Перейти до основного вмісту

Чого очікує Україна від саміту G20 у Австралії

На саміті G20 світові лідери мають узяти зобов’язання колективно прискорити зростання економіки на 2% протягом наступних п’яти років
14 листопада, 10:13
ФОТО REUTERS

Формально на саміті G20, який розпочинається завтра в австралійському місті Брісбені, світові лідери мають узяти зобов’язання колективно прискорити зростання економіки на 2% протягом наступних п’яти років. Окрім того, офіційний Сідней, як організатор зустрічі у верхах, вніс у пропозицію, щоб компанії платили податки у країнах, де вони отримують прибутки. Міністр фінансів Австралії Джо Хокі висловив упевненість, що на саміті буде ухвалено плани щодо нових правил, які гарантуватимуть, що «системно важливі» банки для глобальної фінансової системи будуть належним чином капіталізовані. Нагадаємо, що цей форум двадцяти найпотужніших країн світу було запроваджено на хвилі фінансової кризи у 2008 році з метою запобігти спаду світової економіки. 

Однак, ще до початку зустрічі лідерів країн, які представляють 85 % світової економіки, G20 опинилось у центрі уваги... через російську агресію в Україні та збиття малайзійського лайнера MH17 сепаратистами над контрольованою ними територією на Донбасі. У липні 49 відсотків австралійців виступили проти того, щоб російський президент брав участь у цьому саміті. Але прем’єр-міністр Австралії Тоні Еббот пояснив, що це не можливо, тому що серед запрошених немає консенсусу щодо цього приводу. Австралійський прем’єр пообіцяв, що тема малайзійського літака та російської агресії буде серйозно обговорюватись на цьому саміті. А під час саміту АТЕК у Пекіні він у короткій розмові з Путіним закликав його вибачитися за цю трагедію та виплатив компенсація родичам жертв. Але той цього не зробив. Натомість Путін вирішив продемонструвати в черговий раз свою цього разу морську силу, відправивши чотири кораблі до берегів Австралії. На що австралійські військові відреагували спокійно, зазначивши, що кораблі перебувають у міжнародних водах і ми за ними спостерігаємо.

Тож тема MH17 та України, скоріше за все, буде продовжена на саміті у Брісбені. Принаймні колишній прем’єр Кевін Радд певен, що поруч з темою економічного зростання світові лідери будуть обговорювати питання, які привели до напруження між Австралією та Росією через збиття малайзійського лайнера «Боїнг».

«День» звернувся до експертів з проханням розповісти, які наслідки може мати для Україні рішення, що там будуть ухвалені і зокрема, чи слід очікувати посилення санкцій проти Росії, яка не виконує зобов’язань згідно з мінським протоколом.

«...САНКЦІЙНИЙ ТИСК ЦЕ ЄДИНЕ, ЩО МОЖЕ ЗУПИНИТИ РОСІЮ»

Євген Перебийніс, речник МЗС України: 

— Питання ситуації в Україні буде центральним на зустрічі G20 в Брісбені. Ми очікуємо, що наші західні партнери дуже жорстко поставлять питання перед президентом Росії про необхідність повернення його в цивілізоване русло і повернення до виконання Мінських домовленостей: виведення військ з території, припинення підтримки терористів.

Але чи реально, що на саміті у порядку денного якого домінують фінансові та економічні теми, буде серйозно обговорюватись українське питання?

— Сама Ангела Меркель заявила, що це питання буде одним з центральних. Я думаю, що не уникнути обговорення питання України як у багатосторонньому форматі, так і в двосторонньому форматі. Не секрет, що проводитимуться і багато двосторонніх зустрічей під час цього заходу.

Але ж наприклад, коли українське питання обговорювалось у ЄС, то запрошували українського представника, а тут серед запрошених країн немає нашої країни. Чи це сприятиме тому, щоб там було представлена українська позиція щодо подій на Донбасі, зокрема?

— Справді, Україна не запрошувалось, по тій простій причині, що вона не є членом  G20. Відтак ми маємо покладатись на наших друзів. Протягом останніх тижнів відбувались інтенсивні консультації президента України з нашими партнерами і з федеральним канцлером, і з іншими лідерами західних держав і питання щодо зустрічі «Великої двадцятки» звичайно обговорювалось під час цих телефонних розмов. Тому ми розраховуємо на те, що буде цілковита підтримка і посилення тиску на Росію.

А під посиленням, що ви маєте на увазі — більше критики чи більше санкцій?

— Ми очікуємо, що будуть не тільки слова, але й дії. Зараз відбуваються дуже інтенсивні консультації між Сполученими Штатами і Європейським Союзом щодо можливості посилення санкційного тиску на Російську Федерацію. Звичайно ми не знаємо, у якій формі це буде, але зокрема і вчорашнє засідання Ради Безпеки ООН показало, що Росія абсолютно не реагує і не має наміру припиняти неправомірні дії щодо України і виводити війська з території України, тому санкційний тиск це єдине, що може зупинити Росію.

Як відомо, від самого початку російської агресії щодо України з боку Заходу лунали заклики, що Росію треба ізольовувати. Але тепер перед будь-яким міжнародним самітом більше говориться, що навпаки, Путіна треба запрошувати на ці заходи і вести діалог. Що думають про це в МЗС?

— Я думаю, що Росія сама себе ізолює. Ніхто і не говорить про штучну ізоляцію Росії. Звичайно ж вести переговори потрібно і ми до цього готові. І неодноразово Президент України говорив про те, що він готовий зустрічатись і обговорювати питання. Але те, що робить зараз Росія, вона штучно ізолює себе сама.

Багато експертів заявляють про необхідність відмови України від мінського формату і переходу на женевський. Яка тут позиція з цього питання МЗС?

— Мінський формат ми не закриваємо і готові до будь-яких форматів, у томі числі і повернення до женевського, який себе дуже добре зарекомендував. Головне, щоб ці зустрічі приносили реальні результати. І для цього потрібно справді розмовляти, щоб досягти яких домовленостей, тому що як ми бачимо, всі можливі формати, які були випробувані протягом цього року, вони не реалізовуються з однієї простої причини, що Росія їх просто ігнорує і не виконує.

«НАМ ПОТРІБНІ СПЕЦІАЛЬНІ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ ЕКОНОМІЧНОЇ РЕАНІМАЦІЇ»

Олександр ПАСХАВЕР, президент Центру економічного розвитку:

— Якщо світова економіка має тенденцію для зростання, то для будь-якої країни — це плюс. Адже в кінцевому підсумку зростає попит на продукцію. Світова економіка загалом впливає на українську економіку. Але окрім традиційного впливу наразі може йти мова і про низку  додаткових очікувань. Україна сподівається на три речі: допомогу у війні, проведення реформ  та відновлення економіки. Від України натомість вимагають змінитися,  створивши оптимальні умови ведення бізнесу. Як це можна подати  в міжнародному аспекті? Наприклад, допомога на війну можлива у формі міжнародного політичного лобізму, на реформи — конкретних бізнес-проектів, на відновлення економіки —  окремих планів реанімації. Нам потрібні спеціальні міжнародні програми економічної реанімації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати