Червона картка – Земану, Фіцо, Орбану...
Експерт: Народи країн колишнього соціалістичного табору пробуджуються і вказують своїм лідерам на небезпеку проросійського курсуЗараз відчувається друге дихання революції, що відбулася у Центральній Європі 25 років тому. У Румунії справа ледь не дійшла до революції, можливо, через те, що у другому турі у цій країні президентом обрали представника опозиційної партії, який у першому турі відставав від представника влади на 10 відсотків. Також революційний дух відчувався і в Празі, де відзначали 25-річчя оксамитової революції Там під час церемонії за участю президентів центральноєвропейських країн чехи намагались закидати яйцями Земана. Таким чином вони хотіли висловити обурення поведінці президента-соціаліста, який підтримує політику Путіна і виступає за скасування санкцій проти Росії, яка анексувала Крим і вторглася у східну Україну.
Однак, найбільші протестні акції останнім часом відбуваються в Угорщині. Зокрема, позавчора у Будапешті відбулася четверта найбільша демонстрація за місяць під гаслом «День громадського обурення». Деякі учасники десятитисячного мітингу у столиці Угорщини намагались навіть узяти штурмом парламент, однак поліція відбила цей наступ. Водночас менш масштабні мітинги відбулися в 20 інших містах.
Демонстранти вимагали відставки прем’єр-міністра Віктора Орбана та звільнення шістьох урядовців, включаючи керівника податкової служби, якого звинувачено у корупції. Вони скандували: «Орбан йди!», «Європа, Європа!» та тримали плакати з гаслами: «Ми не платитимемо податок злочинцям».
Організатори акції на сторінці Facebook A kozfelhaborodas napja (у перекладі з угорської — День громадського обурення) пояснили, що вони виступають проти державної корупції, збільшення податків та нинішньої зовнішньої політики», водночас вимагають «свободи, прозорості, відповідального урядування та європейської ідеології».
«День» звернувся до українського та чеського експертів з проханням прокоментувати протести в країнах колишнього радянського табору і пояснити глибину проблем і як народи реагують на проросійську політику лідерів.
«ЛЮДИ БАЧАТЬ РОСІЙСЬКУ НЕБЕЗПЕКУ»
Роман ЙОХ, директор Громадянського інституту, Прага:
— По-перше, я скажу, що ситуація в Чеській Республіці дещо відрізняється від ситуації в Угорщині та Румунії. Політична ситуація в нашій країні досить стабільна. Однак велике розчарування у значної частини чеського суспільства викликав президент Земан своєю політикою, поглядами, поведінкою, вульгарними ремарками.
17 листопада, у день 25-річчя оксамитової революції, була демонстрація, й Земана на ній закидали яйцями. Люди дуже незадоволені ним, вважають, що він ганьбить своєю поведінкою посаду президента. Люди невдоволені, що багато його заяв були сервільними по відношенню до Росії й Путіна, зокрема щодо російської агресії проти України.
Це був протест проти президента, але він не впливає на парламент та уряд. У чеський конституції президент має великі повноваження, але не має щоденної виконавчої політичної влади. Тому я не очікую, що у нас буде революція чи протести проти уряду. Але думаю, що протести проти Земана будуть продовжуватись.
«СИТУАЦІЯ В УГОРЩИНІ Є ЗНАЧНО СЕРЙОЗНІШОЮ, ТОМУ ПРОТЕСТИ МОЖУТЬ БУТИ БІЛЬШ ЕНЕРГІЙНИМИ»
— А що ви скажете щодо протестів в Угорщині?
— Ця країна політично розділена між двома основними таборами: націоналістичним консервативним на чолі з прем’єром Віктором Орбаном і соціал-демократичною опозицією. Я б сказав, що ситуація в Угорщині є значно серйознішою і тому протести можуть бути більше енергійним. Орбан та його партія «Фідес» виграли вибори з великою перевагою. Однак, вони зробили крок, який викликав невдоволення навіть їхніх прихильників. Йдеться про запровадження податку на інтернет. Цей крок дуже непопулярний серед угорців. Це була перша велика помилка Орбана, яка може, насправді, завдати шкоди його підтримці серед угорців.
По-перше, Орбан угорський націоналіст. Багато європейських чиновників критикувала прем’єра та його прихильників, які вважають себе угорськими патріотами і націоналістами. Тим часом, їхні критики соціал-демократи називають їх антиєвропейцями. Тому протестувальники виступають за «більше Європи».
По-друге, що стосується «менше Росії». Це пояснюється тим, що Орбан не критикував російську владу, а навіть хвалив деякі аспекти режиму Путіна. Більше того, угорський прем’єр уклав багато економічних угод, особливо у сфері енергетики, постачання газу в Угорщину, будівництво нової АЕС в країні росіянами. І ті економічні зв’язки, на мою думку, є небезпечними для Угорщини, бо вони зроблять Будапешт залежним від Москви. А в Росії ті самі люди перебувають в енергетичному і безпековому блоках уряду, тому ви ніколи не можете укласти чесну економічну угоду з Росією без потрапляння у сферу політичного впливу Росії. А це небезпечно. Опозиція вважає, що Орбан з одного боку є надто антиєвропейським, а з іншого — дуже дивно він або сліпий чи сам бажає потрапити у російську пастку, прив’язуючи Угорщину надто тісно до Росії у питаннях енергетичної співпраці, що приводить до енергозалежності.
«НАМ НІКОЛИ НЕ ТРЕБА НЕДООЦІНЮВАТИ ВПЛИВ КРЕМЛЯ»
— На вашу думку, чому країнам Центральної Європи важко дається позбутися залежності від Росії, адже пройшло 25 років як вони вийшли з радянського табору?
— Важко сказати. Можу лише зазначити, що серед Вишеградської групи Польщі, Словаччини, Угорщини і Чеської Республіки, три лідери Земан, Фіцо і Орбан дивно є симпатиками Росії. Складно пояснити як це сталося. Досі лише Польща є іншою і дуже уважною щодо Росії. Я можу подумати,що Фіцо як колишній комуніст, міг підпасти під вплив старого соціалістичного мислення. Земан — нарцисист. А його прихильники — старомодні соціалісти. Орбан ніколи не був комуністом, а сміливим молодим антикомуністом, борцем, політичним активістом. Але його мислення змінилось і він вважає, що європейське ліберальне суспільство є слабким, корумпованим, а російське суспільство в його очах є активним, дієвим.
Нам ніколи не треба недооцінювати російський вплив. Однак вплив старого радянського режиму є, мабуть, найбільшим щодо Фіцо. Я не сумніваюсь, що Росія намагається впливати на нашу громадськість, дискусії, політичний процес. Ми можемо лише здогадуватись про масштаб російської діяльності, що впливає на наше суспільство.
— Але здається громадськість у ваших країнах стає більш пильним, про що свідчать протести в Угорщині, Чеській Республіці?
— Люди пробуджуються і бачать російську небезпеку. Цього не треба недооцінювати.
«ЦЕ НЕ ТОЙ ГРАДУС, ЯКИЙ МОЖЕ ЗАГРОЖУВАТИ ІСНУЮЧІЙ ВЛАДІ»
Дмитро ТКАЧ, екс-посол України в Угорщині:
— Звичайно, в Угорщині існує опозиція до діючої влади. У першу чергу це політична сила — Угорська соціалістична партія, яка змагається з партією Орбана «Фідес». Завдяки тому, що свого часу прем’єром став Дьюрчан, який вів себе абсолютно некоректно і неправильно, соціалісти зазнали нищівної поразки. Але вони залишилися в парламенті, у них є своя структура, ідеологія, організації по всій Угорщині. Звичайно, соціалісти користуються тим, що у країні не зовсім добра економічна ситуація, що факти корупції час від часу стають відомі громадськості. Відтак, всі ці протести, що зараз відбуваються, організовані цією політичною силою. Хоча, звісно, деякі інші сили теж підключаються під ці протести.
Але говорити про те, що це якимось чином є загрозою для Орбана чи його уряду, звичайно, передчасно. Тому що в Орбана дуже високий рейтинг. Його підтримує більшість народу. Саме через те, що він веде політику, яка відповідає духу угорськості чи іншими словами йдеться про гордість приналежності до угорської нації.
Тут можна згадати Тріанонський і Паризький договори, які забрали від Угорщини дві третини території. Свого часу Йозеф Анталл казав, що він є прем’єр-міністром 15 млн. угорців, включаючи до цієї цифри 5 млн. угорців, що живуть за кордоном. І така позиція підтримується угорським суспільством.
— Але це вже були четверті протести проти Орбана. Більше того, вчорашні демонстрації були наймасовішими і відбулися вони у багатьох містах Угорщини.
— Це дійсно так. Це просто підвищує градус напруги у суспільстві. Але це не той градус, який може загрожувати існуючій владі.
— Але окрім чисто політичних гасел демонстранти критикували проросійську позицію угорського прем’єра. Як це ви б прокоментували?
— Так. така критика там присутня. Чому? З одного боку опозиція шукає за що зачепитися. А Орбан веде дуже цікаву політику. Він зараз у ЄС не дуже популярний, бо поставив на Схід, на Китай, на Індію, і на Росію. З Росією у нього є великі економічні проекти. Тому цей курс Орбана на Схід не всіма підтримується, в тому числі всередині «Фідес». Тому для нього це також дзвіночок, що сталися такі виступи. І це його буде змушувати думати про свою риторику. Але він досить рішучий і якщо щось задумав, то обов’язково це зробить. Але мабуть саме правильно слова він — авторитарний. До речі, з усіх прем’єр-міністрів Угорщини лише один був демократом, а всі інші були авторитарними. Тому розраховувати, що в Угорщині будуть різкі переміни в його політиці як зовнішній, так і внутрішній, не приходиться.
«ДЛЯ ОРБАНА ЦЕ ПЕВНИЙ ДЗВІНОК»
— То ви думаєте, що протести проти Орбана затихнуть?
— Протести можуть продовжуватись і наростати, і до соціалістів можуть ще якісь сили приєднатись. Там достатньо є і право-націоналістських рухів, які досить потужні і мають підтримку у суспільстві. Все це може продовжуватись. Не знаю, чи пошле він у відставку головного митника. Але там система така, якщо доказано, що ти провинився і причетний до корупції, то тебе приберуть, ким би ти не був, яке місце не займав у партії. Орбан буде робити певні дії, щоб погасити ці протести, бо для нього це певний дзвінок.