Брюссельський тест
Від Януковича чекають підтвердження євроатлантичного курсуУкраїна переживатиме серйозне випробування на відданість євроатлантичному курсу, закріпленому в Універсалі. Цей іспит сьогодні здаватиме в Брюсселі прем’єр-міністр України Віктор Янукович, який від імені Партії регіонів підписав цей документ, Як відомо, в Універсалі наголошується, що Україна неухильно виконуватиме План дій «Україна — ЄС», а також декларується необхідність невідкладного початку переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Що стосується інтеграції в НАТО, то цей пункт за наполяганням Партії регіонів був округленим і не включав, як передбачалось проектом, переходу України вже цього року до Плану дій щодо членства в НАТО.
Схоже на те, що відвідини Януковичем Брюсселя не принесуть поступу як по шляху інтеграції України в ЄС, так і НАТО. Скоріше ця поїздка може стати для українського прем’єра можливістю з перших рук обговорити всі питання з керівництвом ЄС та НАТО. Багато оглядачів вважають, що результати візиту Януковича могли б бути вагомішими при бажанні українського прем’єра. Зокрема, Україна могла б приєднатися до Плану дій з членства в НАТО вже цього року. Про це заявив на прес-конференції міністр оборони Анатолій Гриценко. Він нагадав, що в листопаді 2005 року Міноборони розробило проект Плану дій з членства в НАТО і наприкінці березня 2006 року цей документ був технічно повністю готовий. «Чи стане він політичним документом, залежить від того, як буде сприйнятий прем’єр-міністр Янукович у НАТО, наскільки будуть переконливими його слова й зміст цих слів», — сказав він. Як відомо, у серпні Янукович заявив про те, що Україна переносить ухвалення рішення щодо ПДЧ на період, коли населення буде більше проінформовано про Альянс.
Також більшого поступу Україна могла б досягти в напрямку інтеграції до ЄС, зокрема початку переговорів про зону вільної торгівлі. Для цього Україна повинна вступити до СОТ, що було можливо два роки тому. Справді Янукович часто говорить про зацікавленість України в створенні зони вільної торгівлі з ЄС, що, на його думку, дасть змогу українським виробникам активніше працювати на європейському ринку. Водночас він недавно заявив про необхідність громадських слухань щодо вступу України в СОТ. І це при тому, що до СОТ рукою подати. І в цьому питанні є підтримка як США, так і ЄС. Які результати принесе Україні поїздка Януковича до Брюсселя? Чого чекають від українського прем’єра в ЄС і НАТО?
КОМЕНТАРI
Брюс ДЖЕКСОН , президент Проекту «Перехідні демократії»:
— В Брюсселі і Вашингтоні існують хороші очікування щодо цього візиту українського прем’єра. В Брюсселі очікують, що з боку України прозвучить підтвердження наміру розвивати тісніші відносини з європейськими інститутами: ЄС і НАТО. Я думаю, що нинішній уряд збирається в першу чергу акцентувати увагу на економічній політиці, тому буде пропонувати важливі ініціативи, спрямовані на співпрацю з ЄС. І відтак формальні дискусії в Брюсселі в більшій мірі точитимуться щодо активізації цієї співпраці. На мою думку, формальне рішення про підвищення рівня інтенсифікованого діалогу між НАТО і Україною до Плану дій щодо членства в НАТО буде ухвалено не раніше наступного року. Було б неправильно вважати, що Янукович боїться підписати документ, який переводить відносини між Альянсом і Україною на більш високий рівень. Це пояснюється скоріше слабкою громадською підтримкою населення такого кроку. Крім цього, європейські союзники не готові ухвалити важливі рішення цього року. Якщо уряд здійснить серйозні реформи, починаючи від вступу СОТ, то Київ матиме такі відносини з ЄС і НАТО, які він бажає. Оскільки Янукович перебуває на посаді прем’єр-міністра три тижні, тому значною мірою це буде ознайомчий візит.
Олександр СУШКО , директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України:
— Ми не очікуємо на сьогоднішній день обіцянок чи підписання якихось документів. Що стосується НАТО, то, очевидно, все зараз знаходиться в руках керівника українського уряду. Якщо він засвідчить готовність уряду надалі продовжувати політику інтеграції в НАТО, то відповідно можна очікувати позитивних рішень щодо Плану дій з набуття членства на Ризькому саміті НАТО в листопаді цього року. Чому Янукович не може заявити про готовність України приєднатися до ПДЧ і підписати відповідний документ? Під час передвиборчої кампанії Партія регіонів обіцяла інші гасла, а також не виключено, що є якісь сподівання, що гальмування співпраці з НАТО дозволить вирішити якісь проблеми з Росією. Власне до цього підштовхує оточення Януковича. Що стосується інтеграції в ЄС, то українська сторона хоче побачити якісь натяки на перспективу членства в Євросоюзi у новій угоді. Нинішній візит буде ознайомчим, протокольним, щоб дати відповіді на деякі важливі питання. У Януковича напевне запитають про стару тему: яка не знаходить відповіді — ЄЕП. Євросоюз цікавить, наскільки далеко Україна хоче піти в цьому проекті. Тому якщо Україна погодиться на митний союз в рамках ЄЕП чи на хоча б якісь елементи митного союзу, то це унеможливить далі самостійну європейську інтеграцію України. Фразу Януковича про «взаємну любов» між Україною та ЄС можна по різному тлумачити. Головне, щоб на зміну євроромантизму не прийшов псевдопрагматизм, коли ми будемо очікувати від ЄС те, що він не може дати на даному етапі. У Євросоюзу вже був спалах любові до України півтора року тому, коли українських керівників зустрічали оплесками. Однак за півтора року не було зроблено відповідної кількості реформ, які б засвідчили, що Україна незворотно стоїть на європейському шляху. Від України очікують вступу в СОТ і реалізації цілої низки реформ, які зафіксовані як пріоритетні в Плані дій Україна ЄС.
Марек СІВЕЦЬ , голова делегації Європарламенту зi зв’язкiв iз Україною:
— Брюссель в першу чергу цікавить, яке відношення прем’єр- міністра Януковича до євроінтеграції. Це буде для нього добра нагода показати, які у нього погляди на євроінтеграцію і конкретні плани щодо нової угоди між ЄС і Україною. Поки що неможливо говорити про членство України в ЄС. Угода про асоціацію — можлива. Але всі чекають на заяви України. В українського прем’єра буде можливість виступити перед європейською елітою, яка готова його вислухати. Головне те, як Янукович використає цю можливість, чи зможе показати себе як людину, яка готова вести Україну по курсу євроінтеграції.