Перейти до основного вмісту

Бренд успіху

Чи скористається Україна досвідом країн Вишеградської групи на шляху до ЄС?
11 червня, 10:30
КРАЇНИ ВИШЕГРАДСЬКОЇ ГРУПИ АКТИВНО СПІВПРАЦЮЮТЬ В ОБОРОННІЙ СФЕРІ. НА БЕЗПЕКОВОМУ ФОРУМІ GLOBSEC 2013 ВОНИ ДОМОВИЛИСЯ ПРО СТВОРЕННЯ ДО 2015 РОКУ «БОЙОВОЇ ГРУПИ». ВИШЕГРАДСЬКА ЧЕТВІРКА ТАКОЖ ЗАЦІКАВЛЕНА У СПІВПРАЦІ З УКРАЇНОЮ, ЗОКРЕМА У ВИКОРИСТАННІ УКРАЇНСЬКИХ МОЖЛИВОСТЕЙ ЩОДО СТРАТЕГІЧНИХ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ / ФОТО РЕЙТЕР

Наступного року країни Вишеградської групи відзначатимуть десять років перебування у двох об’єднаннях: економічно-політичному — ЄС та військово-політичному — НАТО. І в самих країнах цього об’єднання вважають, що Вишеградська група — це бренд успіху і добросусідства. Про це, зокрема, зазначив посол Угорщини в Україні Михаль Баєр на Міжнародній конференції на тему «Вишеградська група та євроінтеграційний поступ України під час головування Польщі в цьому об’єднанні», яка відбулася минулої п’ятниці в Дипломатичній академії України. За його словами, під час головування Угорщини у Вишеградській групі його країна демонструватиме в регіоні цінності, яких це об’єднання досягло за десять років. «Ми будемо поширювати бренд Вишеградської групи в регіоні та Закарпатті», — наголосив пан Баєр. — І як сусіди ми можемо допомогти Україні успішно інтегруватися в європейські структури, поліпшити стан демократії, сприяти запровадженню верховенству права у країні».

Слід зазначити, що нагодою для проведення цієї конференції став вихід у світ книжки «Трансформаційні процеси в країнах Вишеградської групи та Україні: порівняльний аналіз». Англійською мовою ця книжка вийшла минулого року, а цього року її було перекладено українською мовою та видано за підтримки Фонду Фрідріха Наумана за Свободу. А саме дослідження було проведено за підтримки Міжнародного Вишеградського форуму.

Тому учасники конференції головним чином і зосереджували увагу на трансформаційному досвіді країн Вишеградської групи, які змогли швидко здійснити перехід від комуністичної політичної системи і соціалістичної економіки до демократичної системи та сучасної ринкової економіки.

«Наші країни є важливими партнерами і мають багато спільних справ, одна з яких — підтримка України на шляху європейської інтеграції. Сподіваємося, що цей рік буде успішним і до кінця року ми матимемо Угоду про асоціацію», — задав тон дискусії посол Польщі в Україні Генрік Літвін. За його словами, для Польщі важливо, щоб український якір було спущено в європейську систему, тоді Україна матиме стабільність на тривалу перспективу.

Польський посол наголосив, що Вишеградська група має комуністичну історію, як і Україна, тому наш досвід переходу від держав комуністичної системи до держав із сучасною економікою може бути цікавим для вас.

На думку пана Літвіна, багато чого із цього досвіду можна повторити й в Україні, починаючи від підтримки малого і середнього бізнесу до реформи місцевого самоврядування. Це в наших країнах удалося, чому б цей досвід не використати вам, сказав посол.

Пан Літвін також зазначив, що вибір європейського напрямку не зашкодить відносинам Києва та Москви. За його словами, для всіх країн Вишеградської групи Росія є важливим партнером, і всі вони, ідучи шляхом європейської інтеграції, працювали над тим, щоб мати добрі відносини і розвивати їх з важливою країною-партнером та великим ринком.

«І цей досвід дійсно позитивний, якщо перед вступом до ЄС і НАТО експорт Польщі в Росію становив менше як 1 млрд доларів, то 2012 року цей показник становив майже 9 млрд доларів. І все це сталося завдяки перебудові структури економіки та підтримці, яку надає членство в ЄС», — сказав польський посол.

За його словами, всі країни Вишеградської групи готові ділитися своїм досвідом, який було здобуто на шляху до ЄС, зокрема стосовно того, які трансформації відбувалися в структурах держави й у сфері економіки. «Звісно, ми будемо це робити, якщо така зацікавленість буде з боку України, ми також розуміємо, які відмінності були між нами у той час, зокрема й те, що Україна була в складі СРСР, і тому її дорога буде складнішою, їй буде важче інтегруватися, і ми будемо зважати на це в нашій політиці», — додав польський посол.

Тим часом директор Інституту зовнішньої політики ДАУ при МЗС України Григорій Перепелиця наголосив на тому, що потрібно звернути увагу на порівняльний аналіз, чому Україні, на противагу країнам Вишеградської групи, не вдалося пройти цей шлях, і з якими труднощами зіткнулась Україна на цьому шляху. «Досвід Вишеградської групи — це рецепт, як здійснювати трансформації, як потрібно стратегічно закріплювати євроінтеграцію», — вважає пан Перепелиця. За його словами, Вишеградська група має потужний демократичний тренд. Польща виявилась ініціатором Східного партнерства — від формату співпраці до формату залучення до європейських процесів. І президентство Польщі у Вишеградській групі також ставило за мету залучення України до європейських процесів», — наголосив він.

І що цікаво, в Україні розуміють важливість досвіду Вишеградської групи. На цьому наголосив у своєму виступі директор Третього територіального департаменту МЗС України Андрій Мельник, який сипав цифрами про показники цього об’єднання. «Історія Вишеградської групи — це історія успіху євроінтеграції. За 15 років країни цього об’єднання: Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина приєдналися до ЄС і НАТО. Досвід Вишеградської групи є стимулом для Балканських країн і нашої країни», — сказав український дипломат.

Залишається сподіватися, що влада таки скористається досвідом Вишеградської групи і здійснить необхідні трансформації і політичної системи, і державного устрою, а також економічного сектору, щоб бути великою європейською державою де-юре.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати