Болгарія обирає новий парламент
Експерт: «Це найбільш непередбачувані вибори за останні 15 років»
Сьогодні у Болгарії проходять дострокові парламентської вибори, у яких бере участь 13 партій, 9 коаліцій і 21 ініціативний комітет. Загалом зареєструвалися 4732 кандидати, які претендують на 240 місць у Народних зборах. Партія проходить у парламент за умови, що за неї проголосували понад 4% виборців.
Соціологічні опитування показують, що основна боротьба розгорнеться між Болгарською соціалістичною партією на чолі з Корнелією Ніновою і очолюваною колишнім прем'єром Бойко Борисовим партією ГЕРБ.
Також, згідно з опитуванням, в парламент можуть пройти коаліція Об'єднані патріоти (10,2%), до якої увійшли партія Болгарський національний рух, Національний фронт порятунку Болгарії та Атака.
Необхідний 4-відсотковий рубіж може подолати партія Мустафи Карадіная Рух за права і свободи (11,1%), підтримувана турецьким населенням, і партія Воля (9,6%) на чолі з бізнесменом Веселіном Марешкі.
Нагадаємо, що у листопаді 2016 року в Болгарії на виборах президента переміг кандидат від БСП Румен Радев, який вважається проросійським політиком.
«День» звернувся з проханням до Хрісто ГРОЗЕВА, аналітика у Risk Management Lab, Софія, з проханням прокоментувати значення цих дострокових виборів для майбутнього Болгарії і розповісти, яким є вплив Росії на ці вибори.
«ЗАРАЗ ПИТАННЯ НЕ В ТОМУ, ХТО ОТРИМАЄ БІЛЬШЕ ГОЛОСІВ, А ХТО І З КИМ МОЖЕ СФОРМУВАТИ КОАЛІЦІЮ»
Це найбільш непередбачувані вибори за останні 15 років. Жодна соціологічна служба не береться передбачити, яка з двох провідних партій - ГЕРБ і БСП (Болгарська соціалістична партія) - отримає більшість. Водночас усі соціологічні служби погоджуються, що розбіжність між цими двома політичними силами становитиме 2-3%, що буде недостатньо, щоб сформувати уряд без залучення партнерів у коаліцію.
Тому зараз питання не в тому, хто отримає більше голосів, а хто і з ким може сформувати коаліцію.
Проблема полягає в тому, що існує багато дрібних проєвропейських, антикорупційних і антикремлівських партій, які не можуть потрапити у парламент через їхню роздробленість.
Існує чотири такі партії з майже ідентичними ідеологічними платформами щодо ЄС - Росії (і всі вони сильно засуджують Росію), і разом вони представляють 12% виборців, але лише одна з них має шанс подолати бар’єр у 4%.
Тож у парламент, найбільш імовірно, потрапить шість партій.
ГЕРБ - помірковано корумпована проєвропейська партія, яка входить до фракції Європейської народної партії у Європарламенті. Хоча її лідер Бойко Борисов часом робить популістські заяви на кшталт «давайте не будемо ворогом Росії», партія твердо віддана рішенню ЄС щодо санкцій проти Росії і не зрадить політики ЄС і НАТО за жодних умов.
БСП, соціалісти, перебувають під новим керівництвом після 2016 року, яке є більш відверто проросійським, ніж позиція, яку займала партія за останні 15 років. Партія має сильні позиції у маленьких містах і селах. Вона намагається поєднувати меседжі ностальгії за соціалізмом з меседжами, що ГЕРБ (яка перебувала при владі останні 8 років) не боролася з корупцією, хоча обіцяла це зробити. Соціалісти обіцяють наполягати на скасуванні санкцій проти Росії, «оскільки вони завдають збитків болгарській економіці, тому це має бути або компенсовано ЄС (що, очевидно, не матиме місця), або санкції мають бути пом’якшені». Нінова працювала з російською методологічною підтримкою (читай статтю у The Wall Street Journal про Решетнікова і БСП), але виглядає так, що жодних російських коштів не було надано на виборчу кампанію БСП на цих виборах.
Згідно з багатьма джерелами, Росія фокусувала свою діяльність на фінансовій підтримці партії OP (Об’єднаних патріотів, нового союзу націоналістичних партій, які раніше конкурували). Як це не дивно, ОР поєднує проросійських націоналістів (Ataka) і антиросійських націоналістів (VMRO, Патріоти). Росія традиційно фінансувала Ataka і вона хотіла гарантувати, що матиме певний контроль над новим союзом, тому Москва наполягла на своїх «кандидатах» у списку ОР, щоб забезпечити фінансування. Таким чином одним із кандидатів у Софії є Ніколай Малінов, який отримав значне фінансування і підтримку від Малофеєва і Решетнікова в 2015-2016 роках, щоб сформувати нову проросійську партію, але тоді проект зазнав невдачі, тому тепер вони намагатимуться використати вже ОР.
Єдина причина, чому росіяни потребують ОР, полягає в тому, що це єдина партія, яка може вплинути на формування коаліції з БСП. Ще одна партія, яка може теоретично сформувати коаліцію з БСП, це – партія етнічних турків DPS. Але ця політична сила є проєвропейською і проатлантичною через своє членство в групі ALDE у Європарламенті. Тому DPS не може допустити створення проросійської коаліції і ніколи не погодиться на скасування санкцій проти Росії. Таким чином звідси витікає важливість ОР як партнера для БСП.
Можливі варіанти коаліцій:
ГЕРБ + Реформаторський блок (що займає сильну проєвропейську і антиросійську позицію), Volia (поміркована проєвропейська партія) + OP: це означатиме послідовну проєвропейську, пронатовську і проукраїнську позицію.
ГЕРБ + OP: це буде також проєвропейська і пронатовська коаліція (оскільки ГЕРБ потребує дозволу ЄС на формування коаліції з націоналістами, тому до ОР буде висунуто певні умови), але риторично позиція щодо Росії може дещо пом’якшитись.
ГЕРБ + DPS : така коаліція є малоймовірною, через сприйняття корупції обома партіями, що може призвести до вуличних протестів.
БСП + DPS: навряд чи це можливо внаслідок провалу створення такої коаліції раніше через вуличні протести. Якщо така коаліція буде створена, то DPS дещо послабить проросійську позицію БСП.
БСП + OP – це буде найгірша коаліція, бо вона допускатиме сильні проросійські заяви, і якщо Росія надасть достатньо готівки, то навіть бойкотуватиме рішення ЄС щодо продовження санкцій проти Росії.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети