Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Чи висилатимуть іракців iз України?

20 березня, 00:00

Керівник прес-служби МЗС Маркіян Лубківський підтвердив, що посольство США в Україні, справді, направило ноту, в якій говориться про занепокоєність американської сторони у зв’язку з можливою активізацією іракських спецслужб у світі. За словами дипломата, в МЗС «з розумінням поставилися до занепокоєності американської сторони». «Ми прийняли цю інформацію до відома й уважно з нею працюємо», — підкреслив глава прес-служби. Чи можна вважати це звернення проханням вислати іракських дипломатів із України? Офіційно українська дипломатія на це питання не відповідає, що наштовхує на єдину думку — в Києві не вважають таке питання першочерговим перед можливою військовою кампанією проти Іраку. Щоправда, при цьому у нас наголошують, що і не ігноруватимуть попереджень американців. Саме з цією метою МЗС України, схоже, й вивчає так уважно висловлену Вашингтоном стурбованість. Експерти згадують, що США востаннє зверталися з подібними проханнями до різних країн світу перед операцією в Іраку «Буря в пустелі».

Посольство Іраку в Україні учора відмовилося від будь-яких коментарів. Щоправда, у вівторок один із іракських дипломатів повідомив «Дню», що їм нічого невідомо про американське звернення. Посольство Іраку в Україні має порівняно коротку історію: його відкриття відбулося лише 24 січня минулого року. Представляв Багдад певний час повірений у справах Хишам Ібрагім. Із 29 серпня минулого року іракські інтереси почав репрезентувати уже надзвичайний і повноважний посол Музгер Нуаман Вагіб Ад-Дурі. Його біографія, поширена тоді інформагентствами, не вирізняється нічим особливим: навчався, захистив дисертацію, працював викладачем у школі... Цікавість привертає хіба що факт перебування пана Музгера на посаді начальника секретаріату заступника голови Ради революційного командування Іззата Ібрагіма. РВК вважається найвпливовішим державним органом Іраку із досить широкими функціями. Очолює його президент Саддам Хусейн. Іззата Ібрагіма водночас відносять до найближчих саддамівських соратників, називають правою рукою іракського лідера.

Чи входить іракський посол до числа дипломатів, яких США не хочуть бачити в Україні? З’ясувати «Дню» не вдалося. Прес-служба посольства Сполучених Штатів в Києві на цілком конкретні наші запитання: чи йшлося у ноті про вигнання іракських дипломатів; якщо йшлося, то скількох дипломатів підозрюють у шпигунстві, а також, кого саме — відповіли: «Ми залишаємо право оприлюднювати таку інформацію за тими країнами, до яких зверталися».

До якої позиції схилятися в цій ситуації Україні? Оголошення іракських дипломатів персоною нон грата означатиме потрапити в епіцентр зайвої уваги. Доведеться, приміром, роз’яснювати, яку роль у цьому випадку зіграв американський тиск, і якими тут були інтереси Києва. Інша справа, коли надана американцями інформація дійсно заслуговує на увагу й містить переконливі докази про незаконні дії іракців під прикриттям дипломатичного статусу. До речi, історія дипломатичних відносин України і Іраку вже має один скандальний прецедент, пов’язаний із позбавленням минулого року статусу почесного консула Іраку в Україні президента Східно-української промислово-фінансової групи «Монтелект» Юрія Оршанського. Тоді це сталося під тиском «кольчужних» обставин.

Допоки в Україні вивчають американську ноту, чимало країн у світі вже визначилися зі своїми позиціями. Бельгія і Росія відповіли відмовою. Австрійський МЗС звернувся до Іраку з проханням скоротити кількість персоналу іракського посольства у Відні. Британія відмовилася коментувати американський запит. Австралія видворила одного дипломата. Румунія — п’ятьох. Швеція попрохала залишити країну двох іракців. Угорщина — також двох. Фінляндія назвала діяльність трьох іракських дипломатів «несумісною з дипломатичним статусом». До аналогічних дій вдалися Філіппіни. Самі американці ще два тижні тому попрохали залишити двох працівників іракського представництва при ООН. Справа вже тоді набула значного розголосу. До чого призведе вивчення документа з Вашингтона у Києві, покаже час.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати