Перейти до основного вмісту

Чим світові запам’ятався 2018-ий?

ЗМІ – про рік затяжних конфліктів, «хаосу Трампа» та перспективи на майбутнє
31 грудня, 14:35
Фото: www.nytimes.com

Напередодні Нового року світові ЗМІ активно публікують свої рейтинги найбільш гучних, поворотних і резонансних подій минулих 12 місяців. «День» підготував огляд найцікавіших таких підсумкових матеріалів.

«ПО ВСІЙ КРАЇНІ ТА ВСЬОМУ СВІТУ 2018-ИЙ БУВ РОКОМ ЗАТЯЖНИХ СКЛАДНИХ КОНФЛІКТІВ»

Американське видання The Washington Post з цієї нагоди підготувало фотоогляд головних подій року. «По всій країні та всьому світу 2018-ий був роком затяжних складних конфліктів. Наслідки змін клімату призвели до збільшення природних катастроф, а виключно американський період збройного насильства продовжився. До цього часу зневірені спільноти все ж знайшли шляхи для об’єднання. Королівське весілля об’єднало дві нації. Були судові розгляди та вибори. Він був названий «Роком жінок», - йдеться в публікації. Зокрема, серед природних лих року видання згадує урагани Флоренс і Майкл, одні з  найгірших і руйнівних пожеж у каліфорнійському місті Парадайз, цунамі в Індонезії, що забрали життя щонайменше 2 тис. 250 людей. А щодо політичної ситуації у США, в матеріалі зазначається, що в другий рік президентства Трампа щонайменше 17 людей з його адміністрації залишили свої посади або були звільнені. Крім того, видання зазначає, що протягом року відносини США з іншими країнами «піддавалися випробуванням», рекордна кількість американців проголосували цього року на проміжних виборах і рекордна кількість жінок одержала на них перемогу.

РІК «ВІДРОДЖЕННЯ СИМПТОМІВ СОЦІАЛЬНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ЯКІ НАДТО ДОВГО ЗАЛИШАЛИСЯ БЕЗ УВАГИ»

Газета The New York Times також підготувала огляд найважливіших і найяскравіших подій року у фото, більш детально розглянувши їх за місяцями, в яких вони відбулися. «На перший погляд, ці фотографії є ретроспективою року, який ми збираємося залишити позаду. Якщо багато з них  здаються за ближчого вивчення схожими на повторюваний нічний кошмар, це тому, що вони такими і є. Більшість криз, конфліктів і природних катастроф, які вони охоплюють, є не новими, а такими, що тягнуться з попередніх років, або в іншому випадку є відродженням симптомів соціальних захворювань, які надто довго залишалися без уваги», - йдеться у передмові до матеріалу.

«Рік хаосу Трампа в 2018-му обіцяє ще один», - так називається публікація на CNN. У ній зазначається, що протягом цього року президент Дональд Трамп «перетворив Білий Дім і Америку на джерело нестабільності, непередбачуваності та руйнування». «Існує відчуття, що президентство, яке базується на вулканічному темпераменті головнокомандувача, який обожнює ризик і зневажає історію, брифінги та факти, виходить з-під контролю, створюючи навіть більш хаотичний 2019-ий», - йдеться в матеріалі Стефана Колінсона.

«СВІТ ПОПРОЩАВСЯ З ЧИСЛЕННИМИ КУМИРАМИ, УЛЮБЛЕНИМИ АРТИСТАМИ ТА ВПЛИВОВИМИ ПОЛІТИКАМИ…»

Журнал Time підготував матеріал, присвячений відомим особистостям, які пішли з життя минулого року. «Світ попрощався з численними кумирами, улюбленими артистами та впливовими політиками в 2018-му», - йдеться в матеріалі. Зокрема, видання нагадує, що в березні світ попрощався з «легендарним фізиком, який вважався одним з найбільш видатних умів свого часу» Стівеном Хокінгом, який понад п’ять десятиліть жив, хворіючи на бічний аміотрофічний склероз. У квітні з життя пішла колишня перша леді США Барбара Буш, а через сім місяців життєві сили покинули і її чоловіка, 41-го президента США Джорджа Герберта Вокера Буша. У серпні у США попрощалися з «королевою солу, першою жінкою, чиє ім’я було занесено до Зали слави рок-н-ролу» співачкою Аретою Франклін. Крім того, у 2018-му з життя пішов відомий дипломат, колишній генсек ООН Кофі Аннан.

Масштабне прощання у США відбулося із Джоном Маккейном, який помер у серпні після тривалої боротьби з раком мозку. Він був сенатором від Республіканської партії та понад три десятиліття представляв у Конгресі штат Аризона, був відомий тим, що під час війни у В’єтнамі провів п’ять з половиною років у полоні. У жовтні світ дізнався, що у вічність відійшов відомий французький шансоньє вірменського походження Шарль Азнавур. У листопаді відбулося прощання з американським письменником і «співтворцем світу Marvel Comics», автором таких відомих персонажів, як Людина-павук, Халк, Люди-Ікс Стеном Лі. І хоч Time у даному матеріалі про це не згадує, але варто також нагадати, що у 2018-му у вічність відійшла також всесвітньовідома іспанська оперна співачка Монсеррат Кабальє.

«ПЕРШЕ, НЕ ЗАБУВАЙТЕ ДИВИТИСЯ ВГОРУ НА ЗІРКИ, А НЕ ВНИЗ ПІД НОГИ, А ДРУГЕ НІКОЛИ НЕ КИДАЙТЕ РОБОТУ»

На сайті Бі-Бі-Сі міститься схожий матеріал про особистостей, які залишили нас у цьому році та їх влучні цитати. «Перше, не забувайте дивитися вгору на зірки, а не вниз під ноги. Друге, ніколи не кидайте роботу. Робота дає вам сенс і мету, а життя порожнє без цього. Третє, якщо вам пощастило знайти кохання, пам’ятайте, що воно є і не відкидайте його», - сказав, наприклад, Стівен Хокінг.

«Що книжки історії розкажуть про 2018-ий?» - така стаття вийшла на сайті Politico. Видання звернулося до відомих істориків з проханням поставити все те, що відбулося в минулі 12 місяців, у правильний історичний контекст – буквально, написати параграф про 2018 рік, який буде вміщений у майбутніх книгах з історії. «У кінці минулого року журнал Politico запитав істориків, чи був 2017-ий найбільш шаленим роком в американській політиці. Це було до 2018-го, коли кілька колишніх друзів президента Дональда Трампа звинуватили у фінансових злочинах, коли репер Каньє Вест виголосив монолог в Овальному кабінеті і коли випадковий сигнал тривоги на цілих 38 хвилин переконав жителів Гаваї щодо наближення ядерних ракет. Це було до одних проміжних виборів і трьох урядових шатдаунів (тимчасових зупинок роботи уряду, – Ред.), до того, як адміністрація Трампа видала наказ розлучати дітей мігрантів з їхніми батьками на американо-мексиканському кордоні і до історичної зустрічі президента з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином. Це було до слухань Бретта Кавано та до того, як 13 федеральних агенцій опублікували важкий звіт щодо змін клімату, який Білий Дім спробував поховати», - йдеться у статті.

«…ШАЛЕНИЙ РІК ДОНАЛЬДА ТРАМПА» ТА ЙОГО ФІАСКО

«2018-ий: шалений рік Дональда Трампа», - під таким заголовком вийшла стаття на сайті французького видання Le Figaro. «Розслідування щодо Росії, саміт у Сінгапурі, середньострокові вибори, справа Кавано… Президент Сполучених Штатів пережив другий бурхливий рік у Білому Домі», - йдеться на початку статті, де крім цих подій, згадуються й інші основні важливі події цього року президентства Трампа: низка відставок в адміністрації, його зустріч з президентом РФ Путіним у Гельсінкі, яку автор Роланд Гурон називає «фіаско», укладання угоди між США, Мексикою та Канадою.

Британська The Telegraph підготувала відео про топові новинні історії 2018-го, де нагадує зокрема про отруєння у британському Солсбері колишнього подвійного шпигуна Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в Солсбері, народження сина Луї в родині герцога та герцогині Кембриджських Вільяма та Кейт, весілля принца Гаррі та американської актриси Меган Маркл, порятунок групи школярів, які були заблоковані в печері у Таїланді протягом двох тижнів, події навколо Брекзіту та призначення Бретта Кавано Верховним суддею США.

«УНІКАЛЬНИЙ РУЙНІВНИЙ ПОЛІТИЧНИЙ РІК» ДЛЯ НІМЕЧЧИНИ

В аналітичній статті на сайті DW щодо підсумків 2018-го року для Німеччини нагадується про переговори канцлера Меркель щодо великої коаліції з Соціал-Демократичною партією, «повстання» міністра внутрішніх справ Німеччини Горста Зеегофера щодо міграційної політики, заворушення у Хемніці після вбивства чоловіка, ймовірно, мігрантами. «Німеччина може не бути розділена на червоні та блакитні штати, як США, але ворожнечість щодо основних питань, таких як міграція, на даний момент є нездоланною і непроникною для діалогу», - йдеться в статті. Її автор Джефферсон Чейз називає 2018-ий «унікально руйнівним політичним роком». Він нагадує про погані результати партії Меркель на регіональних виборах у Баварії та Гессе та оголошення канцлера про те, що в 2021 році вона більше не буде висувати свою кандидатуру на посаду глави уряду та залишає пост очільниці партії «Християнсько-Демократичний Союз», на який вже в грудні було обрано її «союзницю та помічницю» Аннегрет Крамп-Карренбауер. В іншому матеріалі на сайті DW йдеться про три проблеми в сфері зовнішньої політики для Німеччини на 2019-ий рік, а саме нова дилема євро, українсько-російський конфлікт, який посилився, та мир у Сирії.

Підготувала Наталія ПУШКАРУК, «День»

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати