Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Чистої води злочинність»,

або Про роль медіа у висвітленні останніх заворушень у Великобританії
10 серпня, 00:00
ПОЛІЦЕЙСЬКІ БЛОКУЮТЬ ВУЛИЦЮ В РАЙОНІ ХЕКНІ В СХІДНОМУ ЛОНДОНІ. ЗА ОСТАННІМИ ПОВІДОМЛЕННЯМИ, ПІД ЧАС ЗАВОРУШЕНЬ ЗАГИНУЛА ОДНА ЛЮДИНА. ВЛАДА ОБІЦЯЄ НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ ПРАВООХОРОНЦІВ, ЯКІ ПАТРУЛЮЮТЬ ВУЛИЦІ ЛОНДОНА, З 6 ДО 16 ТИСЯЧ / ФОТО РЕЙТЕР

Заворушення, які цими днями проходять у Великій Британії стають масовішими. Із району Тоттнем, вогнища розгоряння протесту, безчинства перекинулися на інші райони та навіть міста – Бірмінгем та Ліверпуль. За повідомленням CNN, близько 600 людей заарештовані, однак поліція все одно не встигає відслідковувати підпали та пограбування крамниць. Тим часом, за повідомленням Бі-Бі-Сі, затримано близько 239 чоловік, із яких 45 уже пред’явлені обвинувачення. Через ці безчинства прем’єр-міністр Девід Кемерон повернувся з відпустки та скликав екстрену ради для розгляду цієї проблеми. Також повідомляється і про те, що Кемерон відкликав із відпустки британський уряд, чого не робилося з 2001 року. «Не має бути сумніву, що ми зробимо все, що від нас залежить, аби навести лад на британських вулицях і зробити їх безпечними, де будуть дотримуватися закону», – наголосив Кемерон. Між тим, самі заворушення прем’єр окреслив «чистої води злочинністю, з якою потрібно боротися». «Справедливість переможе, і ці люди побачать наслідки своїх дій», – додав Кемерон. Опозиція також засудила заворушення. Зокрема, лідер Лейбористської партії Ед Мілібенд, слова якого процитувала The Guardian, заявив, що він «шокований сценами, які відбуваються у різних частинах Лондона та Бірмінгему. Це насильство та вандалізм – ганебний злочин». Серед тих, хто виступив із подібними заявами, став і колишній мер Лондону Кен Лівінстон. Він засудив соціальні мережі, які «дозволили людям влаштовувати заворушення значно швидше, ніж це було у ранніх 1980-х рр.». Однак, окрім Twitter i Facebook, вважається, що в організації протестів широко використовувалася програма BlackBerry Messenger, встановлена на смартфонах BlackBerry. Це, можливо, також часткова відповідь на те, що всі напади на крамниці були добре організовані та сплановані. В Інтернеті вже створено спеціальний сайт під назвою «Очищення від бунту», який закликає лондонців почати прибирати наслідки п’яти днів протесту. Там також міститься і перелік речей, які знадобляться: рукавички, сміттєві пакети, маркери, скоч, віники, совки тощо. А в Лондоні, як стало відомо Бі-Бі-Сі, вже працюють волонтери – близько 100 осіб – із подолання наслідків від заворушень.

***

«День» звернувся до менеджера з мультимедіаконтенту інформаційного агентства Reuters, незалежного блогера Ізабелли КОТЕ ШВАРЦ із Лондона із проханням прокоментувати ситуацію з поширенням протестів у Великій Британії з Лондона на інші міста:

— Однією з причин виступів став розвиток інформаційних технологій, які прискорили організацію людей, що прагнуть руйнувань. Із повідомлень, які надходять, відомо, що ці люди використовують BlackBerry — найдоступніший різновид телефонів, оснащених дуже швидкою й надійною службою передачі смс. Поліція не здатна їх перехопити. Виступи поширюються там, де є великі крамниці або мережі крамниць, у районах, які перебували останнім часом у занепаді. Це характеристика місць, де відбуваються заворушення.

— Чому поліція не може зупинити безчинства?

— Це дуже хороше запитання. Ніхто, здається, не знає, чому. Хтось звинувачує поліцію в тому, що вона довго не реагувала на виступи громадян. Але поліції недостатньо, щоб зупинити заворушення. Інші говорять, що поліція просто готувалася до такого насильства й зараз «накриє» їх усіх.

— А чому ці люди взагалі вийшли на вулиці?

— Усе складно пояснити. Не думаю, що тут криється лише одна причина. Цей феномен краще розглядати як серію умов, які спричинили ці виступи. Існує велике невдоволення через скорочення бюджетних витрат адміністрацією Кемерона. Також відчувається, що ці об’єднання організувалися через брак того, що є в решти людей у тому ж самому Лондоні чи інших містах країни. Більшість осіб, які вийшли на вулиці, дуже молоді й просто використовують цю ситуацію як можливість самовиявлення. Перестрілка поліції з мешканцем Лондона, яка й поклала початок цим бунтам, розв’язала їм руки. Важливим ще є те, що медіа «провалили» висвітлення цих подій і вчасно не пояснили точну мотивацію протестуючих. Про те, що коїться, ми почули з багатьох різних джерел: від поліції й політиків, але не від самих протестувальників. Тому ми йі досі не знаємо, чому вони вийшли на вулиці. Це викликало плутанину в суспільстві. Сцени із підпалами й найшокуючі кадри надмірно транслюються по телебаченню. Важливо, щоб люди були добре поінформованими, тому завдання медіа — просто пояснювати те, що коїться й чому. Проте вони зробили хорошу роботу.

— Яким ви бачите подальших розвиток цих подій?

— Думаю, усе вщухне, опісля пройде багато арештів, а громадська думка дедалі буде розходитися. Хоча якщо це відкинути, я навіть не уявляю, як довго триватимуть заворушення. Думаю, ніхто не дасть відповіді на це запитання.

— Яка реакція населення й уряду на ці безчинства?

— Усі їх засуджують і бояться. Ми ще не відійшли повністю від шоку. Уряд також засудив ці виступи й запевнив населення, що проблема — під контролем поліції. До того ж, якщо поліція швидко наведе лад, це принесе їй хорошу репутацію перед Олімпійськими іграми 2012 року. Прем’єр-міністр Девід Кемерон повернувся із відпустки, щоб провести екстрену нараду з цього приводу. Політики також регулярно виступають із заявами, щоб ми відчули, що населення в безпеці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати