Перейти до основного вмісту

Десятирічка:

Форум «Азія — Європа» звітує про досягнення
02 вересня, 00:00

10 та 11 вересня лідери десяти країн-членів Асоціації країн Південно-Східної Азії (ASEAN), а також Китаю, Японії, Кореї, 25 країн-членів ЄС та голова Європейської комісії зустрінуться на шостому саміті Форуму «Азія — Європа» (ASEM) у Гельсінкі. Саміт стане приводом святкування та підведення підсумків, оскільки пройшло десять років від проведення першого саміту в Бангкоку. Десята річниця Форуму стане прекрасною можливістю оцінити, наскільки ASEM виправдав очікування партнерів, та подумати про майбутнє й про напрямок азійсько-європейського партнерства після перших десяти років.

Відносини між Азією та Європою досягли значного прогресу за останні десять років. Зміцнилися економічні відносини. Торгівля між цими регіонами зараз складає більше 43% світової торгівлі товарами, а всі партнери ASEM разом складають близько 52% світового ВВП. Масштаб політичного діалогу розширився, й тепер включає в себе питання прав людини, законності, а також глобальних загроз та широкий спектр питань безпеки, таких як фактори, що сприяють розповсюдженню тероризму та питання попередження конфліктів. До того ж розширений діалог у сфері культури та співробітництва значно покращив взаємну обізнаність та розуміння між Азією та Європою.

ASEM дозволила досягти консенсусу між її членами, що, у свою чергу, дозволило досягти прогресу в інших багатосторонніх об’єднаннях. ASEM також зіграла ключову роль у розвитку спільних цінностей та інтересів між двома регіонами. А це допомогло підтримати регіональне співробітництво й таким чином підштовхнуло до роботи над створенням майбутніх спільнот у Східній Азії. Діючи разом, партнери ASEM мають необхідну критичну масу для того, щоб змінити світ.

На міжрегіональному рівні ASEM пов’язує ділові спільноти, парламенти, громадські організації та інших представників громадського суспільства Європи та Азії. Фундація «Азія — Європа», єдина установа ASEM, зіграла важливу роль у міжлюдських стосунках. Фундація успішно розвила зв’язки, культурні та освітянські обміни, а також зв’язки між урядами країн ASEM та громадськістю в обох регіонах.

Серед помітних результатів діяльності ASEM — численні проекти, програми, семінари та ініціативи, проведені за підтримки груп країн- партнерів обох регіонів. Співробітництво розширилося за межі акценту на економіку, щоб включити в себе нові сфери, такі як охорона здоров’я, навколишнє середовище, енергетика, робота та праця, наука та технологія (включно з інформаційними та комунікаційними технологіями).

Для того, щоб продовжувати повністю використовувати свій потенціал, ASEM потрібно розвивати додаткові сфери діяльності. Для цього існують три способи.

По-перше, ASEM має звертати особливу увагу на певні пріоритети, які включені в діяльність спільних програм та ініціатив. Серед цих пріоритетів — зміцнення багатосторонніх відносин для запобігання загрозам безпеки; підтримка сталого розвитку, спрямованого на людину, який включав би в себе співробітництво у сфері навколишнього середовища, енергетичної безпеки, глобалізації та розширення діалогу між культурами та цивілізаціями.

По-друге, ASEM має продовжити доповнювати поточну роботу в інших об’єднаннях узгоджено з міжнародним порядком денним. Наприклад, внесок ASEM у боротьбу з міжнародним тероризмом має співпадати з поточними зусиллями з боротьби з тероризмом у рамках Регіонального форуму ASEAN (ARF) та ООН. Програма ASEM «Діалог між культурами та цивілізаціями» (частиною якої є міжрелігійний діалог) співпадає з діяльністю інших міжнародних структур співробітництва.

По-третє, ASEM має продовжувати намагання досягти більшої прозорості та ширшого відчуття відповідальності. Міжлюдські стосунки, а також освітянські та наукові обміни мають надзвичайне значення, адже вони збільшують видимість ASEM. Необхідно докладати більше зусиль, щоб збільшити поінформованість населення та привабити увагу засобів масової інформації.

На шостому саміті ASEM у Гельсінкі підсумують перші десять років діалогу Азія — Європа. Також заплановано визначити напрямок на майбутні десять років і більше. Серед конкретних результатів саміту буде: прийняття Декларації про майбутнє ASEM з визначенням основних принципів майбутнього співробітництва, а також Декларації про кліматичні зміни, яка підкреслить тверді наміри ASEM щодо розбудови необхідного міжнародного консенсусу. До того ж паралельні заходи зберуть представників ділових кіл, парламентів та громадськості.

Політичне рішення щодо продовження розширення ASEM є важливою віхою в еволюції процесу. Партнери ASEM упевнені, що розширення дозволить додати динамізму та збагатити розмаїтість процесу, а також допоможе розширити діалог та співробітництво між Азією та Європою.

За перші десять років існування ASEM досягнуто багато, але потрібно працювати більше, щоб зробити партнерство між Азією та Європою більш впливовим при вирішенні глобальних завдань. Азія та Європа рішуче об’єднані в підтримці багатосторонніх відносин, і ASEM надає обом регіонам структуру, в рамках якої вони можуть об’єднати зусилля для вирішення гострих питань та для праці задля миру в усьому світі, для безпеки та процвітання. Разом Азія та Європа можуть утворити партнерство, яке буде більшим за суму його складових — саміт ASEM-6 у Гельсінкі вкаже шлях.

Стаття написана лідерами чотирьох країн-координаторів ASEM, а саме: країни, що головує в ЄС, тобто Фінляндії, Європейської комісії, Індонезії як представника країн ASEAN та Республіки Корея як представника країн Північно-Східної Азії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати