«Черговий доказ російського тероризму»
Експерти «Дня» - про обговорення на засіданні РБ ООН ескалації на Донбасі за ініціативою України
Постійний представник України в ООН Володимир Єльченко заявив учора в Нью-Йорку, що ескалація конфлікту на Донбасі та штучне створення гуманітарної катастрофи є російським воєнними злочином, докази щодо якого Київ планує подати до Міжнародного суду. Нагадаємо, що 2 лютого за ініціативою України, яка у лютому головує в Радбезі як непостійний член, відбулося засідання Ради безпеки ООН, на якому обговорювали загострення ситуації на Сході України.
«Тільки уявіть, - наголосив він у своєму виступі, - дві тисячі дітей при 18 градусах морозу. Українські надзвичайні служби готові евакуювати людей з Авдіївки. Численні спроби українських служб відремонтувати пошкоджену інфраструктуру блокувалися. Згадані дії Росії можна кваліфікувати як військові злочини. Україна додасть ці свідчення, які стосується нещодавньої ескалації і безпричинних атак на цивільну інфраструктуру, до нашого позову щодо російського тероризму в Міжнародний суд. Це перший і важливий крок у притягнені Росії до відповідальності за її численні порушення Хартії ООН і міжнародного права».
ФОТО З TWITTER VOLODYMYR YELCHENKO
За його словами, усупереч закликам про припинення вогню і відведення важкого озброєння, обстріли Авдіївки тривають і, як наслідок, в Авдіївці без води, електрики і опалення залишаються 16 тисяч осіб, серед них дві тисячі дітей.
Також Єльченко показав представнику Росії Віталію Чуркіну фото 23-річного українського військового Андрія Кизила, який загинув 29 січня біля Авдіївки. «Подивіться в його очі, пане Посол. Це ваша зброя і ваші співвітчизники вбили його. Ви вбили його», - наголосив постпред України.
Добре, що український посол використав на засіданні в РБ ООН фотографії з Авдіївки, щоб продемонструвати російські злочини. Але, можливо, Представництву в ООН варто було організувати спеціальну фотовиставку, щоб якомога більше людей могли побачити докази російської агресії на Донбасі.
Єльченко відкинув звинувачення російського постпреда, що Київ прагне військового вирішення конфлікту, зазначивши, що для цього можна використати існуючі політичні засоби. «Збройній конфронтації, продовжив він, - можна легко покласти край. І для цього Російська Федерація повинна припинити озброювати бойовиків, вислати своїх найманців і військових з України. Чи серйозно хтось думає, що реактивні та артилерійські снаряди ростуть на деревах у Донбасі. А ми говоримо про десятки, якщо не сотні тисяч артилерійських снарядів! Починаючи з листопада ми та міжнародні спостерігачі помітили зростання постачання боєприпасів та бронетехніки з Російської Федерації. І тепер бачимо наслідки».
Єльченко вважає, що рецепт припинення російської агресії проти України й уникнення подальших жертв серед мирного населення є простим. «Міжнародна спільнота повинна для цього просто посилити тиск на агресора і закликати Російську Федерацію вийти з України», - підкреслив він.
У цьому плані для нас було важливим почути, якою є позиція США, особливо зважаючи на те, що нова адміністрація у Білому домі заявляє про намір поліпшити відносини з Росією і досі з боку президента США не було жодної критики на адресу Кремля.
Тому можна вважати позитивом, що Постійна представниця США в ООН Ніккі Гейлі, яка дебютувала на цій посаді, рішуче засудила агресивні дії Росії на Донбасі через ескалацію насильства. Зокрема у своєму виступі вона заявила: «Важке становище на сході України вимагає чіткого і рішучого засудження дій Росії... Сполучені Штати підтримують народ України, який упродовж майже трьох років страждає від російської окупації та військової інтервенції. Допоки Росія і підтримувані нею сепаратисти не поважатимуть суверенітет і територіальну цілісність України, ця криза буде продовжуватися».
При цьому американський дипломат також наголосила, що схід України – не єдина частина країни, яка страждає від агресивних дій РФ. «США продовжують засуджувати та закликають негайно припинити російську окупацію Криму. Крим є частиною України. Наші санкції, пов'язані з Кримом, діятимуть, поки Росія не поверне контроль над півостровом Україні», - підкреслила представник США в ООН.
Вона також заявила, що чіткий шлях для врегулювання ситуації на Донбасі – це повна імплементація Мінських угод, які США продовжують підтримувати.
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати вчорашнє засідання в РБ ООН, на якому обговорювалась ескалація ситуації на сході України.
«МИ МАЄМО ПРОФЕСІЙНОГО ПОСТПРЕДА, ЯКИЙ ЗНАЄ, КОЛИ, ЯК І ЩО МОЖНА ЗАЯВЛЯТИ З ЦІЄЇ ПЛАТФОРМИ»
Костянтин ГРИЩЕНКО, екс-міністр закордонних справ України:
- У Нью-Йорку ми маємо професійного досвідченого постпреда, який знає, коли, як і що можна заявляти з цієї платформи, розраховуючи на найбільшу можливу віддачу. Володимир Єльченко вже зустрічався з Постійним представником США при ООН Ніккі Гейлі, і думаю, що використав це для того, щоб донести до неї максимально аргументовано всю ситуацію, як вона сприймається українською стороною. Сама по собі постпред Сполучених Штатів безпосередньо є членом кабінету. Враховуючи всю несформованість команди у тому ж Державному департаменті, думаю, хоча не можу стверджувати однозначно, що Гейлі могла виступати, виходячи зі свого бачення цієї кризи. Але просто так вона не могла далеко відходити, якби їй давали якісь інші інструкції. Тому це було максимально ефективне використання тих можливостей, які надає сьогодні Україні головування в Раді Безпеки ООН і наше непостійне членство в Радбезі, за яке ми боролись десять років тому.
За підсумками цього засідання і не могло бути резолюції. В рамках всього можливого, зокрема в ситуації, коли Росія має право вето, не можна очікувати на якісь рішення, які б ішли всупереч позиції Російської Федерації. Це аксіома, але цей майданчик важливий з точки зору меседжа і сигналу, який дається в ході обговорення, оскільки більшість виступала з позицій, що наближені до позицій, які висловлював наш постпред. У кінцевому рахунку використання цієї трибуни має політичний вплив. Після цього засідання вже з’явилася низка статей, що є свідчення того, що до ситуації в Авдіївці привернуто увагу не тільки вузького кола політиків, але й широкої громадськості, мас-медійного середовища. А цю ситуацію здебільшого ігнорували через те, що у світі постійно відбуваються більш драматичні події в Сирії, в Алеппо чи навколо нього, чи в Ємені. Тому я вважаю, що це засідання було використано максимально ефективно.
Що стосується заклику нашого постпреда до світової спільноти збільшити тиск на Росію, аби вона припинила агресію проти України. На мою думку, кожні такі засідання, на яких предметно обговорюється ситуація і на яких кожна з держав, будь-то постійний член Радбезу чи непостійний, має можливість і мусить висловлювати свою точку зору, допомагають створити атмосферу, яка дозволить перейти до практичного вирішення проблеми припинення насильства, повернення Україні територій і пошуку такого рішення в політичному руслі.
«ЗАСІДАННЯ РБ ООН СТАЛО ВАЖЛИВИМ МАЙДАНЧИКОМ ДЛЯ УКРАЇНИ, ЩОБ ПРИВЕРНУТИ УВАГУ ДО АГРЕСИВНИХ ДІЙ МОСКВИ»
Дарія ГАЙДАЙ, аналітик Інституту світової політики:
- Хоча вчорашнє засідання Радбезу ООН не принесло жодних конкретних результатів у вигляді резолюцій, воно було важливе з кількох точок зору. По-перше, це перше засідання, яке Україна провела у ролі головуючого. По-друге, це перше засідання, в якому брала участь новопризначена представниця США при ООН Ніккі Гейлі. По-третє, вперше з початку агресії Україна діяла без потужної підтримки, менторства з боку США. Сьогодні українська дипломатія дедалі частіше змушена покладатися на власні сили, самостійно захищати та аргументувати свою позицію, зокрема і для своїх західних партнерів. Вчорашнє засідання засвідчило, що загалом Київ готовий і здатний це робити. До призначення в ООН Гейлі була губернатором Південної Кароліни і не мала жодного серйозного досвіду у міжнародних справах. Цей факт у поєднанні з проросійськими настроями адміністрації Трампа створює цілковито нові умови для роботи української дипломатії в ООН. Варто лише згадати той професіоналізм та енергійність, з якими захищала Україну попередниця Гейлі Саманта Пауер. Дебют Ніккі Гейлі дав позитивний сигнал Україні. Засудивши агресивні дії Москви, вона повторила позицію попередньої адміністрації, що санкції, введені США після анексії Криму, будуть скасовані лише після повернення Україні контролю над півостровом. Водночас Гейлі підкреслила, що США прагнуть покращити відносини з Росією, що дозволило представникам Росії оцінити її виступ як «достатньо дружній». Від початку кризи навколо Авдіївки Росія намагалася перекласти всю відповідальність на Україну, підірвати довіру до Києва і в результаті домогтися зміни змісту та формату переговорів. У цьому контексті засідання РБ ООН стало важливим майданчиком для України, щоб привернути увагу до агресивних дій Москви, розповісти про реальну ситуацію на Донбасі та отримати підтвердження від західних держав, що вони підтримують Україну.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети