ячого енцефаліту минула. Лондон заявляє, що французькі експерти жодного разу не відвідали Британію для участі в дослідженнях і не брали участі в делегаціях європейських експертів. Тобто — звідки їм знати?
Можна зрозуміти аргументи Франції — «коров'ячий сказ» зовсім не минув безслідно, попри відсутність епідемії випадки захворювань усе ще реєструються, а після нещодавніх скандалів із «Кока-колою», мабуть, краще б перестрахуватися.
Можна зрозуміти розлючених британців: до запровадження в березні 1996 р. ембарго вони експортували до 250 тисяч тонн яловичини щорічно, з них третину — до Франції. Нині ж Туманний Альбіон може продати за кордон приблизно 5 тис. тонн. До того ж значна частина британської яловичини раніше експортувалася через французькі порти.
Однак очевидно, що за три останні роки зміцніли позиції французьких виробників, які офіційний Париж завжди намагатиметься захищати.
Зрозуміло, що бійка через британську яловичину — можливо, лише прелюдія до можливих великих битв, які, серед усього іншого, можуть бути пов'язаними з очікуваним розширенням ЄС. У будь-якому разі Польща та Угорщина вже мають із цим чималі проблеми. Бо там, де йдеться про гроші, немає місця сентиментам. Париж