Перейти до основного вмісту

Частково вільний світ

Про що свідчать результати щорічного глобального дослідження стану політичних прав і громадянських свобод Freedom House
03 лютого, 19:42

Доповідь «Свобода у світі» публікується щороку. Над дослідженням працюють аналітики, не пов’язані з міжнародною громадською організацією Freedom House. Вони дають оцінку ситуації у 195 державах і на 14 територіях з суперечливим статусом. Роблять це на основі взаємодії з владою та неурядовими організаціями, офіційної інформації та новин, а також досліджень на місці. Суперечливі території оцінюються окремо від держав, які на них претендують. Це не означає підтримки будь-якої сторони конфлікту. Відповідно, аналітики оцінювали Крим, не пов’язуючи його ані з Україною, ані з Росією.

У фокусі кілька підкатегорій: виборчий процес, політичний плюралізм, робота влади, свобода поглядів і об’єднань, верховенство права та персональна автономія. За кожною з них виставляється певна кількість балів. Ці тематичні напрями згруповані у дві категорії – «Політичні права» та «Громадянські свободи». Залежно від отриманих раніше балів за кожною з них присвоюється рейтинг від 7 до 1, де 7 – найгірша оцінка. Середній рейтинг визначає статус країни чи території – є вона вільною (1,0 – 2,5), частково вільною (3,0 – 5,0) або невільною (5,5 – 7,0). Висновки, викладені у доповіді, узгоджені з різними групами експертів і обов’язково перевіряються консультантами організації.

Основний акцент у новій доповіді зробили на тому, що 2016 рік став 11-м поспіль, коли в усьому світі зафіксоване зниження рівня свободи. Зі 195 країн, що оцінюються, 87 визнали вільними, 59  – частково вільними і 49  – невільними. У 67 країнах зафіксували чисте падіння рівня досліджуваних прав і свобод, і лише у 36 відстежують його зростання.

Автори доповіді підкреслюють, що нині серед країн, які втратили позиції в рейтингу, переважають демократичні. Такі результати не дивують, якщо згадати головні події та тенденції 2016-го: референдуми у Британії та Італії, популярність націоналістичних партій у низці європейських держав, а також перемога  Дональда Трампа на виборах у США. Розхитує ситуацію і Росія, яка не тільки підтримує режим Асада у Сирії та самопроголошені республіки на сході України, а й втручається у політичні процеси в Європі та Америці. Не додають оптимізму репресії інакодумців у Китаї та Туреччині. Гіршою стає ситуація і у наших сусідів – у Польщі, Угорщині, Чехії та Сербії все сильнішими стають популістські та ксенофобські рухи та партії.

За словами директора представництва Freedom House в Україні Метью Шаафа, рейтинг України за останній рік не змінився. Наша держава є частково вільною, має рейтинг 3 і загальний показник – 61 бал зі 100. Криза, спричинена подіями Євромайдану, окупацією Криму та подіями на Донбасі, продовжується. Розслідування злочинів останніх місяців правління Януковича, зокрема вбивств протестувальників, загальмувалося. Навіть після зміни уряду реформи та спроби викорінення корупції не дали значних результатів. Бойові дії на сході не вщухають, проте їхня інтенсивність і кількість жертв дещо зменшилися. Ситуація на непідконтрольних територіях залишається складною, масові порушення прав людини там залишаються непокараними. Внутрішньо переміщені особи і далі стикаються з труднощами на новому місці. Аналітики відзначили «Марш рівності», який пройшов більш-менш мирно завдяки злагодженій роботі правоохоронців, проте згадали про зриви та насильство на подібних акціях в інших українських містах. Занепокоєння викликає і стан свободи преси через вбивство Павла Шеремета. «День» спитав в експертки, як сприймати результати дослідження Freedom House.

«НАГАДУВАННЯ ПРО ОБОВ’ЯЗКИ»

Ірина Виртосу, головна редакторка сайту Центру інформації про права людини:

- Сумні дані наводить Freedom House. Це не просто кілька коментарів експертів – це ґрунтовне дослідження, до висновків якого варто дослухатися.

Система цінностей прав людини створена не так давно – не минуло й 70 років, коли після Другої світової війни глави держав зібралися, озирнулися довкола і домовилися більше ніколи не допускати такої зневаги до людської гідності. Якщо вже 11 років поспіль, з огляду на дані дослідження, відбувається згортання свобод, то, напевно, нові лідери встигли все забути. І найбільше засмучує, що це відбувається в країнах, на які Україна звикла опиратися та рівнятися у захисті прав людини. Однак пам’ятаймо, що такі виклики постають не тільки перед Європою, а й перед нами.

Свобода є безкомпромісною цінністю. Вона має залишатися, навіть якщо у вас немає нічого іншого. Мені здається, це та основа, яка тримає на плаву і дозволяє робити зміни у країні, де війна, злидні, тотальні порушення прав людини. Тож нехай дослідження Freedom House стане для України тверезим нагадуванням про те, які обов’язки вона має взяти на себе і виконати. А для кожного з нас – закликом відповідати за свої вчинки й професійно виконувати свою роботу. І тоді наступного року результати дослідження неодмінно стануть кращими.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати