Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Четверта фаза»

Буш вважає вихiд з Іраку рівнозначним катастрофі
14 липня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Президент США Джордж Буш не має наміру виводити війська з Іраку. Голова Білого дому не має наміру поступатися тиску Конгресу, який чергового разу ухвалив закон про виведення американських військ з Іраку до 1 квітня 2008 року. Ще напередодні голосування він пообіцяв накласти вето на цей закон, який підтримали 223 члени палати, де більшість місць належить представникам Демократичної партії, 201 висловився проти. Згідно з цим законопроектом, міністр оборони США зобов’язаний розпочати скорочення чисельності збройних сил США в Іраку не пізніше за 120 днів після дати прийняття справжнього акту, й зобов’язаний завершити скорочення та перехід до обмеженої присутності збройних сил США в Іраку не пізніше 1 квітня 2008 року.

Джордж Буш вважає, що передчасне виведення військ із Іраку стало б катастрофою. Про це він заявив, говорячи про підготовку радою національної безпеки при президентові США проміжної доповіді для американського конгресу про ситуацію в Іраку. У проміжній доповіді конгресу зроблено висновки про розвиток ситуації у країні та успіхах багдадського уряду. «Ми почнемо виводити наші війська з Іраку, коли військові скажуть, що для цього склалися умови, а не коли опитування свідчитимуть, що таким чином ми заробимо очки в очах громадськості» — сказав Буш. Президент наголосив, що іракський уряд цього року направляє 7,3 млрд. доларів на модернізацію та матеріальне забезпечення своєї армії. «Наша стратегія виходить із того, що гарантування безпеки розчистить дорогу для політичного прогресу» — зазначив Буш.

Американський президент також повідомив про чотири фази конфлікту в Іраку. За його словами, з того моменту як Америка розпочала військові операції в Іраку, конфлікт там пройшов через чотири головні фази. Першою фазою було звільнення Іраку від Саддама Хусейна. Другою фазою стало повернення суверенітету іракському народу та проведення вільних виборів. Третьою фазою була трагічна ескалація сектантського насильства, викликаного вибухами бомб у Золотій мечеті у Самаррі. «Зараз ми увійшли у четверту фазу, розгортаючи підкріплення та проводячи нові операції, щоб іракцям гарантувати безпеку свого народу», — сказав він.

На думку експертів, доповідь містить «неоднозначні висновки». «Ситуація у сфері безпеки в Іраку залишається складною й виключно важкою», — говориться у 25-сторінковому документі. У доповіді повідомляється, що іракський уряд зміг домогтися лише незначного прогресу у виконанні 18 встановлених Конгресом США політичних і військових критеріїв, від яких залежить продовження фінансування військ в Іраку. У Білому домі змушені визнати, що іракський уряд домігся певних успіхів у створенні власних сил безпеки, але зовсім не може впоратися з процесом політичного врегулювання. У поширеній після публікації документа письмовій заяві для преси, прес- секретар Білого дому Тоні Сноу повідомив, що «доповідь є збалансованою та тверезою». «Доповідь описує задовільний прогрес у цілій низці ключових сфер безпеки, включаючи дислокацію іракських військ у Багдаді, створення спільних постів безпеки у Багдаді, а також збільшений потенціал і незалежність іракських військових частин», — повідомив прес-секретар президента США.

Зазначивши, що документ також «демонструє важливий прогрес в економічних і політичних питаннях», Сноу повідомив, що при цьому доповідь «описує незадовільне просування по ряду політичних показників», таких як прийняття закону по вуглеводням і проведення виборчої реформи.

У підготовці доповіді також брали участь Пентагон, держдепартамент і командуючий військами США в Іраку генерал Девід Петраєс.

У той же час, у зв’язку з безперервним насиллям, оцінити ефект введення додаткових військ поки що досить проблематично. Із лютого цього року в Іраку загинуло понад 500 американських військовослужбовців. Загальні втрати вже перевищують 3600 солдат.

Як повідомлялося раніше, в січні президент США Джордж Буш оголосив про зміну стратегії в Іраку, одним з елементів якої є направлення до цієї країни додатково 30 тис. американських військовослужбовців. Перші підсумки впровадження нової стратегії мають бути підведені восени цього року.

КОМЕНТАР

Іван ДОВГАНИЧ , тимчасовий повірений України в Республіці Ірак:

Вчорашнє рішення конгресу вже не перше, яке зобов’язує президента США вивести війська з Іраку. Однак, кожного разу Джордж Буш використовує своє право вето і такі законопроекти чинності не набувають. Наскільки відомо, й цього разу американський президент налаштований рішуче, тому немає підстав вважати, що проголосованний конгресом законопроект буде ним підписано.

Загалом, політичні баталії у Вашингтоні навколо «іракського питання» продиктовані більше логікою президентських перегонів у США, аніж реальною обстановкою в Іраку. Ситуація в цій країні, звичайно, залишається перманентно складною і простежується тенденція до поступової активізації бойових дій з боку екстремістських сил. Однак і спільні дії Багатонаціональних сил та Іракських сил безпеки є достатньо ефективними та такими, що приносять свої позитивні результати. Так, скажімо, за статистикою жертв серед мирного населення червень цього року є спокійнішим за початок літа минулого року.

Слід також додати, що втрати серед військовослужбовців США, що, звісно, найбільше турбує американську громадськість, далеко не завжди є наслідком цілеспрямованих ударів з боку бойовиків. Значно частіше американські солдати гинуть в операціях, метою яких є вгамування етноконфесійної ворожнечі в Іраку. Тобто, Багатонаціональні сили та, зокрема, військовий контингент США, реально виконують миротворчу місію, не допускаючи кровопролиття між самими іракцями на релігійному ґрунті. На переконання практично всіх експертів, знайомих із ситуацією в цій країні, вивід американського контингенту означатиме спалах масштабної громадянської війни в Іраку. Безперечно, що і ця обставина також має враховуватися при прийнятті рішення щодо подальшої військової присутності США в Республіці Ірак.

Що стосується доповіді, то слід нагадати, що після призначення на посаду командувача багатонаціональними силами в Іраку чотиризірковий генерал Девід Петреус звернувся з проханням збільшити військовий контингент США на 28,5 тис. чоловік та запевнив, що перші підсумки можна буде зробити не раніше вересня цього року. Офіційна позиція Білого дому полягає в тому, що зараз дуже рано підводити якусь риску і лише у вересні можна буде підбити попередні підсумки щодо того, які з поставлених цілей вдалося виконати, а також що робити в майбутньому. Однак, на думку більшості оглядачів, згортання військової присутності США в найближчій перспективі є малоймовірним.

З іншого боку, якщо подивитися на ситуацію в самому Іраку, то слід взяти до уваги діючі в країні розгалужені і потужні екстремістські сили, котрі сприймають подібні коливання у Вашингтоні в якості свого успіху та заохочення для активізації терористичної діяльності. Їх лідери розуміють, що логіка розгортання президентської кампанії в США, а також місце і роль «іракського питання» у передвиборчих програмах претендентів, дає їм шанс добитися в перспективі згортання іноземної військової присутності. Іншими словами, подібні до вчорашнього рішення американського конгресу, на переконання аналітиків, об’єктивно виступають стимулюючим чинником до активізації екстремістських сил в Іраку.

Що стосується позиції офіційного Багдаду, то іракська сторона готова працювати по графіку, який існує, щоб протягом певного часу належним чином підготувати Іракські сили безпеки (ІСБ), які включають збройні сили країни та правоохоронні органи до того, щоб з часом перебрати на себе контроль над усіма провінціями включно з Багдадом. На сьогоднішній день національний уряд відносно контролює лише кілька провінцій. В цих умовах офіційний Багдад об’єктивно зацiкавлений у продовженні сильної військової присутності США в Іраку. Про це неодноразово говорив президент Джалял Талабані, прем’єр-міністр Нурі Аль-Малікі та міністр закордонних справ Хошияр Зебарі. Лідери Іраку наголошують на зацікавленості в подальшому співробітництві зі Сполученими Штатами і готові з часом перебрати на себе контроль, однак потребують допомоги з боку США. І не тільки військової, але й фінансової. А головне — допомоги по оснащенню та підготовці в Іраку власних сил безпеки.

Наш досвід роботи в Республіці Ірак свідчить, що підготовка iракських сил безпеки має певні успіхи, хоч і відбувається нерівномірно. Фахово збройні сили країни є більш підготовленими, ніж правоохоронні органи. Останні все ще недостатньо навчені та дисципліновані, хоча саме на них покладається виконання головних завдань по забезпеченню внутрішнього правопорядку. Водночас, спираючись на власний досвід, можу сказати, що поступово іракська влада демонструє дедалі більшу впевненість, рішучість та готовність контролювати ситуацію. І хоча наразі ще рано прогнозувати, коли саме іракська влада зможе повністю перебрати на себе контроль за ситуацією в країні, Іракські сили безпеки поступово набувають досвіду, отримують оснащення і демонструють дедалі більшу здатність боротися з терористичними силами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати