Перейти до основного вмісту

Болісний вихід із «сім’ї»

Експерти «Дня» — про реакцію ЄС на Brexit і як Україні готуватись до нового «вікна можливостей»
29 червня, 18:37
ФОТО РЕЙТЕР

Результати референдуму у Великобританії 23 червня, на якому британці проголосували за вихід з ЄС, викликали шок у всьому світі, на світових біржах, а заодно призвели до рекордного падіння курсу фунту стерлінга. І про наслідки цього волевиявлення буде ще багато написано. Але мало хто звернув увагу на інше: 23 червня британці перекреслили сподівання свого видатного прем’єра Вінстона Черчілля, який після Другої світової війни заявив: «ми маємо надію досягти в Європі такого часу, коли всі люди будуть пишатися, кажучи: «Я європеєць». А тепер, як виявилось, його співвітчизники прийняли рішення вийти з євроспільноти, піддавшись на обіцянки популістів, що окремо острів’янам буде краще.

Зрозуміло, що зараз у всьому світі уважно стежать за тим, як у самому ЄС реагують на вихід одного зі своїх членів. На саміті ЄС 28 червня німецький канцлер Ангела Меркель зазначила наступне: «Я не бачу жодного способу повернути це рішення, ми повинні сприйняти цю реальність. Немає часу видавати бажане за дійсність».

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер спростував твердження Кемерона, який поклав вину за такий результат референдуму на провальну міграційну політику ЄС. «Причина, скоріше, в десятилітній дієті негативних новин, підсиленій слабким лідерством», — зазначив Юнкер на прес-конференції. Він також вважає, що «ті, хто хоче вийти з ЄС, абсолютно не мають уявлення, чого вони хочуть»,

Меркель та інші лідери ЄС заявили, що оскільки уряд Камерона не підготував плану виходу країни з ЄС, то Британії можуть виділити певний час, щоб уже нове керівництво змогло почати процес виходу.

За обідом з лідерами ЄС Камерон закликав їх розглянути питання про реформування правил ЄС про свободу пересування і централізацію економіки. Але президент Франції Франсуа Олланд рішуче відкинув пропозицію, заявивши, що постійний доступ до єдиного ринку ЄС якраз і залежить від чотирьох «принципів свободи» — пересування товарів, капіталу, працівників і послуг. «Якщо вони не хочуть вільного пересування, вони не будуть мати доступу до єдиного ринку», — сказав Олланд.

«Той, хто йде із сім’ї, не може розраховувати на ті ж привілеї, що й раніше, не маючи також і зобов’язань», — сказала Меркель. Водночас вона пообіцяла докласти максимум зусиль, щоб не допустити роз’єднання ЄС.

У вівторок Європарламент ухвалив резолюцію, в якій йдеться про необхідність сприяти якнайшвидшому початку процесу виходу Великобританії з ЄС відповідно до статті 50 Договору про Європейський союз. Всі європейські лідери поділяють цю позицію, вважаючи за необхідне якомога швидше врегулювати ситуацію.

«НАМ НЕ ПОТРІБНО БІЛЬШЕ ЄВРОПИ, НАМ НЕ ПОТРІБНО МЕНШЕ ЄВРОПИ, НАМ ПОТРІБНА РОЗУМНІША ЄВРОПА»

Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, заступник директора Центру Мартенса, Брюссель:

— На шостий день після референдуму ЄС, здається, трішки консолідується після початкового шоку в той час як Британія сповзає все глибше в кризу, як політичну, так і економічну. Основна проблема полягає в тому, що ні люди з табору, які голосували за вихід, ні люди, які голосували за те, щоб залишитися в ЄС, не мають конкретної ідеї, щодо якого статусу вони тепер хочуть вести переговори з 27 членами ЄС. У цьому основна причина відмови Кемерона до жовтня започаткувати статтю 50 (про вихід з Союзу).

Нових референдумів тепер вимагають популісти в шести або семи державах-членах, але по-перше, правила у всіх цих країнах різні, і по-друге, люди дуже швидко побачать, яке безладдя британці створили для себе. Ідея сильнішого ЄС завжди є гарною, але «більше Європи» вже не стане більше рішенням кожної проблеми. Нам не потрібно більше Європи, нам не потрібно менше Європи, а нам потрібна розумніша Європа, і це головний висновок, який зробила зі всього цього канцлер Меркель. Також  не буде «ядра Європи» навколо Франції та Німеччини тому, що ці дві країни мають дуже різні ідеї щодо економіки, безпеки, міграції, Росії, трансатлантичних відносин і т.д.

Сьогодні Україна повинна реформуватися. Тож реформи, і ще раз реформи, щоб переконати своїх партнерів по ЄС у тому, що інвестувати в Україну це — гарна ідея.

«ЧИМ ГІРШЕ BREXIT ВПЛИВАТИМЕ НА ВЕЛИКОБРИТАНІЮ, ТИМ СЛАБШИМИ СТАНУТЬ АРГУМЕНТИ ЄВРОСКЕПТИЧНИХ ПОПУЛІСТІВ У БАГАТЬОХ НЕВЕЛИКИХ КРАЇНАХ»

Андреас УМЛАНД, німецький політолог:

— Зараз детально розглядаються різні негативні наслідки голосування Brexit — щодо виходу Великобританії із ЄС. Проте цикл дій і реакцій на цей політичний землетрус, можливо, в кінці кінців, виявиться позитивними. Чи справді британське голосування за вихід з ЄС, якщо воно, дійсно, виявляється політично самогубним рішенням, буде поганим для проекту єдиної Європи?

Великобританія сьогодні перетворюється на свого роду політичну піддослідну свинку. Її, можливо, сумна доля в найближчі роки проілюструє громадськості багатьох країн-членів ЄС серйозний вплив за відмову від ЄС. Якщо навіть така сильна європейська країна, як Великобританія, сильно постраждає від виходу або розвалиться, то яким буде ефект виходу таких країн, як Данія, Нідерланди або Угорщина? Чим гірше Brexit впливатиме на Великобританію, тим слабшими стануть аргументи євроскептичних популістів у багатьох невеликих країнах.

ЄС може бути надмірно егоцентричним протягом значного часу в майбутньому. Проте Україна має тепер зробити багато домашньої роботи, а саме в будь-якому разі імлементувати Угоду про асоціацію. А зосереджений на собі ЄС в найближчі роки буде певним чином проблематичним, але не катастрофічним для європеїзації України. Київ повинен в наступні роки гарантувати, що він використає час для підготовки України до майбутнього вікна можливостей, який відкриє шлях Україні в ЄС.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати