«Демократію не можна нав’язати ззовні»
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що жодна держава або група країн не може претендувати на монопольний вплив на просторі СНД.
«Президент РФ Володимир Путін заявив на нараді російських послів у липні 2004 року, що Росія не має монополії в цьому регіоні. Держави-учасники СНД мають суверенне право будувати зовнішню політику відповідно до власних національних інтересів. Але саме тому жодна інша держава або група країн не можуть претендувати на монопольний вплив», — наголосив С. Лавров у своїй статті в журналі «Росія в глобальній політиці», розміщеній на сайті МЗС РФ (www.mid.ru)На думку міністра, «спроби ставити держави-учасники СНД перед хибним вибором: «або із Заходом, або з Росією» — протиприродні, небезпечні й безвідповідальні». «Від відродження у XXI столітті віджилих прийомів геополітичного суперництва й боротьби за «сфери впливу» не виграє ніхто», — вважає глава МЗС РФ. «Не меншої шкоди справі універсалізації демократичних принципів завдають спроби під прапором «захисту демократії» грубо втручатися у внутрішні справи інших країн, чинити на них політичний тиск, нав’язувати подвійні стандарти в оцінці виборчих процесів, стану громадянських прав і свобод», — наголошує С. Лавров.
С. Лавров зазначив, що для позбавлення від «подвійних стандартів, треба міняти менталітет, відмовлятися від філософії минулої епохи». «Поки що це вдається не всім. Свідчення цьому — реакція певних кіл в Європі та США на політичну кризу в Україні», — зазначив міністр.
Він нагадав, що «звучали з Європи і заяви про те, що «Україна має бути із Заходом». «Подібні прийоми відносно суверенної держави не тільки здатні викликати найсерйозніші наслідки для ситуації в Європі, а й завдають прямої шкоди демократичним цінностям», — вважає С. Лавров.
На думку міністра, «демократія має затверджуватися в рамках законності, а не за допомогою вуличних мітингів, що загрожують насильством і розколом суспільства». «Загалом же весь історичний досвід свідчить про те, що демократію не можна нав’язати ззовні. Спроби насильницької зміни режимів у тих або інших країнах призводять лише до дестабілізації становища», — наголосив голова МЗС РФ. «Демократичні інститути мають формуватися на власному, національному грунті. Справа світової спільноти — допомагати створенню сприятливих умов для розвитку цього процесу, виявляючи повагу до існуючих традицій та вибору шляхів просування демократії, який робиться кожною країною на основі базових цінностей, закріплених у Загальній декларації прав людини», — мовиться у статті міністра.
Підсумовуючи, С. Лавров зазначив, Росія «й надалі будуватиме зовнішню політику, як годиться сильному, миролюбному і відповідальному учаснику світової спільноти, діючи через діалог і розвиток партнерства, а не конфронтацію навіть у разі виникнення найскладніших світових проблем або питань у міждержавних відносинах».
Випуск газети №:
№238, (2004)Рубрика
День Планети