Перейти до основного вмісту

Чортова дюжина

У Грузії визначилися кандидати в президенти
08 грудня, 00:00

ЦВК закінчила приймати документи й підписи претендентів на посаду президента Грузії. З 22 кандидатів боротьбу продовжать усього 13. Наразі комісія перевіряє зібрані підписи й 11 грудня ухвалить остаточне рішення про офіційну реєстрацію кандидатів. Нагадаємо, що за грузинськими законами кожний претендент мав зібрати не менш як 50 тис. підписів прихильників. Шість із них не впоралися із завданням. Троє зняли кандидатури на користь конкурентів.

Незважаючи на те, що перевага у кількості підписів не відігравала ніякої ролі, за них почалася справжня війна. Кандидати всіляко намагалися перевершити один одного. У результаті перемогу здобув екс-президент Михаїл Саакашвілі, який зібрав 205 тис. підписів. Від нього трохи відстав опальний олігарх Бадрі Патаркацишвілі — 202 тис. Інші основні фаворити теж значно перевищили необхідний мінімум. Єдиним, хто не вплутувався в перегони, став єдиний кандидат від опозиції Леван Гачечиладзе. «Ми зібрали рівно стільки, скільки необхідно для реєстрації. Участь у подібному змаганні не має сенсу. За кількість голосів ми поборемося 5 січня й обов’язково переможемо», — повідомив нам пан Гачечиладзе.

Уже пролунали перші претензії й обвинувачення. Наприклад, об’єднана опозиція заявила, що в списках Михаїла Саакашвілі повно прізвищ людей, які померли ще кілька років тому. «Складається враження, ніби команда президента списувала їх з могил», — заявляють опозиціонери.

Обвинувачення не оминули й іноземних спостерігачів, які вже почали прибувати до Тбілісі. Зокрема, перепало голові тимчасової наглядової ради ЄС Матіасу Йоршу. Опозиція його звинуватила в упередженості на користь влади. «Ця людина впродовж чотирьох років заплющувала очі на свавілля Саакашвілі та його команди. Вельми сумнівно, що він зможе відіграти позитивну роль у проведенні демократичних виборів», — заявив голова Лейбористської партії Шалва Нателашвілі.

Матіас Йорш спокійно відреагував на обвинувачення. Він зазначив, що деякі сили намагаються втягнути його в протистояння всередині країни. «Участь у боротьбі політичних партій — не моє завдання. Я маю стежити за легітимністю виборів, фіксувати всі порушення. Ніякі обвинувачення не зможуть завадити нашій місії виконати поставлене завдання», — зауважив пан Йорш.

Наразі до Грузії вже приїхали 300 міжнародних спостерігачів. Згідно з інформацією влади, це лише початок. Загалом за президентськими виборами стежитимуть близько трьох тисяч експертів.

З’являються й перші соціологічні опитування. Більшість із них свідчить про перевагу двох кандидатів — Михаїла Саакашвілі та Левана Гачечиладзе. Хоча фахівці вважають, що поки зарано робити прогнози. До президентських виборів достатньо часу, й розклад сил може кардинально змінитися.

Рейтинг кандидатів у президенти Грузії
Леван Гачечиладзе 28%
Михаїл Саакашвілі 26%
Бадрі Патаркацишвілі 16%
Давид Гамкрелідзе 14%
Шалва Нателашвілі 9%
Інші 7%

За даними Центру соцдосліджень PNC

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати